A Debreceni Egyetem Főépülete előtt állították fel az intézmény egykori névadójának szobrát. Így tisztelegtek az egyetemalapító emléke előtt október 31-én.
"Életem egyik legnagyobb eredményének tekinteném, ha Debrecenben, ahol fiatalkori tanulmányaimat végeztem, egyetem állíttatnék fel." gróf Tisza István (1861-1918) /a szobor talapzatának felirata/
- A kortársak azt mondták, hogy a Tisza-szobor a majdan felépülő egyetemi városrész előtt áll majd, aki a városba ér, azt láthatja, hogy az egyetemalapító miniszterelnök mögött sorakoznak az intézmény emblematikus épületei – idézte fel a 1920-as éveket ünnepi beszédében Szilvássy Zoltán rektor, utalva arra, hogy már az egyetem alapításakor a főépület elé szánták a szobrot. A rektor azt is kiemelte, hogy Tisza közbenjárására a református magyar és a katolikus Habsburg szándék találkozott a Debreceni Egyetem létrehozására.
Mivel az egyetemi főépületet 1932-ben adták át, így a szobrot 1926. október 17-én a klinikák előtt avatták fel. Az emlékművet 1945-ben egyetemisták ledöntötték. Évtizedekig múzeumi dolgozók őrizték titokban. Újraavatására 2000-ig kellett várni, méltó helyét pedig 2016. október 31-én, Tisza István halálának évfordulóján foglalta el, immár a főépület előtti dísztéren.
- A hallgatók kérték az egyetem vezetését, hogy lehessen az őt megillető helyen a Tisza-szobor. Az az egyetem, aminek ilyen hagyományos értékek mellett elkötelezett ifjúsága van, méltán tekint optimizmussal a jövő felé – mondta Szilvássy Zoltán a szoboravató ünnepségen.
A szobor áthelyezését kezdeményező Körösparti Péter úgy fogalmazott, hogy újra szabadon lehet emlékezni a mártír miniszterelnökre, aki igazi államférfi volt, megalkuvás nélkül vitte végbe a többség akaratát, és mindenkinél jobban tudta, merre visz a fejlődés útja.
A ceremónián Kósa Lajos országgyűlési képviselő és Bölcskei Gusztáv, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora is felidézték a szobor hányattatott sorsát. Bölcskei Gusztáv kiemelte: a Református Kollégiumban megalkotása óta ugyanott van a Tisza Istvánról, az intézmény egykori diákjáról készített festmény. A kollégiumban pedig a reformáció szellemében elfértek egymás mellett azok is, akik életükben egymással vitában álltak, gondoljunk csak Tiszára és Ady Endrére.
- Debrecen a vészterhes időkben az oktatásba fektetett: a mohácsi vész után alapították a kollégiumot, az egyetem építése pedig egészen a nagy gazdasági világválságig húzódótt - mondta Kósa Lajos.
Kisfaludi Stróbl Zsigmond szobrászművész egész alakos bronz Tisza István-szobrát harmadik alkalommal avatták fel: 1926 és 2000 után került végleges, az őt megillető helyre a néhai miniszterelnök szobra, aki nagy szerepet vállalt a Debreceni Egyetem létrejöttében.
A szoboravatón közreműködtek a MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái és a MH 5. Bocskai István Lövészdandár Helyőrségi Zenekarának tagjai, a leleplezést követően díszlövéssel tisztelegtek Tisza István előtt. Az ünnepség a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar hallgatóinak műsorával és az emlékezés koszorúinak elhelyezésével zárult.
A szobrot helyreállította Debrecen város Önkormányzata és a Debreceni Városvédő- és Szépítő Egyesület a Nemzeti Panteon Alapítvány támogatásával 2000-ben. Áthelyeztette a Debreceni Egyetem kezdeményezésére az Adjátok vissza a hegyeimet! Alapítvány 2016-ban. Felújította Győrfi Lajos szobrász műhelye.