Különleges nyílt napon vehettek részt az idén felvételizõ középiskolások a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum Mezõgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási karán 2013. 01. 30-án.
Az érdeklõdõket Dr. Komlósi István, egyetemi tanár, a kar dékánja köszöntötte, aki ismertette a karon induló képzéseket és hasznos információkkal látta el a diákokat. A MÉK-en ebben az évben is a 7 féléves alapképzések mellett 2 éves felsõfokú szakképzések is indulnak, és akik elérik a 240-es ponthatárt, felvételt nyerhetnek az általuk megjelölt szakra. Idén összesen 690 a felvehetõ hallgatók száma és a levelezõ képzés kivételével az összes szak államilag támogatott, azonban aki 1 év alatt nem szerez 30 kreditet, csak költségtérítés ellenében folytathatja tanulmányait. Az alapképzést elvégzett hallgatóknak lehetõségük van a továbbtanulásra a 8 mesterképzés valamelyikén, azonban ha valaki úgy dönt, hogy dolgozni szeretne, nagyon jó esélyekkel indul a munkaerõpiacon. A kar több multinacionális céggel jó kapcsolatot ápol, ahova szeretettel várják a hallgatókat gyakorlatra és késõbb munkalehetõséget is biztosítanak számukra. Emellett az intézmény 27 külföldi egyetemmel van összeköttetésben az ERASMUS program keretein belül.
A tájékoztató után a 10 éves debreceni Skafunderz zenekar játszott és „mozgatta meg” a diákokat. Igyekeztek a repertoárjukból olyan dalokat játszani, amelyek reflektálnak az egyetemi évek alatt átélt élményekre. Az élményszerzés fontos alapja a jó közösség. Ezt reprezentálta a kar hallgatóiból álló lány csapat, akik egy flashmobbal lepték meg a látogatókat a zenekar fellépése után, jelezve, hogy az egyetemen a tanulás mellett nagy szerepe van a közösségi tevékenységeknek is.
A flashmob után ismét Dr. Komlósi Istváné volt a szó, aki hangsúlyozta „a mezõgazdaság generációkra kell, hogy épüljön”. Ennek jegyében mutatkozott be a Lente család és a Béri család. A Lente családot Lente Zoltán, vállalkozó és fia, dr. Lente Ádám képviselte, aki az Agrártudományi Centrumban szerezte diplomáját, jelenleg egy multinacionális cégnél dolgozik. Bemutatkozásában elmondta, hogy számára édesapja foglalkozása „utat jelölt ki számára”, ez segítette pályaválasztását.
A Béri családban hasonlóképp meghatározta ifj. Béri Béla jövõjét édesapja foglalkozása. Dr. Béri Béla az AGTC egyik kiváló oktatója, így fia már gyermekként megtapasztalhatta az egyetem atmoszféráját, ami egészen a diploma megszerzéséig elkísérte és ma is, vállalkozóként jó érzésekkel gondol vissza egyetemi éveire.
Az új generáció egyik képviselõje is bemutatkozott. Szegedi Fruzsina 1. éves természetvédelmi mérnökhallgató „kedvcsináló” beszédében hangsúlyozta, hogy már egy fél év alatt fontos barátságok alakultak ki a csoportján belül, amelyek megköttetését elõsegítették a közös élmények (pl.: terepgyakorlat).
„A szlogenünk a mai napra a következõ volt: „Az Agrár egy család, egy csapat”. Nyugat-Európában valamint azokban az országokban, ahol a mezõgazdaság fejlõdése folyamatos és töretlen volt (pl.: Ausztráliában) vannak olyan farmok, ahol hetedik nemzedék óta adják tovább a gazdálkodást. Bizonyos elemeket, fogásokat, az iskolapadban nem lehet megtanulni. Ezek általában olyan rejtett fogások, amiket egy idegennek nem szívesen árulna el egy gazdálkodó. Ezért fontos, hogy a generációk között szoros legyen a kapcsolat és így folyamatosan továbbörökítõdjenek a több évtized alatt kiépített gazdaságok. - mondta Dr. Komlósi István - A csapatot pedig azért tartjuk fontosnak, mert a munkáltatók egyre határozottabban fogalmazzák meg azt, hogy olyan diákokat adjunk ki a gyakorlatnak, akik képesek csapatban dolgozni, gondolkodni. Ezt csoportfoglalkozások keretein belül igyekszünk elõsegíteni az egyetemen, újra bevezettük a csoportfelelõs tanári rendszert, de már itt a nyílt napon is szerettük volna, ha ezzel a módszerrel találkoznak a leendõ hallgatóink. Egy jól mûködõ csapatban 4 különbözõ személyiségtípusra van szükség: irányító, ötletgazda, végrehajtó, elemzõ. A diákok maguk döntötték el, hogy melyikbe sorolják magukat, majd a különbözõ szakokhoz kapcsolódó csapatjátékokban vehettek részt. A játékok során megismerkedhettek a végzõs diákok egymással, és ezek a kapcsolatok talán az egyetemen majd barátságokká alakulnak. Egy interaktív, mozgalmas nyílt napot szerettünk volna szervezni, ahol a hallgatóinkat és a felvételizõ diákokat is „megmozgatjuk”. Egyre inkább az jellemzõ a fiatalokra, hogy tartózkodóak egymással szemben és elsõsorban internetes felületeken keresztül „találkoznak”. Fontosnak tartottuk, hogy már itt csoportok alakulhassanak és személyesen találkozzanak, beszéljenek egymással az érdeklõdõk.”
A rendezvény végére beért a szervezõk munkája, hiszen minden résztvevõ megtalálhatta a számára érdekes programot, valamint minden fontos információt megtudhattak a karról, ami nagyban segíti meghozni majd azt a döntést, amely valószínû meghatározza a leendõ hallgatók életét a következõ évekre.