Április 10-13 között tartotta tavaszi vezetőképzőjét a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája Debrecenben. A szokásosan félévente esedékes, általában a Balaton partján tartandó rendezvényt a Debreceni Grand Hotel Aranybikába helyezték át. A vezetőképzőről, a helyszínváltozásról és a programokról beszélgettünk Körösparti Péterrel, a HÖOK elnökével, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnökével.
EÉ: - Magáról a HÖOK Vezetőképzőről és annak jelentőségéről mit lehet elmondani?
- A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája évente kétszer megrendezésre kerülő vezetőképzői régóta fontos szerepet játszanak a mozgalom életében. Az újonnan megválasztott hallgatói képviselők betekintést nyerhetnek a szervezet működésébe, megismerhetik a hallgatói önkormányzatiság fontos elemeit, a vezető képviselők pedig együtt alakíthatják ki álláspontjukat a mai magyar felsőoktatás felmerülő kérdéseivel kapcsolatban, és a közösen kidolgozott ajánlások révén formálhatják is azt. Összességében kiváló alkalom ez egymás megismerésére, az egymástól való tanulásra is.
EÉ: - Ha jól tudom a Vezetőképzők helyszínéül régóta már Siófok szolgált. Mi volt az oka az idei váltásnak?
- Idén mindenképpen történt volna váltás, ugyanis az eddig megszokott siófoki helyszínt jelenleg felújítják, így rendhagyó módon Zánkán, az Új Nemzedék Központban tartottuk volna a rendezvényt. A tábort 2014. március 31-ig, az Új Nemzedék Központ Nonprofit Kft. üzemeltette, majd 2014. április 1-től a Nemzeti Üdülési Szolgáltató Kft. vette át. Az üzemeltetést március 31-ig ellátó céggel is akadozva haladtak a tárgyalások, viszont a velük nagy nehézségek árán elért eredményeket az új üzemeltetővel újra át kellett tárgyalni. Sajnálattal állapítottuk meg, hogy az új üzemeltető részéről a megállapodás megkötésére kijelölt személy rendkívül rugalmatlan hozzáállást tanúsított a HÖOK irányába és olyan feltételek közé kívánta szorítani a rendezvényünket, mely feltételek mind szervezetünkhöz, mind pedig a vezetőképző eddigi megszokott színvonalához méltatlanok lettek volna. A kialakult helyzetet mérlegelve a rendezvény technikai és szakmai szervezéséért felelős elnökségi tagokkal egyetértésben a helyszín megváltoztatása mellett döntöttünk. Így került át Debrecenbe a tavaszi vezetőképző.
EÉ: - A programok tekintetében történtek-e változások, milyen szekciók voltak Debrecenben?
- Az alapozó kurzusunk hagyományosan az egyik legkedveltebb és legfontosabb eleme az őszi és tavaszi vezetőképzőknek. A hallgatói mozgalomba frissen bekerült kollégák a hallgatói önkormányzatban végzett munka szinte teljes spektrumát megismerhették az előadások segítségével. A Külügyi szekcióban idén formabontó módon angol nyelvű előadásokat is tartottunk, többek között az európai hallgatói szervezet (ESU) is beszámolt egyik projektjéről. Az Ifjúságügyi szekcióban a magyar ifjúság drogfogyasztásának problematikáját járták körül a résztvevők, elemezve a Magyar Kormány stratégiáját, aktuális intézkedéseit. Idén a Sport szekciót már szokásosan a felsőoktatási sportért munkálkodó hallgatói képviselők számára tartottuk, természetesen a SportPont programunk is terítékre került. Emellett első alkalommal tartottuk „Elektronikus választások, mint szolgáltatás” cím? szekciónkat, melyben körüljártuk az on-line döntések és szavazások rendszerének bevezetését. A szombati nap egyik leglátogatottabb szekciója pedig a „Legyél Te is EFOTT szervező!” volt. A fesztivál jelenlegi előkészítéséről, szervezési munkálatairól számoltak be az EFOTT szervezői, emellett ötletellési lehetőségük is volt a résztvevőknek a Miskolc-Tapolcán tartandó idei fesztivál kapcsán.
EÉ: - A szekciók mellett voltak-e idén olyan lehetőségek, ahol minden résztvevő egyszerre ott lehetett és foglalkozhatott egy adott témával?
- Számunkra kiemelten fontos, hogy hallgatói képviselőink együtt alakíthassák ki álláspontjukat a mai magyar felsőoktatás felmerülő kérdéseivel kapcsolatban. A rendezvényt megnyitó plenáris ülésen felszólat dr. Pósán László, az országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának alelnöke, de ellátogatott a rendezvényre dr. Kovács Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár és dr. Vasa László, a felsőoktatásért felelős államtitkár kabinetfőnök helyettese is. A szakpolitikai vezetők által elmondottak mindig továbbgondolkodásra inspirálják a résztvevőket.
EÉ: - Hogyan értékeled az idei rendezvényt, mennyire sikerült mind szervezésben mind programokban teljesíteni a kitőzött célokat?
- Nagyon örülök annak, hogy gördülékenyen és problémamentesen sikerült Debrecenben lebonyolítani a vezetőképzőt. Külön örülök annak, hogy most tavasszal is több mint kétszáz fő vett részt a rendezvényen és mindenki teljes erőbedobással foglalkozhatott választott szakterületével különféle meghívott szakemberek, előadók segítségével. Én nagyon remélem, hogy továbbra is ilyen sok hallgatói mozgalomban résztvevő egyetemista és főiskolás látogatja majd a vezetőképzőket és sok-sok tapasztalattal és tudással felruházva folytatják tovább a munkájukat az adott egyetemeken és főiskolákon.