Egyetemi hírek
Iskolaigazgatók az egyetemen
2011. november 14., forrás: unideb.hu

Hat megye több mint 120 iskolaigazgatója vett részt azon a fórumon, amelyet a beiskolázással kapcsolatban rendezett a Debreceni Egyetem.

A rendezvényen Fábián István köszöntötte a vezetőket, majd hangsúlyozta, hogy az egyetem képzési profilja a legszélesebb az országban, illetve kiemelte a tehetséggondozással kapcsolatos programokat.

Pósán László, az Országgyűlés Oktatási Bizottságának alelnöke előadásában több kritikát is megfogalmazott a Közoktatási Törvénnyel kapcsolatban. Véleménye szerint a jelenlegi változat nem érte el azt a célt, hogy a réginél jobb törvény készüljön, éppen ezért valószínűsíthető, hogy több módosítási javaslatra is szükség lesz majd. Problémának érzi többek között az emelt szintű érettségi várható eltűnését. Meghökkentőnek tartja a pedagógiai munkát segítők javasolt alacsony számát, szerinte a javaslatban meghatározott létszámmal egyszerűen lehetetlen lesz majd ellátni például egy ápolói munkát egy iskolában. A pedagógus életpálya-modellel kapcsolatban kiemelte, hogy annak tényleg ösztönöznie kellene a fiatal diplomásokat, hogy a tanári pályát válasszák. Ehhez azonban a karrier elején lenne szükség egy nagyobb ugrásra. Kimunkálatlannak véli a minősítő vizsgákhoz kötött fizetési kategória-váltást, holott az egzisztenciákat is érint.

Jávor András oktatási rektorhelyettes beszámolójában elmondta, általában véve nem változott a jelentkezések aránya az egyetemen. Az informatika, gazdasági informatika és programozó informatika területeken van jelenleg túljelentkezés - országos szinten is. Kiemelt területnek számítanak a természettudományok: biomérnök, vegyészmérnök és földrajz szakon nőtt a jelentkezés. A Debreceni Egyetemen sokan jönnek építészmérnök-, gépészmérnök-képzésre – ebben az esetben a régióban nem nagyon akad versenytársa az egyetemnek, de magas az arány az orvosi a gyógytornász és a szociális munkás szakon is. Az intézményben kb. kétszeres a túljelentkezés a bölcsész szakokra (politológia szakra tízszeres), ötszörös a gazdaságtudományiakra. 

Az alapképzésben 8.4, az osztatlanban 12.1, a mesterképzésben pedig az országban tanulók 10.6 százaléka kerül a Debreceni Egyetemre. Az oktatási intézménynek az is fontos, hogy milyen képességű hallgatók kerülnek be a képzésbe. A 339 pontos átlagos bekerülési pontszám országos szinten is jónak mondható, közel 1000 diák pedig ennél is jobban teljesített, mert 400 felett volt a pontszáma.

- Nagy a verseny, ezért nekünk minden hallgatóért meg kell küzdenünk. Szeretnénk, ha csökkenne a lemorzsolódás aránya is a felvettek között, ennek egyik lehetséges megoldás a felsőfokú szakképzés megváltoztatása, hogy azok a hallgatók, akik az alapképzésből kikerülnek, ott találjanak maguknak egy folytatási lehetőséget – mondta el Jávor András.

Az előadások után a résztvevők kérdéseket tehettek fel az előadóknak. Kérdés kevesebb, mint inkább megjegyzések, észrevételek érkeztek, melyek azt tükrözték: a középiskolai vezetők aggodalommal fogadják az új törvényben javasoltakat. Egyúttal üdvözölték az egyetem kezdeményezését, hiszen mindenki  közös célja, hogy a középiskolás diákok a számukra legmegfelelőbb  képzésbe kerüljenek be.



A szerző további cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férőhely, korszerűbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttműködés a MÁV-csoporttal Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófőnök – egyetemi díjeső volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezők száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei