Kocsondi Tamás (képen jobbra) személyében újra közvetlen a kapcsolat a Debreceni Egyetem, az Észak-Alföldi Régió és a brüsszeli európai uniós szervezetek és képviselők között. Az iroda megnyitása alkalmából készült az interjú az uniós szakemberrel.
- Mikor kezdte meg működését a Brüsszeli Képviselet az Észak-Alföld Innovációjáért?
- Idén ősztől indult a Debreceni Egyetem és az INNOVA Észak-Alföld Regionális és Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. közös irodájában a munka. Az ünnepélyes irodamegnyitót október 10-én tartottuk Brüsszelben.
- Ha jól tudom, a magyarországi egyetemek közül egyelőre a miénk az egyetlen, amely Brüsszelben hasonló érdekképviseleti irodát nyitott. Miért tartotta fontosnak a Debreceni Egyetem, hogy ebbe belevágjon?
- Jelenleg ez az egyetlen olyan képviselet, amelyet magyarországi egyetem hozott létre, de Brüsszelben számos európai felsőoktatási intézmény tart fenn irodát. A Debreceni Egyetem küldetése Brüsszelben az, hogy érvényesítse érdekeit az Európai Uniónak a kutatási, innovációs és oktatási szakmapolitikáiban, különös tekintettel a 2014-2020 évi programozási időszak vonatkozásában. A képviselet célja az is, hogy a jelenleg futó brüsszeli pályázati rendszerekben támogassa az egyetem részvételét, ezeken keresztül pedig külső forrásokhoz, kutatási partnerségekhez és egyéb fejlesztési lehetőségekhez jusson intézményünk. Természetesen a képviselet gyakornoki programokat és szakmai rendezvényeket is megvalósít, valamint segíti az egyetem kiutazó munkatársait.
A helyi lobbi mindig sokat számít. Ha az ember Brüsszelben részt tud venni olyan üléseken, amelyeken képviselheti az egyetem érdekeit, találkozhat olyan bizottsági és egyéb intézmények képviselőivel, akik tehetnek az egyetem érdekében, az növeli az esélyeket. Természetesen ezeknek a folyamatoknak nem rövid távon látható az eredménye, ez inkább egy hosszú távú befektetés.
- Mit tudhat meg Öntől Brüsszel az egyetemről és régióról?
- Fontos, hogy minden potenciális partnerünk megtudja, hogy az észak-alföldiekkel érdemes munkakapcsolatot kialakítania, mert tehetségesek, felkészültek és megbízhatóak vagyunk. Komoly szellemi és kutatási kapacitásaink vannak, az egyetem és Debrecen vezetése szoros szövetségben együtt tevékenykedik a térség komplex fejlesztéséért; itt érdemes befektetni. Egyetemünk és régiónk csodálatos természeti és épített örökséggel, valamint gazdag hagyományokkal szívélyes emberi közösséggel rendelkezik. A képviseletünkre bárki ellátogathat, és én személyesen kalauzolom el a régió és az egyetem berkein belül – ha nem is fizikálisan.
- Az iroda működésének kezdete óta milyen eredményeket könyvelhet el?
- A képviselet októberben támogatta az AGTC-ről kiutazó oktatók és hallgatók brüsszeli tanulmányútjának tervezését és megvalósítását. Egyetemünkről az EU 7. Keretprogram pályázati kiírásaihoz kapcsolódó kutatási projektelképzeléseit eljuttatta a célcsoportok brüsszeli képviselőihez. A képviselet kapcsolatot épített ki a brüsszeli magyar állami és nem állami hivatalos képviseletekkel, valamint az uniós intézményekkel. A hivatalos megnyitón a brüsszeli szakmai közélet és magyarországi vendégek is megjelentek. Az egyetem rektora és főtitkára hivatalos tárgyalásokat folytatott az EU Bizottság és Magyarország Brüsszeli Állandó Képviseletének munkatársaival, amelyeket a kiküldött képviselő szervezett meg számukra.
- Nemrég zajlott az Open Days – Európai Régiók és Városok Hete nevű nagyszabású nyíltnap-sorozat, melyen, ha jól tudom, az önök irodája, illetve az egyetem vezetőségének képviselői is részt vettek. Mik a seregszemle tanulságai?
- Napjainkban az EU intézményei és a tagországok lázasan készítik elő 2014-2020-as következő tervezési és pénzügyi időszak szabályozási és pénzügyi kereteit. Ez számunkra azt jelenti, hogy most kell szavunkat hallatnunk, illetve lobbiznunk azért, hogy az új jogi keretek, a szabályrendszer és a források allokációja számunkra kedvező legyen, azokba a DE stratégiai céljai beleilleszkedjenek. Nagyon tanulságos volt látni és hallani, hogy több tagország és intézményeik már napjainkban szorgosan dolgoznak a 2014-2020 közötti időszakra elképzelt kutatási és fejlesztési projektjeik előkészítésén, hogy azokat majd az EU-s források megnyitását követően azonnal be tudják nyújtani - várhatóan 2014 elején. Hasonlóan kell magunknak is eljárni, hogy képesek legyünk kihasználni a majd megnyíló pénzügyi lehetőségeket.
- Hogyan működik a debreceni oldal?
- A háttérmunkát az egyetemen a Rektori Hivatal két munkatársa, Rab Máté és Pogány Emese segíti. Ők nem csak általánosságban rendelkeznek információval az egyetemről, hanem kiadványokat is szerkesztenek, illetve információt gyűjtenek és tudnak adni a futó és készülő projektekről. Az INNOVA fő tevékenysége a projektgenerálásra koncentrálódik, ezt a szolgáltatást ingyenesen végzik az egyetem számára. Jelenleg már tizenöt pályázati adatlapunk van a pályázati lobbijuk eredményeként. Saját magam pedig kihelyezett brüsszeli projektrendezvények szervezésében is segítek, a gyönyörű új irodánkba meg lehet hívni brüsszeli szakembereket, találkozókat lehet lebonyolítani – az iroda és én mindenkinek a rendelkezésére állunk!
Elérhetőség:
honlap: www.brussels.unideb.hu
e-mail:brussels@eszak-alfold.hu