Egyetemi hírek
„Haderõ nincs tartalékok nélkül”
2013. március 1., Pálóczi Alexandra

 

 

Az önkéntes tartalékos szolgálati rendszer kiépítése egy újabb fontos állomáshoz érkezett. február 11-én tizenhat hallgató írta alá azt a szerzõdést, amely szerint vállalják az önkéntes mûveleti tartalékos katonai szolgálatot felsõfokú tanulmányaik mellett és késõbb az egyetem elvégzése után is, valamint elfogadják az altiszti rendfokozattal járó végleges beosztást. A szerzõdés idõtartama öt év.

A Magyar Honvédség Önkéntes Tartalékos Rendszerének kialakítása azt a célt szolgálta, hogy a Haza iránti szolgálatra elkötelezettek lehetõséget kapjanak a Magyar Honvédségben a felsõoktatási tanulmányok, vagy civil foglalkozás mellett is. A Debreceni Egyetem hallgatói közül már többen szerzõdést kötöttek 2012-ben. 

Vanyur Tibor mérnök ezredes, a Magyar Honvédség Hadkiegészítõ és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka megnyitó beszédében kiemelte, hogy a 2012-es év ebbõl a szempontból sikeresnek tekinthetõ, hiszen 2400-an írták alá a szerzõdést. A cél 2014-ig, hogy 8000 önkéntes tartalékos legyen, ebbõl 6000 mûveleti-, 2000 pedig védelmi tartalékos. Ehhez azonban nagyon fontos, hogy a társadalom megértse, mindez azért szükséges, mert „haderõ nincs tartalékok nélkül”. Országosan szinten nagy az érdeklõdés, ami mindenképp pozitívum, de nem mindenki elég kitartó ahhoz, hogy ténylegesen belépjen ebbe a rendszerbe. Azok a hallgatók, akik eljutottak idáig kitartásukról, tenni akarásukról tettek tanúbizonyságot. Ez az életükben egy jelentõs lépés lehet.

A szerzõdések aláírása és az altiszti rendfokozattal járó végleges beosztások elfogadása után, Nyikos Krisztián, tartalékos törzsõrmester szólalt fel, aki jelenleg kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgató. Hangsúlyozta, hogy már a kiképzés alatt megtanult társaival együtt csapatban dolgozni és gondolkodni, így válhattak egy jó közösséggé. Az önkéntesség ma már életük fontos része lett.

A rendezvényen Horváth Gábor, dandártábornok, a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia parancsnoka is köszöntötte az önkénteseket. „Amikor az Önkéntes Tartalékos Rendszer még új kezdeményezésnek számított, tartottunk attól, hogy sokan párhuzamba fogják állítani a Néphadsereg sorkatonai szolgálatával, vagy más szélsõségesebb nézet szerint nyári extrém sportként fognak tekinteni erre. Szerencsére egyik aggodalmunk sem bizonyosodott be, így akik most aláírták a szerzõdést, testben és lélekben megerõsödve, büszkén vállalják a feladatot”. Horváth Gábor köszönetet nyilvánított az egyetem és a város vezetésének, hiszen az õ támogatásuk nélkül nehezen valósulhatott volna meg ez az ünnepélyes szerzõdéskötés. Az új önkénteseknek pedig útravalónak a kezdeményezés mottóját szánta: „Erõs hittel és erõs akarattal”.

A tartalékos rendszer nyitott, tehát bárki jelentkezhet, aki elkötelezett a honvédség iránt, aki képes és kész tenni a honvédelem ügyéért. Ebben az évben a Magyar Honvédség célja, hogy minél több emberhez jusson el információ a tartalékos szolgálatról, melyre nagy számban várják a felsõfokú tanulmányokat folytató hallgatók és a húszas éveiben járó civil, magyar állampolgárok jelentkezését. Fontos kiemelni a felsõfokú tanulmányokat folytató hallgatók és technikusok szerepét, hiszen tanulmányi évek alatt kis befektetéssel fizetéshez juthatnak, mint önkéntes tartalékos katonák. Éves rendelkezésre állási díj formájában évente egyszeri összeget, valamint a tényleges behívásuk alkalmával beosztási illetményt kapnak.

A hallgatók körében a tájékoztatást megyénkben nagymértékben segíti a Debreceni Egyetem vezetése, a Hallgatói Önkormányzat valamennyi tagja, a Hallgatói Karrier Iroda és Szolgáltató Központ vezetõje, valamint a Toborzó Iroda társadalmi kapcsolatainak minden résztvevõje.

Az Önkéntes Tartalékos Rendszer egyedülálló lehetõség arra, hogy segítségével a katonaság újra nyitott, sokak által átélhetõ társadalmi intézménnyé váljon, újradefiniálja önmagát, a magáról sugallt kép segítségével.



A szerzõ további cikkei
Két év Franciaországban Külföldön tanulmányokat folytatni, megismerni egy másik kultúrát, nagyon fontos.
Az érzelmi reakciókat megörökíteni Derencsényi István fotóriporter a hivatásáról és az olimpiáról mesélt nekünk.
Te ’56-od a Mi 56-unk! A videó pályázat nyertesei, hajtás után.
A mi napunk! Óriási stadionshow-val indult el a tanítási idõszak.
Egy szemeszter az USA-ban Félév a Stanford University-n.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei