Egyetemi hírek
Borászati kihelyezett tanszék
2012. szeptember 13., hallgato.com

Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok és a tarcali Tokaji Borvidék Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet 2012. szeptember 13-án, melynek keretében megalakult az egyetem Borászati Mikrobiológiai Kihelyezett Tanszéke. Az együttmûködés az oktatást és kutatást egyaránt érinti, a közös munka eredményeképpen az egyetemi tudás a borászati technológiák fejlesztésében hasznosul.

A Debreceni Egyetem Genetikai és Alkalmazott Mikrobiológiai Tanszéken 1986 óta folynak borászati mikrobiológiai kutatások, amelyeken belül a tokaji borokat kezdettõl fogva kiemelt figyelem övezi. A tarcali Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet ideális partner ezekben a kutatásokban, mert lehetõvé teszi a laboratóriumi eredmények kipróbálását a borkészítés folyamatában. A Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok és a kutatóintézet újonnan alapított Borászati Mikrobiológiai Kihelyezett Tanszéke biztosítja a folyamatos közös kutatómunkát, amibe a debreceni és tarcali kutatókon kívül az egyetemisták is bekapcsolódhatnak.

„Kutatásaink egyik célja az erjedésben központi szerepet játszó élesztõgombák sokféleségének megismerése, és az ismeretek felhasználása a borászati technológiák fejlesztése érdekében. Munkánkat megelõzõen viszonylag kevés ismeret állt rendelkezésre a tokaji borokban tevékenykedõ mikroorganizmusokról, de sejteni lehetett, hogy a más borvidékektõl eltérõ alapanyagból, az aszúsodó szõlõbõl készülõ must és a nagyon sajátos borászati eljárások egyedülálló erjesztõ élõlényeket igényelnek. Vizsgálataink különleges összetételû élesztõgomba-populációkat tártak fel, már az érésben levõ szõlõn is, de fõleg az erjedõ aszú, esszencia és aszúesszencia borkülönlegességekben. A speciális körülményekhez történõ alkalmazkodás érdekében egyes élesztõfajok összeolvadnak és olyan fajok is megjelennek (köztük egy korábban ismeretlen faj is), amelyek más borokban nem fordulnak elõ. A kutatások jelenlegi fázisában a fajok laboratóriumi keresztezésével olyan élesztõgombákat hozunk létre a tanszéken, amelyekben kombinálódnak több faj elõnyös tulajdonságai, melyek hozzájárulnak a kiváló minõségû tokaji borok elõállításához” – tájékoztat a közös kutatásról dr. Sipiczki Mátyás szakmai vezetõ, a DE Genetikai es Alkalmazott Mikrobiológiai Tanszék professzora.

„Borászati alapkutatásaink gyakorlati hasznosulása mellett az együttmûködés, a kihelyezett tanszék lehetõséget biztosít a Természettudományi és Technológiai Kar hallgatóinak arra, hogy nyári szakmai gyakorlataikat Tarcalon tölthessék, tudományos diákköri- és diplomamunkák, valamint PhD disszertációk készítését a közös kutatási témákban elkészíthessék. A kutatóintézet munkatársai a biológusképzésünk résztvevõinek elõadásokat, gyakorlatokat is tartanak majd” – hívja fel a figyelmet az együttmûködés további elõnyeire dr. Gaál István rektorhelyettes, a Tudományegyetemi Karok elnöke.

A lassan három évtizede folyó kutatómunka során a Genetikai es Alkalmazott Mikrobiológiai Tanszéken létrejött a legnagyobb hazai borászati élesztõgomba-gyüjtemény is, amelyben az ország más borvidékének sajátos élesztõi is megtalálhatók.



A szerzõ további cikkei
Óriási Campus Party szerdán CHILDREN'S Party, Magyarország legnagyobb egyetemi buliján!!
Legyél TE a Fórum Arca!!! Egyetemisták között is keresik a Fórum Arcát! (x)
Tárgyalásokat a felsõoktatásért A Felsõoktatási Dolgozók Szakszervezetének petíciója
Sajtóközlemény Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának sajtóközleménye a felvételi keretszámokról
Adj vért a Campus Fesztiválon! Mielõtt belevetnéd magad a Campus Fesztivál sörtengerébe és koncertrengetegébe, gondolj elõtte másokra is egy fél óra erejéig.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei