Egyetemi hrek
Iskolateremtõ professzorra emlékeztek
2013. prilis 9.,

 

A Kossuth Lajos Tudományegyetem Baráti Köre évek óta szorgalmazza, szervezi volt tanáraink emlékének ápolását, munkásságának megismertetését. Egyben igyekszünk méltóan megõrizni, diákjainknak bemutatni azokat az emberi, szakmai értékeket, melyeket Õk képviseltek és oktató-nevelõ munkásságuk során tanítványaiknak átadtak. Április 4-én dr. Bognár Rezsõ professzor úr születésének 100. évfordulóját ünnepeltük emléktábla-avatással. A Kémiai épület oszlopcsarnokában több mint félszáz egykori hallgató jelent meg ezen ünnepi alkalommal, hogy együtt emlékezzenek az iskolateremtõ egyetemi tanárra. Itt voltak a tanítványok mellett a volt munkatársak s természetesen a Szerves Kémiai Tanszék oktatói-kutatói, s a Bognár család több tagja.

 

A jelenlévõket dr. Lenkey Béla a Baráti Kör elnöke és dr. Fábián István rektor köszöntötték. A dombormûves emléktábla leleplezése elõtt dr. Lenkey Béla többek között elmondta: „Sokaknak van személyes kötõdése Professzor úrhoz, akik ma hazánk számos laboratóriumában, üzemeiben kamatoztatják, viszik tovább azt a szellemiséget, amit ezen a tanszéken kaptak.  Még mai is, sok minden õrzi Professzor úr keze nyomát, ez az épület is az Õ tenni akarásának az eredménye. A tanszék korábbi és jelenlegi munkatársai nemcsak örökölték, nemcsak megõrizték, hanem alkotómódon tovább is fejlesztették minden részében azt a sokrétû hagyatékot, mely nem csupán tárgyak, eszközök rendezett sokasága, hanem értékes szellemi örökség is, ami az itt végzett kémikusok, vegyészek révén megjelent szerte az országban, de több nemzetközi intézményben is. Sok tanítványa vezette-vezeti egyetemünk több kémiatanszékét.” Majd pedig Bognár professzor úr életútját ismertetve elhangzott: „Minden generációnak megvan a saját harca, küzdelme, ami magában hordja a szorgalmas munka nyújtotta kiemelkedés lehetõségét, az elismerést, a sikereket, a megbecsülés jól esõ érzését is. Ezt bizonyította Bognár professzor úr egész élete is, aki egy kántortanító gyermekeként indult az életbe, Szegeden gyógyszerészetet tanul, majd vegyészmérnöki oklevelet szerzett a Mûegyetemen. Átmeneti nehézségek utána abban az intézetben dolgozhatott, ahol Zemplén Géza egyetemi tanár volt a mestere, akirõl köztudott, milyen nagy szerepe volt a hazai szerves kémiai kutatások kibontakoztatásában s világhírnévre juttatásába. Itt készítette diplomamunkáját, majd doktori értekezését, itt járta végig a fiatal kutatók-oktatók akkor sem könnyû grádicsait, míg 1947. március – 1950. szeptember Zemplén Géza helyettesítésével bízzák meg. Innét nevezik ki a Debreceni Tudományegyetem Szerves Kémiai Intézetének élére. Ennek az Intézetnek volt meghatározó vezetõje 1950. szeptember 1-tõl 1984. december 31-ig. Az MTA Antibiotikumkémiai Tanszéki Kutatócsoport kutató munkáját szervezte, irányította 1961 – 1987 között. DAB alapító elnöke, 1976-tól közel 20 éven át vezette ezt a testületet. Két alkalommal (1951-54; 1973-75) volt a KLTE rektora, 1955-1956-ban az MTA fõtitkára. Számos kitüntetése között kétszer Kossuth-díjjal tüntették ki. Akadémiai Aranyéremmel ismerték el sokirányú tudományos munkásságát 1982-ben. Debrecen város díszpolgára címet 1979-ben, egyetemünk, a KLTE Doctor Honoris Causa címét 1988-ban kapta.”

 A debreceni kémikus társadalom, hálásan emlékszik az iskolateremtõ kémikusra, aki szerteágazó, de mindig a gyakorlati élettel szoros kapcsolatban álló kutatási területeket honosított meg és mindenkor igen nyitott volt az új technikák, módszerek befogadására, meghonosítására. 

A dombormûves emléktábla megvalósítását sok-sok volt tanítvány, munkatárs, néhány üzem,  a TEK, a TTK, a Kémiai Intézet és Doktori Iskola anyagi támogatása tették lehetõvé.

A Gyõrfi Lajos szobrász készítette emléktáblát dr. Bognár Rezsõ a gyõri Széchenyi Egyetem tanára és az egykori tanítvány-munkatárs dr. Lipták Andrásné leleplezték le. Végezetül az emlékezés, a megbecsülés babérkoszorúit helyezték el a Kémiai Intézet és Doktori Iskola, a Szerves Kémiai Tanszék, a Baráti Kör és a Tanítványok-munkatársak nevében. A centenáriumi megemlékezés a DAB székházban tudományos üléssel fejezõdött be.



A szerz tovbbi cikkei
Zöld út a hallgatók szívéhez A DEHÖK Környezetvédelmi Bizottság valódi zöld folt a Debreceni Egyetemen.
Boldog sárgulók Közösségi programok, felvonulás és bál.
Utazni szeretne? El?ször ide kell jönnie! 27. alkalommal szervezik meg az Utazási Vásár és Autókiállítást március 24-26. között.
HORTOBÁGY NÉPTÁNCEGYÜTTES Hagyomány, sport, szórakozás és barátság.
Magyar siker Véget ért a BrainFactory online ötletverseny.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei