Megépült és a nyilvánosság számára is látogatható a Debreceni Egyetem Kassai úti campusán a Fenntartható Épületenergetika Információs Központ. A 150 millió forintos uniós támogatásból megvalósult épület az oktatásban és az ismereterjesztésben egyaránt segíti a Mûszaki Kar munkáját.
Kocka alakú, 300 m2 alapterületû és bemutatja a jövõbe mutató energetikai rendszerek piacának legmodernebb építészeti és elektromos újdonságait – a Debreceni Egyetem legújabb, tíz hónap alatt elkészült épülete a lakosság számára is példaként kíván elöl járni az energiatudatos épülettervezés és üzemeltetés területén.
- Az épületben mûködés közben tekinthetõk meg a hõszivattyúk, napkollektorok, hõvisszanyerõk és más energiahatékony berendezések, amelyek egy családi ház esetében is lehetõvé teszik a gazdaságos mûködtetést. A rendszerek mûködéséhez szükséges villamos energiának nagy részét napelemekkel állítjuk elõ, így megpróbáljuk környezetbarát módon üzemeltetni a házat. Az épületben a távhõ az alapfûtés, de ez csak akkor üzemel majd, ha a megújuló energiaforrások nem fedezik a hõigényt. Nyári idõszakban a napkollektorok által termelt fölös hõmennyiséget betápláljuk a távfûtési rendszerbe, amely így az épület hõtárolójaként is üzemel – adott betekintést az épület mûködésébe dr. Kalmár Ferenc, a Debreceni Egyetem Mûszaki Kar dékánhelyettese.
A Fenntartható épületenergetikai információs központban nem csak mûködõ rendszereket láthat a közönség: az emeleten kiállítótér lesz, ahol számos új megoldás mutatkozik be, olyanok, amelyek már nem fértek be az épület folyamatosan üzemelõ elemei közé.
- Szeretnénk, hogy minél többen eljöjjenek hozzánk, ezért nyílt napokat, látogatási alkalmakat teremtünk, ahol a régió érdeklõdõ lakossága megismerheti a jövõ építészetének energiatudatos formáit – mondta dr. Gaál István rektorhelyettes, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok elnöke.