Felsõoktatás
A tudomány mindenkié
2013. október 7., Pálóczi Alexandra

Szeptember negyedik péntekjén rendezték meg országszerte és Debrecenben is a Kutatók Éjszakája elnevezésû délutántól estig tartó programsorozatot, amelyen kisebb gyerektõl egészen az idõsebb korosztályig, bárki betekintést nyerhetett a tudomány rejtelmeibe. A rendezvénynek idén is a Debreceni Egyetem adott otthont. Közel száz program várta az érdeklõdõket három városban. 

Az egyetem fõépületét, s környékét már kora délután általános- és középiskolások vették körül. Sokuknak ez egy kötelezõ és szervezett iskolai program volt, így érthetõ módon nem mindenki szemében lehetett látni a lelkesedést és csillogást, azonban az éjszaka végére nem volt olyan diák, akinek ne lett volna valamilyen tudományos kalandban része és ne képzelte volna el, hogy õ lesz a következõ Nobel-díjas kutató. Persze nem mindenki számára életcél az, hogy tudós legyen, de a rendezvény célja nem is ez, hanem sokkal inkább az, hogy megmutassa minél nagyobb nyilvánosságnak, a tudomány, s a tudományos kutatás nem unalmas vagy öncélú, hanem érdekes és látható eredményeket tud produkálni, amelyek hasznosak a társadalom számára. „A középiskolásoknak szeretnénk nyitott kaput mutatni, csábítani õket arra, hogy tanulmányaikat a kutatás felé fordítva a Debreceni Egyetemen folytassák. Másrészt általánosságban a nagyközönség számára szeretnénk bemutatni, hogy a tudomány nem bonyolult, nehezen érhetõ vagy egy kerülendõ „valami”.” - mondta dr. Csernoch László, tudományos rektorhelyettes. 

Természetesen, nem csak gyerekek számára voltak szórakoztatóak a programok. Egyetemistaként is érdekes tapasztalat volt betekinteni különbözõ tudományágak mûködésébe. Bölcsészként igazán jó élmény volt egy házat tervezni 3D-ben a SketchUp nevû programmal az Informatika Karon, a víz oldott oxigéntartalmát lemérni különféle folyadékokban a Mûszaki Karon, látványos kémiai kísérleteket nézni a DETEKtor TV online TV oldalán és egy mintatárgyaláson részt venni az Általános Jogtudományi Karon. Talán ugyanilyen izgalmas volt egy Természettudományi vagy Mûszaki Karon tanuló hallgatónak a történelmi túra, a könyvtár rejtett zugainak meglátogatása, vagy épp a táncház. A felnõttek sem unatkoztak ezen az estén, hiszen újra felfedezhették naív gyermeki énjüket, aki képes rácsodálkozni az õt körülvevõ világra. Így történhetett az, hogy perceken keresztül nézték a „felnõttek” a középiskolások által épített LEGO autókat, amelyek a National Instruments (NI) LEGO robot-programozási versenyére készültek. A verseny döntõjébe - amely a fõépület díszudvarán volt - a tíz legügyesebb középiskolai csapat kerülhetett be, az elsõ három helyezett LEGO robotkészletet, hozzávaló technikát, illetve egy gyárlátogatást nyert az NI-ba. Az eddig évekhez képest két újdonság is megvalósult, hagyományteremtõ szándékkal. Idén a Debreceni Egyetemen tanuló külföldi hallgatók számára is készültek programmal a szervezõk. Az „International Corner”-ben bemutathatták saját magukat és országuk jellegzetességeit a külföldrõl jött egyetemisták. Illetve ebben az évben kisvonattal is közlekedhettek a debreceni kampuszok között a látogatók, így senki számára nem volt akadály, ha több helyszín programjait is kinézte magának.

Ez a nagyszabású rendezvény nem valósulhatott volna meg a szervezõk és az önkéntesek munkája nélkül. „Megközelítõleg hetven önkéntes vesz részt a Kutatók Éjszakáján. Nagyon fontos a jelenlétük, mert amíg a kutató a saját tudását ajánlja fel a rendezvénynek, addig az önkéntesek az egyetemet képviselik, s õk azok, akik a legközelebb állnak korban ahhoz a korosztályhoz, amelyet meg szeretnénk szólítani.” – hangsúlyozta Mándy Zsuzsa, a Tudományos Igazgatóság referense, a rendezvény sajtótájékoztatóján.

Sajnos az „éjszaka” túl rövidnek bizonyult ahhoz, hogy mindenhova ellátogassunk, de a legügyesebbek öt helyszínrõl szerezhettek pecsétet, s a lepecsételt lapot kedves egyetemi nyereményekre válthatták be a Fõépületben. 

Egy délutánra, éjszakára a tudomány mindenkié volt, nemre, korra, iskolai végzettségre való tekintet nélkül. A tudomány azonban nem csak ilyenkor mindenkié, a tudomány ünnepén, hiszen a hétköznapokban is körülvesz minket, a legapróbb mozdulatok megtételekor, például egy gyufa meggyújtásakor, vagy egy golyóstoll használatakor…



A szerzõ további cikkei
Két év Franciaországban Külföldön tanulmányokat folytatni, megismerni egy másik kultúrát, nagyon fontos.
Az érzelmi reakciókat megörökíteni Derencsényi István fotóriporter a hivatásáról és az olimpiáról mesélt nekünk.
Te ’56-od a Mi 56-unk! A videó pályázat nyertesei, hajtás után.
A mi napunk! Óriási stadionshow-val indult el a tanítási idõszak.
Egy szemeszter az USA-ban Félév a Stanford University-n.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei