Lezárult a Regionális Pedagógusképzõ és -Továbbképzõ Hálózat és Adatbázis az Észak-alföldi Régióban elnevezésû TÁMOP-projekt október 28-án, melyet a Debreceni Egyetem vezette konzorcium valósított meg a Nyíregyházi Fõiskola és a Debreceni Református Hittudományi Egyetem közremûködésével. A program, amely 2010 januárjában kezdõdött, mintegy 184 millió forintot fordított a megvalósításra, és a pedagógusképzés tartalmi-módszertani és infrastrukturális fejlesztését tûzte ki célul. Az eredményeket zárkonferencián ismertették a projekt vezetõi október 28-án.
A Debreceni Egyetem, a Nyíregyházi Fõiskola és a Debreceni Református Hittudományi Egyetem munkatársai tizenegy munkacsoportban fejlesztettek közel két év alatt új tartalmú és szemléletû, korszerû tananyagokat, melyek egyaránt magukba foglalják a pedagógia, pszichológia és szakmódszertan területeit. A tananyagok felölelik a tanári szakma szinte teljes spektrumát, hiszen a bölcsész és természettudományos szakok mellett a vizuális szakok, az ének-zene és a zenemûvésztanár (zongora, fuvola) szakok módszertani fejlesztése is megtörtént.
"A projekt keretében lehetõségünk nyílt interaktív táblákkal, szavazórendszerrel és egy nagy teljesítményû szerverrel bõvíteni az egyetem eszközállományát, lehetõvé téve a ma leggyakrabban alkalmazott elektronikus tanulmányi keretrendszer, a moodle széles körû felhasználását. A rendelkezésünkre állt forrásnak köszönhetõen a hazai tanárképzés évtizedek óta példa nélküli fejlesztését indítottuk el" - hangsúlyozta prof. dr. Gaál István projektmenedzser, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok elnöke.
A projekt keretében mintegy negyven workshop, konferencia, tanfolyam során a képzésben oktató pedagógusokat, az iskolákban dolgozó tanárokat és hallgatókat felkészítették az új tananyagok, eszközök, metodikák alkalmazására. A projekt eredményeként a Debreceni Egyetem létrehozta a Tanárképzési Regionális Központot, mely a három pedagógusképzõ intézmény vonzáskörébe tartozó iskolákat, vezetõtanárokat és tanár szakos hallgatókat egy hálózatba fogja össze, biztosítva az intenzív szakmai kapcsolatot a felsõfokú intézmények és a gyakorlati helyet adó iskolák között. A központ biztosítja továbbá, hogy a felsõoktatás kutatási eredményei közvetlenül bekerüljenek a közoktatásba.