Sport
Egy gyõzelem, egy vereség
2013. július 23., forrás:Egyetemi Élet

Remekül küzdött, ám végül hatalmas csatában 3 ponttal alulmaradt az egyetemi Eb-n elsõ mérkõzésén német ellenfelével szemben a DEAC férfi csapata.

DEAC - Karlsruhe 74-77 (19-17, 24-23, 11-18, 20-19)

A sorsolást követõen Dr. Nagy Ágoston, a debreceniek kosaras berkekben alaposságáról híres edzõje az internetes kosaras portálok segítségével alaposan utánanézett az elsõ ellenfélnek, a Karlsruhe csapatának. Mint kiderítette, a német gárda az ottani, a magyarnál jóval erõsebbnek gondolt másodosztályban az elõzõ szezonban 4. helyen végzõ karlsruhei együttesre épül, nem kevesebb, mint 6 kosaras szerepelt abban a gárdában...

A debreceniek csoportjának nyitó mérkõzésén a moszkvaiak kiütéses gyõzelmet arattak a portugál Coimbra Egyetem csapata ellen, 103-26 lett a végeredmény.

A németek ellen fiaink igen idegesen, kapkodva kezdtek, 2 perc után 6-0-ra vezetett a Karlsruhe. A születésnapját a mérkõzést megelõzõ napon ünneplõ Nagy Botond a 3. perc elején egy hármassal megfelezte a hátrányt, ezt pedig egy roppant szellemes Bács-Nagy Ádám akció követte, s máris 1 pontra zsugorodott a hátrány. A negyed közepén zónára állt át dr. Nagy Ágoston együttese, s ezzel megzavarta a német csapatot. Az újabb triplát beemelõ, majd betörések után is eredményes Nagy Botond vezérletével a 7. perc elején már debreceni vezetést mutatott a tábla, a társaságot Splitbe elkísérõ 8-10, a különbözõ zajkeltõ eszközökkel felszerelt játszótárs, barát legnagyobb örömére. A szakasz végén kicsit túlpörögtek a debreceni srácok, elrontottak egy-két ígéretes indításos helyzetet, ám szerencsére a karlsruhei fiúk továbbra sem találták a zóna ellenszerét, így 2 pontos DEAC-vezetéssel zárult a negyed. Csak azért nem nagyobb különbségûvel, mert elég sok büntetõt kihagytak a fiúk.

A második negyed elején folytatódott Nagy Botond születésnapi jutalomjátéka. A német csapat, ha magassági fölényben nem is, de jelentõs súlybeli, erõfölényben volt a palánkok alatt, ezt kihasználva a debreceni kosárnál szerzett lepattanók utáni kosarakkal tartották a lépést a debreceniekkel. A szakasz közepén a németek irányítójának betörései utáni ügyes leosztásokból rendre eredményesek voltak a Karlsruhe centerei, átvette a vezetést a német csapat, de ebben pár debreceni eladott labdának is volt némi szerepe. Szerencsére a MEFOB-döntõ MVP Asztalos Soma ekkor villant egy bravúros kosár plusz büntetõs akcióval. A félidõ hajrájában váltva vezettek a csapatok. A debrecenieket Balogh András vette a vállaira, 4 duplát dobott másfél perc alatt, ám mindegyikre érkezett válasz német részrõl. A szakasz Nagy Botond hármasával, s 3 pontos debreceni vezetéssel zárult.

Német kosarakkal kezdõdött a második félidõ, amelyet a DEAC eladott labdákkal, a Karlsruhe pedig egy 8-0-s rohammal kezdett. Az ellenfél is zónára állt, s ez ellen bizony idõnként tanácstalannak tûntek a debreceni fiúk. Több mint 3 és fél perc elteltével Reizer Roland egy jó büntetõje volt az elsõ magyar pont. Ez jókora fordulatot hozott, Nagy Benedek szerzett labdát, majd kosarat, aztán Asztalos büntetõkkel egalizált.

Azok után, hogy nagy nehezen  sikerült egyenlíteni, zsinórban 7 pontot dobott a Karlsruhe - kapkodni kezdett a DEAC. A negyed végén visszatért pihenõjébõl Nagy Botond, s két triplájával 1 pontra hozta föl csapatát, ám a negyed német hármassal, s 4 pontos Karlsruhe-vezetéssel zárult.

A záró szakasz 6-0-s karlsruhei rohammal indult, 10 pontra nõtt a hátrány. Egyénileg erõlködtek a srácok, nem volt ritmus. és a Debrecen palánkja alatt is szinte minden lepattanó a német fiúké lett. A szakasz közepén Reizer roppant hasznos játéka - támadó hibák kiharcolása, lepattanók, kosarak - és Nagy Benedek eredményessége révén 3 pontra feljött a DEAC. Aztán a játékhoz régen "hozzászóló" Balogh kosarával egyetlen pontra zsugorodott a hátrány, Reizer pedig  2 perccel a vége elõtt büntetõkbõl egyenlített. Támadhatott a vezetés megszerzéséért is a DEAC, de nem sikerült kosarat szerezni. 14 másodperccel a vége elõtt a német csapat szerzett lepattanó után kosarat. A debrecenieknek nem sikerült válaszolniuk, így küzdelmes, színvonalas meccsen elsõsorban jóval nagyobb fizikai erejének köszönhetõen a Karlsruhe nyert.

