Egyetemi hírek
Lásd a tudományt!
2013. március 27., Pálóczi Alexandra

 

Debrecenben, a MODEM-ben rendezte meg a Második Nemzetközi SEE Science Fesztivált Az ötödik elem! A négy õselem és a 3i! címmel a város Önkormányzata és a Debreceni Egyetem. A tudományos fesztivál a négy õselemre (tûz, víz, levegõ, föld) épült, az ötödik elem pedig nem volt más, mint a 3 i, vagyis az ötlet (IDEA), interaktivitás (INTERACTIVITY) és innováció (INNOVATION), amelyek elengedhetetlenek a modern tudományok fejlõdéséhez és népszerûsítéséhez.

A MODEM elõcsarnokában már a fesztivál megnyitója elõtt hosszú sorokban álltak az érdeklõdõ általános- és középiskolások, akik talán akkor még nem is sejtették, hogy milyen tartalmas nap elé néznek és mennyi érdekességgel fognak találkozni. A megnyitón dr. Fábián István, a DE rektora és dr. Papp Zoltán, Debrecen város alpolgármestere köszöntõ beszédeikben kiemelték, hogy mennyire fontos a fiatalabb korosztály megszólítása, akik még az egyetemi felvételi elõtt állnak, mert egy-egy ilyen rendezvény segíthet az érdeklõdési kör bõvítésében, valamint közelebb viheti a tudományt a fiatalokhoz, testközelbõl megtapasztalhatják azt. Az egyetemisták pedig egyfajta visszajelzést kapnak a tudományos munkásságukról, hiszen a gyerekek õszinte lelkesedése mindenképp motiváló és jelzés értékkel bír. A megnyitó után dr. Papp Zoltán a következõ mondatot írta fel a rendezvény „üzenõfalára”: „Az elsõ debreceni olimpiai arany érem után, itt az ideje, az elsõ debreceni Nobel-díjnak.” Ki tudja, talán az elsõ debreceni Nobel-díjas épp ezen a fesztiválon döntötte el magában, hogy tudományos pályát választja majd…

A MODEM második emeletén a nagy forgatagban nehéz volt eldönteni, hogy hol érdemes kezdeni a felfedezõ túrát. Végül a TÛZ szekciójában kezdtünk, ahol többek között megismerkedtünk a „sejtek magánéletével”. A standnál egy interaktív utazás keretein belül, mindenki megnézhette a saját örökítõ anyagát és a DNS-festés által a saját kromatin-állományában tehetett egy utazást, sõt, annak képi megjelenését haza is vihették az érdeklõdõk. A Sejtbiológiai Tanszék hallgatója elmondta: „A fiataloknak egyre magasabb az ingerküszöbük, ezért nagy szükség van olyan figyelemfelkeltõ eljárásokra, prezentációs formákra, amelyek megragadják a figyelmet és nem a hagyományos módszert követik.” A tûzhöz kapcsolódó tudományterületek közül emellett találkozhattunk a rádióaktivitással, okos anyagokkal, interaktív társasjátékokat is kipróbálhattunk (Gazdálkodj néprajzosan!) és a legbátrabbak végigkóstolhatták a chili különbözõ erõsségû változatait. A leggyengébb 750-es erõsségû volt, a legerõsebb 750.000-es! A gyerekek nagyon merészek voltak és végigkóstolták a skálát, de általában az utolsó fázis után grimaszokat vágva „elfutottak” egy pohár vízért. A VÍZ zónájában meg is találhatták amit kerestek, ahol a víz szomjoltó funkciója mellett a víz energiájának különbözõ felhasználási módjait mutatták be látványos módokon, például azon keresztül, hogy miként mûködik egy LEGO-szivattyú. Ennek, valamint a LEVEGÕ zónának az egyik érdekessége volt, hogy nem csak egyetemi tanszékek, hanem középiskolák is képviseltették magukat (Debreceni Református Kollégium, Dóczy Gedeon Gimnázium, Szent József Gimnázium, Brassai Sámuel Gimnázium, DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és a hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium is). A levegõs standoknál találkozhattunk gondolkodó növényházzal és szélkerekekkel is. Végül a FÖLD zónája szintén sok érdekességet tartogatott számunkra: növényi lombikbébiket, ÖKO-landot, tudományos játszóteret, sõt egy igazi robottal is „táncolhattunk”. 

Ami pedig az ötödik elemet illeti (idea, interaktivitás, innováció), az egész MODEM-ben érezhetõ volt ennek a szellemisége, hiszen a tudományos eredmények közérthetõ bemutatása és a szórakozva tanulás, nagyon sok egyetem elõtt álló fiatalt meggyõzhetett arról, hogy érdemes a tudományos pályát választani. Akik pedig már ezt választották, megerõsítést nyerhettek, hogy érdemes volt ezt választaniuk. 

A hét ország (Ausztria, Bulgária, Görögország, Magyarország, Olaszország, Románia és Szlovákia) közös projektje South East Europe Program keretein belül, azonban ezzel a kiállítással nem ér véget. A következõ években minden ország megrendezheti a tudományos fesztiválját. Debrecenben pedig a projekt folytatásaként a Debreceni Botanikus Kertben Tudományos Élménypark fog épülni, amely hatékonyan fogja kihasználni a már meglévõ helyi adottságokat (pl. Pálma- és Lepkeház) és emellett egy új intézménynek is helyet ad majd: a Tudományok Palotájának.



A szerzõ további cikkei
Két év Franciaországban Külföldön tanulmányokat folytatni, megismerni egy másik kultúrát, nagyon fontos.
Az érzelmi reakciókat megörökíteni Derencsényi István fotóriporter a hivatásáról és az olimpiáról mesélt nekünk.
Te ’56-od a Mi 56-unk! A videó pályázat nyertesei, hajtás után.
A mi napunk! Óriási stadionshow-val indult el a tanítási idõszak.
Egy szemeszter az USA-ban Félév a Stanford University-n.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei