Kulturális
„Meztelen nők” a Modemben
2011. november 28., forrás: www.dehir.hu

A szépség vonalai címmel az Antal-Lusztig-gyűjtemény aktjaiból nyílik kiállítás december 1-jén, csütörtökön a Modem harmadik emeleti kiállítótermében.

A tárlatot Bódi Katalin, a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúrattudományi Intézetének egyetemi adjunktusa nyitja meg, köszöntőt mond Antal Péter, az Antal-Lusztig-gyűjtemény tulajdonosa és Szentei Tamás, az önkormányzat kulturális osztályvezetője. A megnyitón Ölveti Mátyás gordonkaművész is közreműködik.

A kiállítás – amely címében William Hogarth egykori elképzelésére is utal, miszerint meg lehet határozni a szépség vonalát – gazdag anyagot mutat be a meztelenségnek az anonimitással és intimitással egyaránt folyamatosan játszó képzőművészeti megjelenítéseiből. Festmények, tanulmányrajzok, grafikai munkák és szobrok kerülnek egymás mellé, jórészt a klasszikus modernség alkotásai, melyek az aktot immár nem kizárólag ikonográfiai témák megjelenítéseként, hanem elsősorban formaproblémák – rajz és színek, síkbeliség és plaszticitás, kompozíció és ritmus – tárházaként állítják elénk. Az akt fogalma ugyanis eredeti etimológiai értelmében egy mozgás ábrázolását jelentette, ennek megfelelően pedig a modell elhelyezkedését, illetve a mozdulatok közötti átmenetet mutatta meg. Csupán utólag vonatkoztatták a meztelen emberi test megjelenítésére.

Az akt témája tehát a ruhátlan modelleket az anatómiai érdeklődés okán is egyenesen megkövetelő különféle akadémiai stúdiumok és a vágykeltő (és vágyakozó) testek feszültségterében helyezkedik el. A jól sikerült aktokban a spontán vázlatszerűség és a kidolgozott, felépített kép; a megörökített mozdulat és a test teljességre törekvő kifejezésének találkozását láthatjuk. E műfaj a művészet történetében hosszú időn keresztül csupán közvetett kifejezése volt a kitárulkozás és a szemérmesség között ingadozó testnek, hiszen a bibliai és mitológiai történetek sajátos módon éppannyira elfedik a meztelenséget, mint amennyire megmutatják azt. A képzőművészet e „kulturális takarója” sokáig éppoly stabilnak tűnt, mint a határvonal az eleven modell és a legfeljebb elevennek tűnő műalkotás között.

A kiállításon többek között Ámos Imre, Czóbel Béla, Uitz Béla, Szőnyi István, Derkovits Gyula, Tihanyi Lajos, Vaszary János, Czigány Dezső, Kondor Béla, Henri Matisse, Medgyessy Ferenc, Rippl-Rónai József, és Mattis Teutsch János művei szerepelnek. A tárlat 2012. február 26-áig tekinthető meg hétfő kivételével minden 10-től 18 óráig, csütörtökönként 12-től 20 óráig.



A szerző további cikkei
SzocSzaknap a Debreceni Egyetemen Idén is lesz SzocSzaknap a Debreceni Egyetemen, ezúttal a Szociológia és Szociálpolitika Tanszék és a Szösz szervezésében.
Az önkéntes haderővel ismerkedtek az egyetemisták Amerikai katonákkal közösen tartott tájékoztatót az önkéntes tartalékos rendszerről a Magyar Honvédség Hadkiegészítő Parancsnoksága
A lappföldi Mikulás is téma lesz a Debreceni Egyet Minden, amit Finnországról tudni lehet elhangzik majd az egyetemen esedékes előadásokon.
Átadták az ország első cigány szakkollégiumát Református Cigány szakkollégiumot adtak át Debrecenben.
Doktorokat és díszdoktorokat avattak Az ünnepségen a Professor Emeritus címeket és több díjat is átadtak.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei