Egyetemi hírek
E-learning hazai egyetemeken
2012. október 8., Kovács Dorottya

 

 

Magyarország négy legnevesebb egyeteme közösen fejleszt digitális tananyagokat a természettudományi mesterképzésben tanulók számára. A Debreceni Egyetem, az ELTE, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem szakemberei a közel kétszáz millió forintos európai uniós program keretében működnek együtt másfél éven keresztül, mely során összesen negyvenhárom korszerű, online digitális tananyagot állítanak össze, közülük hetet angol nyelven. Az alkalmazott matematikus, biológus, fizikus, geográfus, környezettudós vagy vegyész mesterképzésben tanuló diákoknak készülő tananyagok mindegyike interaktív lesz, és az írott ismeretanyagokon kívül tartalmaz majd videófelvételeket, animációkat, valamint szövegközi ellenőrző kérdéseket is.

A program részleteiről Mucsi László, a Szegedi Tudományegyetem oktatási dékánhelyettese számolt be. Mint kiderült, a projekt másfél éves időtartama alatt a szakemberekre három feladat megoldása vár. A tananyagfejlesztés, mely 2012 januárjában kezdődött el, egy évet vesz igénybe, így a tervek szerint a 2012/2013-as tanév tavaszi félévében az elektronikus tananyagok már használhatók lesznek a mesterszakos hallgatók számára. Az xml formátumú dokumentumok véglegesítése a tankonyvtar.hu honlapon fog megtörténni. A projektnek ez a része már igencsak előrehaladott állapotban van: körülbelül húsz-huszonöt kész digitális anyag ellenőrzése már részlegesen megtörtént. 2013 januárjára az összes tananyag elkészül, és a külső lektorálás elvégzése után már ki is próbálhatják őket a hallgatók. A dokumentumok elkészültével azonban még nem ér véget a munka, 2018-ig ugyanis minden évben el kell végezni azok frissítését és fejlesztését.

 

Az uniós program része ezen kívül az oktatók, a tananyagok összeállítóinak kiképzése. Ez a lépés meg kellett hogy előzze a tényleges tananyagfenlesztést, hiszen az oktatóknak előbb el kellett sajátítaniuk a digitális írástudást. Könnyebbség volt, hogy a mostani programot megelőzte a természettudományi alapképzésben tanulók számára megvalósult digitális tananyagfejlesztés, így a módszer nem mindenkinek volt ismeretlen. A képzők képzése ez után módszertannal folytatódott, vagyis megtanították az oktatóknak, hogyan használhatják fel az elektronikus segédanyagokat az órákon, a mesterképzés során. Az utolsó lépés pedig a létező tananyagok megvitatása az oktatókkal.

A projekt végül kiterjed a természettudományi mesterképzések általános felülvizsgálatára is. Felmerülhet a kérdés, valóban szükség van-e a csupán három éve, 2009-ben indult mesterszakok felépítésének korszerűsítésére, de a szakemberek állítják, fontos újragondolni, mennyire épülnek egymásra az alap- és a mesterképzések, valamint azt, hogy utóbbi mennyire felel meg a ma elvárásainak.

Új tananyagok, kiképzett oktatók és felülvizsgált mesterszakok. A cél mindezzel az, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően a jövőben minél több diák kerüljön be a természettudományos mesterszakra. Természetesen a program keretében kifejlesztett anyagok mindenki számára elérhetők lesznek a magyar felsőoktatásban. 

 

Kovács Dorottya



A szerző további cikkei
Karriertervezés 2013-ban Az egyetemi évek alatt szert kell tenni néhány év szakmai tapasztalatra.
Ha április, akkor állásbörze! Április 24-én ismét Állásbörze és Karriernap a Debreceni Egyetemen!
Vagyok aki vagyok Interaktív önismereti kiállítás az egyetemen
Osztályterem a felhőkben Online oktatás felsőfokon.Újabb kurzusok Amerika vezető egyetemeitől. Van még hely.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei