Minden, amit Finnországról tudni lehet elhangzik majd az egyetemen esedékes előadásokon. Még a Mikulásról is beszélnek majd a finn vendégek.
Minden területet érintenek majd azon az előadássorozaton, melyen finn szakemberek beszélnek majd Finnországról. Az április 4-én esedékes rendezvényen egyebek mellett a nyelvoktatásról, a zenéről, az északi ország gazdasági és kulturális kapcsolatairól, a konyhaművészetről, sőt még a lappföldi Mikulásról is szó esik majd.
Az eseményt a Debreceni Egyetem Finnugor Tanszéke szervezi, mely már 1952 óta működik önálló egységként az egyetem intézményén belül. Korábban már lehetett finnül tanulni az egyetemen, ott ugyanis a Magyar Nyelvészeti Tanszéken 1912-től már létezett a képzés.
Az előadások szervezői amellett, hogy részletes és átfogó képet szeretnének adni Finnországról, egyúttal a magyar és finn kapcsolatokra, valamint a Finnugor Tanszék működésére is komoly hangsúlyt fektetnek.
Az egyetem a tanszékkel kapcsolatban közölte: Alapképzésben specializáció formájában és finnugrisztika mesterszakon csaknem 50 hallgató tanul Debrecenben. Az egyetem más szakon tanuló hallgatóinak meghirdetett heti kétórás kezdő finn és észt nyelvi kurzust ebben a félévben 230-an vették fel. A doktori képzésben jelenleg három hallgató készíti finnugrisztikai (lapp és vogul) tárgyú disszertációját.
Az április 4-i rendezvényen elismeréseket is átadnak. A Finn Köztársaság elnöke, Tarja Halonen kitüntetéseket adományoz, a Finn Fehér Rózsa Lovagrend lovagi fokozatával tünteti ki Maticsák Sándort, a Debreceni Egyetem Finnugor Nyelvtudományi Tanszékének vezetőjét, aki a finn-magyar oktatási és kulturális kapcsolatok terén végzett munkájáért veheti majd át az elismerést. Rajta kívül a finn elnök a Finn Oroszlán Lovagrend lovagi fokozatával tünteti ki Petteri Laihonent, a Jyväskyläi Egyetem kutatóját, az egyetem korábbi finn lektorát.
Mindkét elismerést Jari Vilén, a Finn Köztársaság magyarországi nagykövete adja majd át.