Rövidesen elkészül a Mûszaki Kar saját fejlesztésû hajtásával felszerelt autó, amit a városi forgalomban is láthatunk majd, nemcsak a versenypályákon.
A Nemzeti Tehetség Program támogatásának köszönhetõen a 2013/14-es tanév õszi szemeszterében is autóépítõ tábort rendezett a Mûszaki Kar, hogy megalkossa azt az autót, aminek garantáltan mindenki a csodájára fog járni, különösképpen, ha kiderül, hogy 3 másodperc alatt gyorsul 100-ra.
A Toyota felajánlásából egy MR2 típusú autó karosszériájába ültetik be az oktatók és hallgatók a kar mérnökei által tervezett elektromos motort. Habár ez nem a legújabb modellje a márkának, az autó szerkezete teljesen fel lett újítva, egy rozsdapetty sincs rajta, s még a bukólámpái is mûködni fognak. „A kétüléses autó két tengelye között helyezzük el a villamos motort és felszereljük megfelelõ mennyiségû akkumulátorral, így tudja majd teljesíteni azt, amit egy városi vagy városok között közlekedõ személygépkocsitól a vezetõk elvárnak. A családi autókat hétköznapokon kb. 30, vagy az alatti kilométer megtételére használják, és ez a szám hétvégén sem emelkedik jelentõsen. Számításaink szerint 200 km-t tud majd megtenni egy feltöltéssel, amit otthoni körülmények között, egy normál konnektorból meg lehet majd oldani” – foglalta össze Husi Géza dékánhelyettes az autó tulajdonságait.
A jármûvet a Daniella Ipari Park tágas szerelõmûhelyében fejlesztik, Bartha István és Vitéz Attila oktatók a hallgatói munkát tanácsaikkal folyamatosan segítik, látogatásunkkor éppen a motor szerelése zajlik, Bartha István mestertanár a hajtást magyarázza. „Két 18,5 kw-os villanymotor hatja az autót, a motorok a kerékhez lánchajtás áttétellel jutnak el, mert az autó felépítménye nem teszi lehetõvé, hogy a villanymotort közvetlenül a kerékre szereljük. Elõnye a láncos megoldásnak, hogy a motor nyomatékát megemeli, vagyis ez a jármû ténylegesen versenyautó sebességgel közlekedik majd. Természetesen tudjuk úgy programozni, hogy ne kelljen versenypilótai engedély a városi használathoz. A végsebességét 150km/h óra fölé várjuk”. Az autó a fékezési energiát az akkumulátorok töltésére táplálja majd vissza, így tud gazdálkodni a rendelkezésre álló erõforrásaival.
„Több ipari partner is jelentkezett a fejlesztõ Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszéknél, akik szeretnék az általunk kikísérletezett hajtást autóbuszba vagy más haszongépjármûbe szerelni. Immár tényleg nem csak az a lényeg, hogy prototípust építsünk, hanem áttevõdött a hangsúly a mindennapi használat elõkészítésére” – helyezi új kontextusba a munkát Husi Géza. A versenyzõi profil azonban nem szûnik meg, azokon a rendezvényeken, melyeken az elmúlt években is kiemelkedõen szerepelt a debreceni csapat, 2014-ben újra elindulnak: május 1-jén a gyõri Széchenyi Futamon, az augusztus 20-i (elsõ) debreceni versenyen és az õszi fõvárosi MVM Futamon.
A Toyota MR2 a szabadidejüket is az építésre fordító hallgatók áldozatos munkája nélkül nem épülhetne meg, jelenleg is gépészmérnök és mechatronikai mérnök II-III. éves fiatalok dolgoznak az autón, ami próbarendszámmal kerülhet hamarosan a forgalomba.