Az elmúlt hetekben számos információ látott napvilágot a sajtóban a felsõoktatás átszervezésével, illetve az államilag finanszírozott férõhelyekkel kapcsolatban. A várható változások jelentõsen érintik a jogi és közigazgatási képzési területet. A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara ez úton is tájékoztatni kívánja felvételi elõtt állókat a változásokról, hogy a közelgõ jelentkezési határidõ elõtt (február 15.) megalapozott döntést tudjanak hozni.
A legfontosabb változás az eddigi évekhez képest az, hogy az oktatási kormányzat jelentõsen lecsökkenti az államilag támogatott férõhelyek számát a jogi és közigazgatási képzési területen. Jogász szakon országosan összesen 100 államilag támogatott hely áll rendelkezésre 2012 szeptembertõl, amelybõl csak két budapesti jogi kar (az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi kara) részesednek. A vidéki jogi karokon így a következõ tanévben nem indul államilag támogatott jogászképzés. Az igazgatásszervezõ alapképzés tekintetében a kormányzati döntés értelmében szeptembertõl csak a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanulhatnak a diákok államilag támogatott képzésben, így a jogi karok csak önköltséges formában indíthatják ezt a képzést. A közigazgatási menedzser mesterszak esetében a kar 85 fõs államilag finanszírozott felvételi keretszámmal fog rendelkezni.
Az önköltség összegének központilag meghatározott alsó és felsõ határán belül a tényleges összeget az egyes karok határozzák meg. A debreceni jogi kar a tényleges képzési költségeket is figyelembe véve a lehetõ legalacsonyabb költségtérítést igyekezett megállapítani minden szakján. A karon az egyes képzések önköltsége félévenkén a következõ lesz:
- igazgatásszervezõ szak, nappali tagozat: 155.000 Ft, levelezõ tagozat: 135.000 Ft (központi költségkeret: 120.000–200.000 Ft)
- jogász szak, nappali tagozat: 185.000 Ft, levelezõ tagozat: 150.000 Ft (központi költségkeret: 150.000–350.000 Ft)
- közigazgatási menedzser mesterszak, nappali tagozat: 227.500 Ft, levelezõ tagozat: 225.000 Ft (központi költségkeret: 225.000–325.000 Ft)
A költségtérítéses képzés nagy elõnye az államilag támogatottal szemben, hogy az abban résztvevõ diákoknak nem kell kötelezettséget vállalniuk a képzési idõtartam kétszeresének megfelelõ (6-12 éves) magyarországi munkavégzésre. (Az errõl szóló 2/2012. /I. 20./ Korm. rendelet a magyar állami ösztöndíjas és magyar állami részösztöndíjas hallgatókkal kötendõ hallgatói szerzõdésrõl a napokban jelent meg.) Ugyanakkor megfogalmazódott azon kormányzati szándék is, mely szerint az önköltséges képzésben diplomát szerzõknek visszafizethetik a képzési költséget, ha végzés után magyarországi állami szervnél helyezkednek el.
A felsõoktatási intézmények számára kiemelten fontos az elsõ helyen az adott intézménybe jelentkezõk száma. Ezért szeretnék ezúton is arra ösztönözni a felvételizõket, hogy a jelentkezési lapon lehetõség szerint elsõ helyen jelöljék meg a kar valamely kiválasztott szakját, illetve a költségtérítéses képzések esetében is az elsõ helyen jelöljék meg az intézményt.
A felvételizõk és az egyetemek számára is váratlan döntések hatását enyhítheti a diákhitel új konstrukciója. Ezt a diákok kifejezetten a tandíj megfizetésére igényelhetik majd. A Nyugat-Európában már régóta sikerrel alkalmazott diákhitel – az oktatási kormányzat szándékai szerint – kedvezõ kamatozású (2%) hitelkonstrukciót kínál, amely felfogható a diplomaszerzést követõen sokszorosan megtérülõ befektetésként. A napokban jelent meg a diákhitellel kapcsolatos új szabályozás (a hallgatói hitelrendszerrõl szóló 1/2012. /I. 20./ Korm. rendelet, valamint a diákhitelrendszerben bekövetkezett változásokról a 1005/2012. /I. 20./ Korm. határozat és a 1006/2012. /I. 20./ Korm. határozat), amelybõl az érintettek tájékozódhatnak.
A kar a költségtérítés nehézségeinek további enyhítése érdekében tervbe vette, hogy szeptembertõl olyan ösztöndíj-rendszert vezet be, amely a legjobb tanulmányi eredményt felmutató diákok számára jelentõsen csökkenti a fizetési kötelezettséget. A kar az anyagi lehetõségekhez mérten igyekszik a szociális rászorultság alapján is támogatást nyújtani.
Szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy az errõl szóló különbözõ híradások ellenére Magyarországon nincs túlképzés a jogi és közigazgatási képzési területen. Az ilyen diplomával rendelkezõk lakosságon belüli aránya megfelel a nyugat-európai átlagnak. Az ezen a területen diplomát szerzõ szakemberek biztosítják a folyamatos utánpótlást a hagyományos jogászi hivatások (bíró, ügyész, ügyvéd, jogtanácsos, közjegyzõ stb.) és a közigazgatás számára, illetve az újabb, ilyen diplomával eredményesen betölthetõ álláshelyek (uniós tisztviselõ, pályázatíró, közbeszerzési szakember) számára is. A kar diplomás utánkövetési statisztikái szerint a Debrecenben diplomát szerzõ jogászok, és a rendkívül keresett igazgatásszervezõk és közigazgatási menedzserek a munkaerõpiac sikeres résztvevõinek számítanak.
Kérik a felvételizõket, kövessék figyelemmel a kar honlapját (http://jog.unideb.hu), ahol lehetõség szerint folyamatosan igyekszenek naprakész tájékoztatást adni és megkönnyíteni a felvételizõk döntését a továbbtanulással kapcsolatban. Minden további kérdés megválaszolásában a jogi kar dékáni hivatalának munkatársai telefonon (/52/ 512-701) is állnak az érdeklõdõk rendelkezésére.