Húsz évvel ezelőtt alapították a Kossuth Lajos Tudományegyetemen a KLTE Baráti Köre Egyesületet, melynek programjai jelenleg is rendszeresen színesítik a Debreceni Egyetem mindennapjait.
Új esztendei grafikai kiállítással kezdődött ez az év is az Élettudományi Galériában, ahogy immár hét éve mindegyik: a KLTE Baráti Köre rendezésében a debreceni felsőoktatáshoz kapcsolódó alkotók munkáit mutatják be miden évben. Őszre, az egyetemi oktatás száz évvel ezelőtti megindulására emlékezve az egyetemen dolgozó oktatók, nemrég végzett vagy jelenleg is tanuló hallgatók munkáiból terveznek kiállítást.
„1994-et írtunk, amikor az akkori rektorunk, Abádi-Nagy Zoltán, nagy külföldi kitekintéssel és a hazai tapasztalatok alapján úgy gondolta, hogy szükséges egy olyan szervezet, ami a diákságot fogja össze. Felkérte Nánási Pál egyetemi tanárt, hogy próbáljon ebben az ügyben lépni és szervezzék meg a baráti kört” – idézi fel az egyesület elnöki tisztségét közel tíz éve ellátó Lenkey Béla az indulás első pillanatait. A cél az volt, hogy a volt hallgatókkal élő kapcsolatot tartsanak fenn, lehetőséget biztosítva a rendszeres találkozásokra egykori diáktársakkal, tanárokkal. Ennek megfelelően rendszeres előadás-sorozatokat szerveztek, ahol főként a végzettek tartottak előadásokat, hogy a tudomány, a művészet területén elért eredményeiket megismertessék az egykor volt és a jelenlegi hallgatókkal egyaránt – ez a program napjainkig tart.
A KLTE Baráti Köre a 2000-es egyetemi integráció után is fennmaradt, Nánási Pált Nyirkos István elnök követte, s ahogy Lenkey Béla fogalmaz, ők mindig is „kossuthosok” maradnak. Az egyesület merítési bázisa egy lezárt közösség, bár az utolsó hallgató 2000-ben végzett, vagyis sokáig lehető őrizni ezt a hagyományt. A Debreceni Egyetem létrejötte után élénk volt az a gondolat, hogy jó lenne, ha a Kossuth név az egyetem nevében továbbra is megjelenjen, hiszen közel ötven évig ezen a néven ismerték az intézményt, még aláírásgyűjtés is indult ennek érdekében, ám a Baráti Kör és az egyetem vezetése végül elvetette ezt, viszont a hallgatókkal összefogva sikerült a kollégiumok nevében továbbörökíteni Kossuth nevét az Egyetem téren.
Az egyetemi hagyományok ápolása, emlékhelyek kialakítása évről évre a KLTE Baráti Kör egyik legfontosabb feladatai közé tartozik, így még azok a legfiatalabbak is találkoznak az egyetemi campusokon az egyesület nevével, akik esetleg még nem hallottak róla korábban. „Ragaszkodunk ahhoz, hogy a debreceni felsőoktatás ápolásáért tenni kell, a múltunk az, amire büszkék lehetünk és ezt a ma élő emberek számára is meg kell tudnunk mutatni. Akik sokat tettek a debreceni tudományos életért, azok meg kell jelenjenek a mindennapjainkban: ezért gondoltunk arra, hogy az iskolateremtő professzorainknak emléket állítunk. Ha valaki Európa első egyetemén jár Bolognában, akkor láthatja, hogy az épületek szinte csak emléktáblákból állnak. A baráti kör emlékhelyeket jeles debreceni professzoraink születésének századik évfordulója alkalmából alakít ki, legyen az akár emléktábla, akár faültetés. Idén néhai rektorunk, Rapcsák András születésének centenáriumára szeretnénk egy domborműves emléktáblát avatni” – pillantott a múltba és jövőbe egyaránt Lenkey Béla.
A KLTE Baráti Köre évek óta tervezi, hogy az egyetemhez való kötődést a világon jól ismert szerelemlakat-fallal szimbolizálják Debrecenben is, ahova természetesen bárki elhelyezhetné lakatját, aki itt végezte tanulmányait – akár a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, akár az integrált Debreceni Egyetemen.