Felsõoktatás
Kinek mennyibe kerül az évkezdés?
2011. augusztus 31., forrás: eduline.hu

Míg az orvostanhallgatóknak és a leendõ építészeknek akár százezer forintjukba is kerülhet az elsõ félév, más képzési területeken már néhány ezer forintból meg lehet úszni az elsõ szemesztert. Utánajártunk, mennyibe kerül a gólyáknak a tanévkezdés.

Tízezer és százezer forint közötti összeget költenek az elsõéves egyetemisták a tanévkezdésre – az összeg képzési területenként és szakonként eltér, a legtöbb kiadással a leendõ orvosoknak, iparmûvészeknek és építészeknek, a legkevesebbel pedig a bölcsészhallgatóknak kell számolniuk.

„Az elsõs orvostanhallgatók az átlagnál jóval többet költenek a tankönyvekre, ha csak a kötelezõ könyveket számítjuk, legalább 70-80 ezer forintot, de ha valaki egy igazán jó anatómiaatlaszt vásárol, akkor akár százezer forintba is kerülhet a tanévkezdés” – mondja Szécsényi-Nagy Balázs, a Semmelweis Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke.

Egy jó minõségû anatómiaatlasz ára jelenleg 39 000 forint, de az elsõsöknek be kell szerezniük egy funkcionális anatómia könyvet (17 800 Ft), egy embriológia (7900 Ft), egy biokémia (9700 Ft) és egy biofizika tankönyvet (11 300 Ft) is. A tankönyveken természetesen lehet spórolni. Használt könyvek vásárlásával a költségeket akár felére is csökkenthetik, de érdemes kihasználni az orvosi tankönyveket forgalmazó Medicina Kiadó akcióit is – tõlük a legfontosabb könyveket és jegyzeteket minden félév elején tíz-húsz százalékos kedvezménnyel be lehet szerezni. Könyvtárak természetesen az orvosi egyetemeken is vannak, ám az elsõ évben szükséges alap-szakirodalmakból biztosan nincs annyi példány, ahány gólya.

Az orvosi és fogorvosi karokon tanuló hallgatók számára a tankönyvek beszerzésével még nem ér véget a költekezés. Orvostanhallgatóként mindenképpen számolni kell olyan kisebb tételekkel, mint a köpeny, a szike, a csipesz, a gumikesztyû vagy a lábzsák, az anatómiavizsgára készülõ, az átlagosnál szorgalmasabb orvostanhallgatók pedig akár koponyát is vásárolhatnak – egy mûanyag utánzat ára 50 000 forint körül mozog, valódi koponyát pedig 80 000-ért lehet szerezni, persze illegálisan. „Bár az emberi koponya árusítása illegális, az orvostanhallgatók pontosan tudják, hogy kitõl lehet ilyesmit szerezni” – mondja Zsuzsa, a Debreceni Egyetem negyedéves hallgatója.

Ugyancsak jelentõs kiadásokkal kell számolniuk az építészhallgatóknak is. Az õ esetükben elsõsorban a tablókhoz, makettekhez szükséges eszközök beszerzése jelent komolyabb kiadást, így a félév elején és az év közben szükséges anyagok költsége akár ötven- és százezer forint közötti összegre is rúghat.

Speciális helyzetben vannak, és kimondottan sokat költenek az egyetemi tanulmányaik megkezdésekor a leendõ kreatív szakemberek is. A Moholy-Nagy Mûvészeti Egyetem fotószakos HÖK-elnöke, Turós Balázs azt mondja, már a felvételihez szükséges portfólió is elkészítése is körülbelül negyvenezer forintjába került, sokan azonban százezreket költenek erre is.

„A mûvészeti képzésben résztvevõk speciális helyzetben vannak. A nyersanyagokat a félév során újra és újra pótolni kell, ez a textilszakosok esetében akár százezer forintra is rúghat. A félév végi ún. „kipakolás” megint csak nagy terhet ró a hallgatókra, hiszen a MOME-n elsõsorban nem az elméleti vizsgák, hanem az elkészült „produktumok” alapján értékelik a hallgatókat” – mondja Turós Balázs.

Ennél jóval kevesebbet kell költeniük elsõ egyetemi félévükre a mûszaki és a természettudományi karok hallgatóinak – bár ahogy a legtöbb egyetemistának, úgy nekik is szükségük van az induláshoz egy laptopra (ennek ára 100 ezer forintnál kezdõdik), a biológusok, környezettan szakosok és matematikusok alapkönyvei körülbelül tízezer forintba kerülnek, egy elsõéves gépészmérnök hallgató pedig nagyjából tizenötezer forintot költ a tankönyvekre.

"Az elsõ félév költségei szakonként különbözõek. A kémia BSc-s hallgatóknak szükségük van például köpenyre, védõszemüvegre és olyan kisebb laborkellékekre, mint a csipesz vagy a kanál, ezeknek az ára körülbelül 7500 forint körül mozog” – mondja Árendás Péter, az ELTE TTK Hallgatói Önkormányzatának elnöke. Több TTK-s alapszakon már az elsõ félévben is van terepgyakorlat, ennek részvételi költsége körülbelül tízezer forint, de a szükséges kellékek (kalapács, védõszemüveg) beszerzése is komoly terhet ró a hallgatókra.

A legkevesebb költséggel a bölcsészhallgatók számolhatnak. Egy-két kivételtõl eltekintve nincsenek „kötelezõ” alapkönyvek, hiszen az oktatók döntik el, hogy az adott évben mi lesz a kötelezõ szakirodalom – ezeket pedig a legtöbb esetben könyvtárból vagy fénymásolt formában is be lehet szerezni.



A szerzõ további cikkei
"Szénszünetet" tartottak az Educatio-n A nyitónapon idáig már több száz érdeklõdõ látogatta meg a DE standját.
Diploma nyelvvizsga nélkül: a Debreceni Egyetemen Leszavazta a nyelvvizsga-amnesztiát a Debreceni Egyetem szenátusa
Szerzõdést kell kötni az állammal Legalább hat évig kell itthon dolgozniuk az állami ösztöndíjas egyetemistáknak
Rosszul jártak a 2012-ben felvételizõk Csak egy hónapjuk lesz a döntésre
Sorra tûnnek el a leckekönyvek az egyetemekrõl A DE is lemondott a jól bevált fekete leckekönyvrõl, ebben a vizsgaidõszakban már az elektronikus indexben rögzítik a jegyeket
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei