Szinte napra pontosan tíz évvel a 2004-es, nagy sikerû nõi kézilabda Európa-bajnokság után idén újra az öreg kontinens legjobb kézilabdázóinak szurkolhatunk Debrecenben. December 7-21. között Magyarország - Horvátországgal közösen - ad otthont a nõi kézilabda Európa-bajnokságnak, amelyen a kontinens legjobb tizenhat csapata mérkõzik egymással a bajnoki címért. A meccseket hat városban, Gyõrben, Debrecenben, Budapesten, illetve Varasdon, Eszéken és Zágrábban rendezik. A csoportkör mérkõzéseinek Gyõr és Debrecen, míg a horvátoknál Varasd és Eszék biztosít helyszínt, majd a középdöntõket Zágrábban és Debrecenben játsszák a csapatok. A legjobb négy végül Budapesten, a Papp László Sportarénában küzdhet meg az érmekért 12 500 nézõ elõtt.
A cívisvárosban már a csoportkör is igen látványos meccseket ígér, miután nálunk kezdi a küzdelemsorozatot a bombaerõs s az elmúlt években sikert sikerre halmozó, olimpiai bajnok Norvégia, valamint Dánia, Románia és Ukrajna együttese is. Debrecen ezután – remélhetõen a magyar lányok részvételével- az egyik középdöntõnek is otthont ad, így december 7-17. között, összesen tíz napon át látjuk vendégül a kiváló nõi kézilabdázókat.
A kontinensviadal sikeres lebonyolításában ezúttal is nagy szerepet vállal városunk. A városvezetés évekkel ezelõtt ugyanis megfogalmazta azt, hogy nagy világeseményeknek szeretne otthont adni. A sportesemények rendezése ugyanis kiválóan illeszkedik a városmarketingbe, az ide érkezõ sportolók, csapatvezetõk, szurkolók és a delegációk tagjai megismerik a cívisvárost, „jó hírét viszik” Debrecennek. A helyi szervezési feladatokban ezúttal is élen járnak a Debreceni Sportcentrum Kft. tapasztalt munkatársai, akik a 2001-es IAAF Ifjúsági Atlétikai Világbajnokságtól az idén tavasszal megrendezett Ritmikus Gimnasztika Világkupáig már 21 nagy nemzetközi sportrendezvény szervezõi csapatában bizonyítottak. A december 7-én rajtoló Nõi Kézilabda Eb tehát már a 22. lesz a sorban!
Ahogyan a rutinos szervezõk, úgy a rutinos debreceni önkéntesek sem hiányozhatnak az Eb-rõl, nélkülük ugyanis nem lehet sikeres egy nagy világverseny. Az idei kontinensviadalon összesen száz önkéntes fiatal segít a helyi szervezõknek. A regisztráltak többsége a Debreceni Egyetem hallgatója és kiválóan beszél angolul vagy épp németül, franciául, norvégul, románul és még sorolhatnánk.
Ami a magyar együttest illeti, mieink Oroszországgal, Lengyelországgal és Spanyolországgal találkoznak az A-csoportban, az Audi Aréna Gyõrben, majd várhatóan a már említett B-csoport (Norvégia, Dánia, Románia, Ukrajna) legjobbjaival csapnak össze a debreceni Fõnix Csarnokban. Ha minden jól alakul, végül a fõvárosban zárják a tornát. A legjobbak nyolc alkalommal lépnek pályára az Eb-n. A legerõsebb csapatok közé sorolható a 2012-es gyõztes, a címvédõ Montenegró mellett az olimpiai bajnok Norvégia, megfiatalított és újra felfelé törekvõ Dánia, valamint Franciaország, illetve a magyarok csoportellenfelei, Spanyolország, Lengyelország és Oroszország is.
Az Európa-bajnokság gyõztese az aranyérem és a dicsõség mellett jogot szerez a 2016-os olimpián való részvételre, Rio de Janeiróban.
A kiemelt sportágnak számító kézilabda válogatott és klubszinten is évek óta szállítja az eredményeket az országnak. Legutóbb, a 2012-es Európa-bajnokságon is a nõi válogatott bronzérmes lett Szerbiában. A nõi válogatott korábban a kontinenstornákról még két érmet, 1998-ban egy bronzot, míg 2000-ben aranyat hozott.
Ez a dinamikus, folyamatosan fejlõdõ sportág minden szinten megfelel a huszonegyedik század elvárásainak, mert nem csak látványos, gyors és improvizatív, de az életre is nevel. Nem véletlen, hogy egy-egy sikeresen megvívott viadal több ezer gyereket és felnõttet mozgat meg, akik együtt buzdítják a magyar csapatot, és ahogy a szurkolói zászlókon is olvasható, az ország különbözõ pontjairól is képesek más városokba utazni, hogy kedvenceiket élõben is láthassák. Kézilabda Szeretlek!
További információ: kezilabdaszeretlek.hu, http://huncro2014.ehf-euro.com/home