Egyetemi hírek
Szemétszállító teherautó
2013. augusztus 15., Szabó László

Több mint 500 millió forint támogatásból fejleszt a Debreceni Egyetem Mûszaki Kar céges partnereivel városi használatra tervezett elektromos hajtású kukásautót.

A Gazdaságfejlesztési Operatív Programnak köszönhetõen a Debreceni Egyetem Mûszaki Kar és a Tappe Hulladékgazdálkodási Kft., valamint az Energotest Diagnosztikai és Automatizálási Kft. 2014. június 30-ig egy innovatív, napelemmel ellátott, elektromos hajtással rendelkezõ kommunális hulladékgyûjtõ autó prototípusát fejleszti ki, amivel gazdaságos módon kiváltható a manapság használatos, fajlagosan nagy költségeket felemésztõ begyûjtési eljárás. A projekt eredményeként egy „P” rendszámmal ellátott közúti próbákra alkalmas prototípus jármû készül el.

A konzorcium által megvalósítani kívánt rendszerben a jármû mozgatását és a segédüzem (a szemét beöntése a tárolóedénybõl az autó rakterébe) mûködtetését a Debreceni Egyetem Mûszaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai tanszéke által fejlesztett, szabadalmi bejegyzés alatt álló elektromos hajtás valósítja meg. Ez a hajtás az elmúlt években az alternatív hajtású autók versenyén több alkalommal is bizonyított. „Szabadalmi eljárás alá vont hajtástechnikai megoldásunkkal könnyedén megvalósítható a gyorsításhoz használt energia nagy részének a visszanyerése az elektromos fékezés segítségével, ami szintén komoly energia-megtakarítást eredményezhet, hiszen a begyûjtési fázisban a teherautó jól meghatározott gyorsítási és lassítási ciklusokkal elõször az akkumulátorokban tárolt energiát közel 90% hatásfokkal mozgási energiává, majd a lassításkor ezt az energiát szintén jó hatásfokkal újra elektromos energiává alakítja” – mutatott rá a rendszer különlegességére dr. Husi Géza, a DE Mûszaki Kar dékánhelyettese.

A villamosenergia-termelést a hulladékgyûjtõ tetején elhelyezett napelemek segítik, amelyek, ha szükséges, közvetlenül a meghajtó rendszerbe táplálják be az energiát, így kímélve az akkumulátorokat.

 

Projektadatok:

„Kommunális hulladék gyûjtésére alkalmas elektromos hajtású tehergépjármû fejlesztése”

GOP-1.1.1-11-2012-0617, összköltsége 567 129 665 Ft, a Debreceni Egyetem részére nyújtott támogatás összege: 211 281 596 Ft.



A szerzõ további cikkei
A sámánnak a dob is drog Nemcsak tanulmányozta a sámánokat Hoppál Mihály professzor.
I shot the target Elsõ alkalommal bukkant fel a testnevelés órák között.
Méltó helyen a Tisza István-szobor A DE Fõépülete elõtt állították fel az intézmény egykori névadójának szobrát.
Új magyar ötletek a világhírnév kapujában Magyar, cseh, lengyel és szlovák innovatív megoldások versenyeznek a Brainfactory ötletverseny nemzetközi fordulójában.
A pálinkától félreütök A nagyerdei mulatságon huszonötezren töltötték az arcukba a kolbászokat.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei