Plyzatok
Ösztöndíj hátrányos helyzetû hallgatóknak
2012. jnius 4., forrás: unideb.hu

Sok magyar család nem engedheti meg magának, hogy gyermeke fél vagy egy éven át külföldön tanulhasson. A dániai Velux Alapítvány ösztöndíja azokat a hallgatókat célozza meg, akik rendelkeznek a szükséges angol nyelvtudással, tanulmányi eredményük jó vagy kiváló, ám anyagi okokból nem vehetnek részt az Erasmus-programban vagy más hasonló ösztöndíjprogramban. A kiválasztott magyar, szlovák, román, cseh, bolgár és lengyel diákok 6-12 hónapot tölthetnek dán felsõoktatási intézményekben. Az ösztöndíj minden felmerülõ költséget fedez. A hallgatók számára az óralátogatás kötelezõ, félévente legalább 30 kreditet kell teljesíteniük, és az ösztöndíj végeztével haza kell térniük befejezni tanulmányaikat.

Magyarországról három felsõoktatási intézmény, a Debreceni Egyetem, a Széchenyi István Egyetem és az EDUTUS Fõiskola kapott felkérést, hogy csatlakozzon a projekthez. Félévente összesen 50 hallgató vehet részt az ösztöndíjprogramban, eloszlásuk attól függ, hogy az egyes egyetemekrõl mennyi és milyen kvalitású hallgató pályázik. Mivel az ösztöndíjprogram leglényegesebb eleme, hogy hátrányos helyzetû hallgatók kapjanak lehetõséget külföldön tanulni, a pályázathoz a hallgatóknak mellékelniük kellene az errõl szóló igazolást. Diákjaink a Hallgatói Kapcsolatok Igazgatóságától kérhetnek igazolást arról, hogy jelenleg részesülnek rendszeres szociális juttatásban, illetve hogy a hátrányos helyzet meghatározására szolgáló 200 pontos skálán hány pontot értek el.

A sikeres pályázók két intézményben tanulhatnak. Az International Business Academy (IBA) koldingi székhelyû intézmény, amely fõleg a menedzsment, marketing, pénzügy területén kínál dán és angol nyelven alap- és mesterdiplomát adó képzéseket. Jelenleg kb. 1200 nappali tagozatos hallgató tanul az IBA-n, kb. 25%-uk külföldi. A Copenhagen School of Design and Technology (KEA) fõleg az alábbi területeken folytat képzést: média/IT, tervezés/pénzügy, menedzsment/vezetés, építkezés/termelés. Mintegy 3000 hallgatóval és 300 oktatóval rendelkezik.

A program keretében május 24-én a Debreceni Egyetemre látogatott Niels Egelund, az IBA rektora, valamint Antal Ildikó szervezõ és Clare Dorking nyelvtanár, az IBA munkatársai. A vendégeket fogadta Fábián István rektor, majd a két intézményvezetõ aláírta a DE és IBA közti együttmûködési megállapodást.

Ezután került sor a pályázók angol nyelvi meghallgatására. Elsõ körben négy hallgató jelentkezett a Debreceni Egyetemrõl: Bíró Márk (KTK), Kovács-Ferencz Adrienn (GVK), Gergácz Attila (KTK), Debreczeni Zsombor (KTK). A dán vendégek igyekeztek képet alkotni a pályázók motivációiról, egyéniségérõl, érdeklõdési körérõl, családi hátterérõl is. Mind a négyen igen különbözõ háttérrel és tapasztalatokkal rendelkeznek, ám közös bennük, hogy viszonylag szerény anyagi körülmények között élnek, és angol nyelvtudásuk megfelel a követelményeknek. Egyikük sem folytatott még külföldön résztanulmányokat. A hallgatókat várhatóan június közepén értesítik pályázatuk eredményérõl, a nyertes pályázóknak augusztus 27-ig kell megérkezniük Koldingba.

Mivel még lehetõség van további hallgatók fogadására, az egyetem újra meghirdette a pályázatot június 15-i határidõvel.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei