Békés növényevő állat, mint egy mókus vagy egy nyuszika, csak éppen picit nagyobbra nőtt – véli Boros Sándor, a Debreceni Egyetem Agrár Lovasiskola edzője a lovakról. Ismerkedni a nagyra nőt „rágcsálókkal” testnevelés órákon is lehet.
A lovakról mindenkinek más kép él a fejében: van, aki a száguldó paripákról hátrafelé nyilazó ősök képét vizualizálja, mások egy életforma-szerű csodálatos sportot látnak benne, míg vannak olyan hentes pártiak, akiknek a kolbász villan be. Engem gyermekként az állatkertben vállon harapott egy ló, nekem ez jut eszembe, vagyis én a lovakkal való kapcsolat kialakításánál mínuszból indulok, hiszen negatív élmény kapcsolódik az állathoz – állítja a szakember, aki szerint van megoldás, és az pont ott van a Nagyerdőn, a Kartács utcától néhány méternyire.
A Debreceni Egyetem Agrár Lovasiskolájában megfelelő karakterű, képzettségű iskolalovak várják a lovasokat, ők lehetnek a legjobb tanítómesterek azok számára, akik esetleg félnek a paciktól, ami persze nem ritka. „Teljesen természetes a félelem, a legtöbb emberben van egy pszichés gát, ami abból fakadhat, hogy a ló nem nőtt hozzá a mindennapokhoz, az emberek nem ismerik, tartanak tőle, holott esze ágában sincs semmi rosszat tenni velünk, a ló békés, növényevő állat” – sorolja a tulajdonságokat Boros Sándor szakoktató, aki testnevelés órák keretében ismerteti össze a hallgatókat a lovasiskola állományával.
Testnevelés órai keretek között hetente minden egyetemistának, aki ezt az órát választja, lehetőséget biztosít az egyetem egyszeri lovaglásra, aminek elsősorban a lovakkal való ismerkedés a célja, egy félévnyi időre mindenki belekóstolhat a lovas élet szépségeibe, hogy aztán később akár szülőként vagy visszatérő szabadidő-lovasként tisztában legyen ezzel a kultúrával. „A fiatalok megtanulják nálunk azokat az ismereteket, melyeknek köszönhetően a lovak társaságában élvezetesen, balesetmentesen tudják az idejüket eltölteni. Számtalan példa mutatja, hogy egy huszonéves kezdőből akár még profi is válhat. Neveltük már helyi díjugrató, díjlovagló versenyek résztvevőit is. Voltak olyan tanítványaim, akik egyetemistaként ismerkedtek meg a lovaglással és annyira beleszerelmesedtek, hogy mára saját lóval rendelkező lótartóinkká váltak” – mutat perspektívát a kezdők számára az edző.
Az Agrár Lovasiskolában a ménesgazda szak hallgatói tantervi óráikat töltik az otthonos erdei környezetben, ahol a lovaglás alaptechnikáját, a lovak tartástechnológiáját, ápolását tanulják. A szakirányú képzésben tanuló egyetemisták sok lovas rendezvényen is részt vesznek, így elsajátítják az állatok felvezetését, versenyeken bemutatását, a szállítással és az állategészségüggyel kapcsolatos ismereteket.
Természetesen a kötelező testnevelés órák mellett, után, bárki szabadon megismerkedhet a lovas sport szépségével az iskolában, ráadásul a hallgatók kedvezményesen vehetnek igénybe minden szolgáltatást. És valójában szinte mindenki ismeri helyet, még ha most nem is ugrik be: a gólyatábor erdei éjszakai túrája elvezet azon a dűlőúton, ami az egyetem központi campusától csupán tizenöt perc sétára található. A Kartács utcán, elhagyva a Park hotelt, kb. száz méter múlva kell balra kanyarodni egy földúton, ami egyenesen odavezet a lovasiskolához, ami persze az ellenkező irányból is megközelíthető: az Auguszta mellett indul be a lombok közé ugyanaz az út, aminek a másik végén a Kartács utca vár. Éppen ezért nem véletlen, amikor ezen az útszakaszon lovasokkal találkozunk. Persze ez nem megy egyből, de kis gyakorlással elérhető lehet.