Felsõoktatás
Debrecenben ülésezett az MRK
2012. október 23., Béres Zsuzsa

 

A testület ezzel a fennállásának 100. évfordulóját ünneplõ intézmény elõtt tisztelgett. A tanácskozás fõ témája a felsõoktatás finanszírozása és gazdálkodása volt. 

Az ülés elsõ napján részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, Balog Zoltán miniszter, Hoffmann Rózsa államtitkár, valamint Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár is. Az eseményen a legnagyobb európai egyetemi szervezetet, az Európai Egyetemi Szövetséget (EUA) Helena Nazaré elnök asszony képviselte.

Az elmúlt években ellentmondásos folyamatok játszódtak le a magyar felsõoktatásban. Míg egyrészrõl az állami támogatás folyamatosan csökken (a csökkenés mértéke az elmúlt négy évben meghaladja a 20%-ot, a tervek szerint jövõre pedig eléri a 30%-ot), addig az egyetemek, fõiskolák gazdálkodási autonómiája beszûkült. 

- Önmûködõ és önfenntartó pénzügyi rendszerre van szükség a felsõoktatásban - mondta beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint az egyetemi, fõiskolai végzettségûeknek saját befizetéseikbõl kell mûködésben tartaniuk a felsõoktatást, közpénzt pedig csak oda kell adni, ahol nem látszik más megoldás. Hozzátette: egy rendkívül kedvezményes diákhitellel el lehet érni, hogy mindenki vállalni tudja saját tanulmányának költségeit. A kormányfõ egyúttal szükségszerûnek nevezte a felsõoktatás átalakítását, mivel az ágazatot az utóbbi idõszakban a minõségi helyett a tömegképzés jellemzi.

- Nincs olyan finanszírozási modell Európában, ahol az állam teljesen kivonul a felsõoktatásból - hangsúlyozta Mezey Barna, aki szerint bár finomodtak az álláspontok, az önfinanszírozással kapcsolatban még vannak nyitott kérdések. A Magyar Rektori Konferencia elnöke - aki egyben az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora - hangsúlyozta: a felsõoktatás a jövõ értelmiségének megteremtõje, és nemcsak kitûnõ szakemberképzõnek, hanem tudósképzõnek is kell lennie.

- A kormány feladata is a minõség fenntartása - emelte ki Fábián István a Magyar Rektori Konferencia Egyetemi tagozatának elnöke, aki úgy véli, a minõséget csak megfelelõ állami finanszírozás mellett lehet fenntartani. 

- Ha piaci alapokra helyezünk képzéseket, akkor azok fenntartásához a jogszabályi és finanszírozási kereteket is meg kell teremteni - tette hozzá Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke. 

A tanácskozás arra kereste a választ, hogy hogyan alakítható ki az optimális finanszírozási és gazdálkodási környezet annak érdekében, hogy az egyetemek és fõiskolák ne csak megõrizzék elõkelõ pozícióikat a felsõoktatási rangsorokban, hanem javítani is tudjanak azokon. Az MRK ezek figyelembe vételével javaslatot fog tenni a döntéshozók számára a finanszírozási és gazdálkodási modellre vonatkozóan. 

A Magyar Rektori Konferencia a felsõoktatási intézmények képviseletére, érdekeinek védelmére jogosult, független, konzultatív, jogi személyiséggel rendelkezõ köztestület, amelynek tagja valamennyi magyar felsõoktatási intézmény rektora, valamint tanácskozási jogú tagok a határon túli felsõoktatási intézmények rektorai is. Az MRK a felsõoktatás rendszerének mûködésével kapcsolatos bármilyen kérdésben véleményt nyilváníthat, javaslatot tehet a döntéshozó, illetve a döntés elõkészítõje részére.



A szerzõ további cikkei
„Isten nevében, a haza üdvére…” Izgatottan gyülekeztek a diákok a Fõnix csarnokban szeptember 11-én.
Mi fán terem a gerundium? A debreceni felsõoktatás történelmi gyökerei egészen a XVI. századig nyúlnak vissza.
Jubilál a Kutatók Éjszakája A Debreceni Egyetem már 10. alkalommal csatlakozik.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei