A reklámok szerint kétféle ember létezik. Szerintem is: aki már járt a Kutatók Éjszakáján, és aki még nem. De aki már éjszakázott az egyetem falai között, az biztosan újra eljön szeptember 30-án.
Európa legnagyobb tudománykommunikációs rendezvénysorozatához az egyetem valamennyi kara csatlakozik, minden debreceni campuson, valamint Nyíregyházán és az Agóra Tudományos Élményközpontban is ingyenesen lehet bepillantani – néha talán rendhagyó módon - a tudomány kulisszái mögé. Idén 10. alkalommal csatlakozik a Debreceni Egyetem a Kutatók Éjszakájához, amelyre rekordot döntött a jelentkezések száma, több mint 60 intézet, tanszék, kutatócsoport jelezte, hogy szeretnének bemutatkozni az idei programon.
A „klasszikus” programok ismét várják a látogatókat: lesznek látványos kémiai kísérletek, bemutatkoznak a fizikusok, láthatjuk „munka” közben a szélcsatornát és a folyóvizes labort, de lesz matematikai játszóház, bemutatkoznak a növényi lombikbébik, és az egyetemi könyvtárt titkos, látogatóktól egyébként elzárt részlegében is lehet sétát tenni a több 100 éves kötetek között.
De ezek csak a megszokott érdekességek, ugyanis újdonságban sem lesz hiány. GPS-szel lehet majd kincset keresni egy virtuális labirintusban, és akár közös szelfi is készíthetõ az ördöngõs Hatvanival, a 18. században élt nagy polihisztorral, a Református Kollégium egykori legendás professzorával... És ez még nem minden!
Spagettivel és westernnel készül az Olasz Tanszék is, akik megmutatják, hogyan is készül az igazi carbonara – ehhez akár a Mûszaki Kar tésztahíd-építõ bemutatójának „roncsait” is fel lehet használni - miközben az amerikaiak által lekicsinylett, de mára már klasszikussá vált olasz westernek szórakoztatják a nagyérdemût.
- Magyarországon ez az egyik legismertebb olasz tésztaétel, viszont amit mi itthon annak fogyasztunk, az talán a legmesszebb van az olasz eredetitõl. Ez pontosan olyan, mint amikor egy magyar Olaszországban felfedezi az étlapon a „gulasch”-t, és már elõre örül a jó meleg, tartalmas levesnek, és kap helyette egy nagy tányér zaftos pörköltöt – adott „ízelítõt” a programból Puskás István, az Olasz Tanszék adjunktusa, a Kutatók Éjszakájának fõszakácsa. (A recept olyan titkos, hogy még nekem sem árulta el a hozzávalókat, de egy tévhitet eloszlatott: tejszín biztosan nem kell hozzá!) A különbözõ kultúrákkal kapcsolatban bennünk élõ sztereotípiákat vesszük górcsõ alá a vadnyugat és a spagetti által, két olyan dolgon keresztül, ami meghatározza a magyarok Olaszország-képét. Spagettit fõzünk és a régi nagyok – Sergio Leone és EnnioMorricone – segítségével megidézzük a westernfilmeket és közben arról fogunk egy kicsit okoskodni, hogy hogyan alakulnak ki a sztereotípiák, hogyan vándorolnak egyik kultúrából a másikba a különbözõ produktumok, a vándorlás során hogyan alakulnak át, és nyernek új formát, új jelentést – mondta Puskás István.
Az Európai Unió Bizottsága több mint tíz évvel ezelõtt indította útjára a kezdeményezést, hogy Európa-szerte megismertesse a fiatalokkal a kutatói pályát, népszerûsítse a természettudományokat és megmutassa, hogy kutatónak lenni izgalmas kihívás. A Debreceni Egyetem már 10. alkalommal csatlakozik a programsorozathoz.
A regisztrációhoz kötött programokra szeptember 9-tõl lehet jelentkezni a http://www.kutatokejszakaja.hu/2016/ oldalon.