Debrecenben nem mindenkinek jutott eszébe, hogy az angolszász kultúrában október vége Halloween ünnepe. De azoknak egészen biztosan igen, akik október 30-án a villamoson ültek, amikor a Kossuth téri megálló előtt egy kisebb horda zombi eredt a jármű után. Erre a napra időzítették ugyanis Debrecen első zombie walkját, melynek csaknem félszáz zombijelmezes résztvevője volt. Ötvös Ádám, a vonulás szervezője elmondta, aki most lemaradt, tavasszal csatlakozhat Debrecen második zombisétájához.
A zombie walkok hagyománya a világon 2001 után kezdődött el, amikor először egy kaliforniai filmfesztivál promotálására választották ezt a nem mindennapi módot. Azóta azonban Amerika- és Európa-szerte sok nagyvárosban éves rendezvénnyé váltak a zombiséták. Ezeken a rendezvényeken az általános forgatókönyv, hogy a zombinak öltözött vonulók a város különböző utcáiban tűnnek fel előbb egyedül, vagy kisebb csoportokban, majd előre kigondolt útvonalon csatlakoznak nagyobb csoportokhoz, míg végül egy hordát alkotnak – ekkor válik a zombiséta igazi látványos vonulássá. A szervezők rendszerint arra kérik a résztvevőket, a felvonulás alatt maradjanak a karakterüknél: ne beszélgessenek, kizárólag a morgás megengedett. A világ számos városában egyébként a rendezvényt az éhínségre való figyelemfelkeltésnek dedikálják. A zombie walkok rekordját eddig az argentin főváros, Buenos Aires tartja 25 ezer résztvevővel.
A Halloween előestéjén lezajlott debreceni első ilyen séta egyelőre egységesen a Kossuth-térről indult, végállomása pedig a Fórum bevásárlóközpont volt, ahol a résztvevők egy csoportja egy kis zombi-performansszal is szórakoztatta az amúgy is meglepett vásárlókat.
És hogy miért épp zombik? A 2010-ben indult The Walking Dead című Magyarországon is népszerű amerikai filmsorozat még nagyobb lökést adott a zombiséták elterjedésének – hasonló rendezvény korábban már a magyar fővárosban is lezajlott. A 2012-re predesztinált világvége pedig a sorozat – és más zombisorozatok – rajongóinak még egy okot adott arra, hogy a zombik beszédtémák legyenek: mi van, ha a világvége zombi-apokalipszis formájában köszönt be? Egyébként a debreceni sétára is a sorozat várva várt harmadik évadjának kezdete táján került sor.
Ahogy a zombiséták is divattá váltak, az apokalipszisre való tényleges felkészülés is egyre gyakoribb a világban. Sokan csak a fejükben állítanak össze túlélési tervet, mások azonban beszerzik a legszükségesebb eszközöket is, egy apokalipszis túlélési-kitet – mondjuk december 21-re. Hiszen köztudott, hogy ez a vélt 2012-es világvége dátuma – sajnos még a karácsonyi ajándékok átadása előtt… A maják naptára ugyanis ez után a nap után nem folytatódik tovább. Persze felmerül a kérdés, hogy a maják, amikor elkészítették naptárukat, amely felölelte az időket a világ kezdetétől (ami szerintük Kr. e. 3114-ben volt) és több mint ezer évet előre nézve is, nem gondolták-e úgy, hogy egyelőre elég ennyit elkészíteni, a naptár folytatásáról majd gondoskodjon a jövő embere. Hiszen mi ennél még kevésbé vagyunk előrelátók: mégsem jut eszünkbe, amikor a Justin Bieber-es naptárunk végéhez lapozunk, hogy 2013-ban vége a világnak…
A keresztény nézőpont a világvégével kapcsolatban egyébként az, hogy annak idejét senki nem tudja előre, jelei azonban lesznek, melyekről a Jelenések könyve ír. A keresztény kultúrában azonban a hívőknek nem kell félniük a váratlanul bekövetkező világvégétől sem, hiszen ők már előre meg vannak mentve.
Világvége, Halloween és amerikai filmsorozatok ide vagy oda: aki legközelebb szeretne a részese lenni egy ilyen jelmezes, szórakoztató rendezvénynek, kövesse a Zombie Walk Debrecen Facebook-oldalát, hogy időben tájékozódjon a tavaszi második fordulóról.