31. alkalommal rendezik meg az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát, vagyis az OTDK-t, amely a hazai tudományos élet egyik legmeghatározóbb eseménye. Az egy hónapos rendezvénysorozat az ország hét városának felsõoktatási intézményeiben zajlik március 25-tõl április 26-ig, többek között a Debreceni Egyetemen is, ahol a humán tudományok szekcióját látták vendégül április 3-5 között.
A nagy múltú tudományos diákköri mozgalom a tehetséggondozás szempontjából kiemelkedõ szerepet tölt be. Lehetõséget ad a hallgatók számára a tudományos tevékenységük bemutatására és annak megmérettetésére. A szakmai zsûri értékelése és iránymutatásai segítséget nyújthatnak a kutatás további minõségi munkálataihoz. Ebben az évben 16 tudományterületi szekció van, amelyben közel 5800 tudósjelölt mutatta vagy mutatja majd be kutatását és az eddig elért eredményeiket.
„A Debreceni Egyetem számára nagy megtiszteltetés, hogy itt rendezik meg a konferencia egyik szekcióját, hiszen ez arra utal, hogy bíznak az egyetemünkben. Éppen emiatt, felelõsségteljes feladatról van szó. Azonban nem csak a szervezõk számára jelent nagy felelõsséggel járó feladatot, hanem a résztvevõk és oktatók számára is.”- mondta dr. Fábián István a Debreceni Egyetem rektora a megnyitó ünnepségen - „Nehéz egy ilyen szakmai megmérettetés elõtt álló hallgatónak arra gondolni, hogy ez a rendezvény nem egy verseny, hanem egy tudományos seregszemle, ahol csak az arra alkalmas hallgatók mutathatják be munkájukat. A diákok itt bizonyíthatják mennyire elkötelezettek az adott tudományterület iránt.”
A tudományos elit 99%-a „TDK-ásként” kezdte, így aki már elérte, hogy részese legyen ennek a seregszemlének, a saját szakterületén minden bizonnyal megállja majd a helyét.
Az OTDK a hazai felsõoktatás pozitív mozzanatai közé tartozik, hiszen egy egységes rendszerbe tagozódik, és nagy presztízzsel bír a tudományos körökben. A hallgatók eredményei nem csak az adott személy és a felkészítõ oktató számára dicsõség, hanem az egyetemnek is, mert egy egyetem minõsítésénél fontos szempont az OTDK-n való részvételi arány és az ott elért eredmények, mert ez mutatja, hogy egy egyetem mennyire tartja fontosnak a tudományos közéletbe való szocializációt.
„A Debreceni Egyetem kiválóan szervezte meg a konferencia elõkészületeit, amely hungarikumnak számít Európában. Földrajzi elhelyezkedésébõl adódóan a HTDK - TDK Határok nélkül elnevezésû projekt is Debrecenben tud a legeredményesebben megvalósulni. 21 határon túli felsõoktatási intézmény és 4 középiskola vesz részt a rendezvényen, ezzel felhívva a figyelmet a környezõ országokban a tehetséggondozás fontosságára.”- mondta Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács általános alelnöke kiemelve a rendezvény nemzetköziségét.
„Debrecen Egertõl vette át a stafétabotot 2011-ben és gyakorlatilag, már akkor elkezdõdött a szervezési folyamat, hogy mostanra minden gördülékenyen menjen. Fontos kiemelni, hogy a Bölcsészettudományi Kar nem csak a létszám miatt jelenetõs, hanem amiatt is, hogy ez a kar, amely a humán tudományokért felel, a kultúra és a nyelv megõrzésében van nagy szerepe.”- mondta Pete László, a Kari Tudományos Diákköri Tanács elnöke, aki egykor maga is OTDK-érmet szerzett.
A helyezésnek, de már a részvételnek is súlya van, hiszen belépõt jelenthet egy-egy doktori iskolába, tudományos karrier kiindulópontja lehet, de akinek nem ez a célja a szerepléssel, számára is fontos tapasztalatot jelenthet. A legkiválóbb diákok, valamint a legeredményesebb munkát végzõ témavezetõ tanárok ebben az évben is elnyerhetik az Országos Tudományos Diákköri Tanács Pro Scientia Aranyérmét, illetve Mestertanár Aranyérmét.
Három napra a Debreceni Egyetem, mint kiemelt felsõoktatási intézmény, a tudományos élet nyüzsgõ központjává változott, ahol közel ezer résztvevõ tapasztalhatta meg a rendezvény nagyszerûségét. A hazai tudományos elit és a leendõ értelmiség egyaránt képviseltette magát, szakmai szempontból értékes elõadások sokaságát prezentálták a hallgatók, a szakértõ zsûri pedig értékelte azokat, emellett a rendezvényen segítõkész önkéntes egyetemisták is dolgoztak. Mindez egy cél érdekében történt: a tudományos seregszemle tökéletes megvalósulásáért – azonban szerencsére ez a csoda nem csak három napig tart.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Csaknem 150 diák vehette át az 1-2-3. helyezést jelentõ oklevelet az Országos Tudományos Diákkör humán szekciójának 3 napos megmérettetését záró ünnepségen április 5-én a Debreceni Egyetem Aulájában. A felsõoktatási intézmények közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem hallgatói érték el a legtöbb helyezést. A legrangosabb hazai tudományos eseményen két év múlva a Pázmány Péter Katolikus Egyetem látja vendégül a fiatal bölcsészeket.