DEAC: Nagy Botond 27/12, Asztalos 9, Nagy Á. 2, Bács 4, Kiss. Cs: Nagy Benedek 10/6, Balogh 12, Reizer 10, Mezei B., Mezei L.

Dr. Nagy Ágoston: - Az elsõ félidei jó játékunkon sokat rontott a jó néhány kihagyott büntetõ. Talán ebbõl láthatta ellenfelünk, hogy nem vagyunk igazán jó dobó formában, s részben ezért, részben pedig mert emberfogással nem tudtak mindenkit tartani, állt át zónára szünet után. Ez ellen lassan, körülményesen játszottunk, nem mindenki volt partner abban, aminek elvileg már a könyökünkön kellene kijönni. Ennek ellenére tíz pontos hátrányból még visszajöttünk, s nyerhetõ végjátékban kaptunk ki.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nem játszott igazán jól, ám hatalmas akarással, s a végjátékban jól büntetõzve megszerezte elsõ gyõzelmét a spliti egyetemi Eb-n a Debreceni Egyetem csapata!

Debrecen - Coimbra 64-62  (17-16, 16-17, 16-14, 15-15)

Az elsõ napon alulmaradó két gárda összecsapásán a gyõztes versenyben marad a nyolc közé jutásért zajló harcban. A debreceniek 3 ponttal maradtak alul a Karlsruhei Egyetem csapatával szemben, a portugálokra viszont egy közel 80 pontos verést mértek a moszkvaiak.

Technikai okok miatt jó 20 perces késéssel kezdõdött a találkozó, de úgy is mondhatnánk, a két csapat tekintettel volt a délelõtt városnézõ sétát s az ebédet követõen a hivatalos kezdés után negyed órával a srácoknak szurkolni érkezõ pécsi lányokra, akik a kempingbõl érkezõ hajdúsági fiatalemberekkel egyetemben szorítottak a debreceni egyetemistáknak.

Közel másfél perc, s több elrontott akció után triplából a portugálok szereztek vezetést. Ez jókora lökést adott nekik, a 3. percben már 8-2-re vezettek. Ekkor azonban Nagy Botond és Asztalos Soma villanásaival egy 8-0-s futást bemutatva a negyed közepén átvették a vezetést a fiúk. A játékrész élvezetes játékkal s 1 pontos DEAC elõnnyel zárult.

A második negyed elején váltott vezetéssel haladtak a felek, a portugál csapat korántsem volt annyira gyenge, mint amire az oroszok elleni jókora "zakójukból" következtetni lehetett volna. Helyenként kifejezetten szellemes dogokat mutattak be. Vagy az oroszok nagyon kiemelkedõek, vagy pedig a coimbrai fiúk eleve feladták azt a meccset... A debreceniek cseréik villanásaival haladtak elõre, de a portugál csapat tartotta a lépést velük. A félidõ végén egymás hibáiból éltek a csapatok, nagyot esett a színvonal, több közeli helyzetet is elhibáztak a debreceni srácok, s bár a helyzetek megvoltak, távolról sem ment igazán nekik. Döntetlennel zárult az elsõ félidõ.

Nagy Botond kosarával indult a második, majd egy lerohanás után Bács Csaba is eredményes volt. Az ígéretes kezdést nem követte hasonló folytatás, újabb kosarak helyett egyénieskedés és több eladott labda következett a debrecenieknél, a szinte vérszemet kapó portugál fiúk zsinórban 10 pontot szereztek s megugrottak. A közel 5 perces magyar kosárcsendet Nagy Botond törte meg, ám az ellenfélnek egy palánkos hármasnál még szerencséje is volt.  A negyed végén Bács és Reizer Roland révén - no meg a hatékony zónával - sikerült felzárkózni, sõt Nagy Botond szorongatott helyzetbõl dobott duplájával a vezetést is átvették a srácok.

Portugál duplára Nagy Botond hármasa volt a válasz, majd kipontozódott a legmagasabb coimbrai. Ez nem vetette vissza a luzitánokat, tapadtak a DEAC-ra. A negyed közepén hosszú-hosszú hallgatás utána jól kezdõ Asztalos szólt hozzá a játékhoz egy indításból szerzett kosár formájában.

A 37. perc elején néhány elkapkodott debreceni támadást követõen egyenlített az ellenfél, sõt egy eladott labda után fordítani is tudott.

Sajnos úja egy egyénieskedõ idõszak következett , amikor pedig sikerült dobóhelyzeteket kialakítani, azok kimaradtak. Az utolsó 2 percbe 3 pontos pontos portugál vezetéssel mentek bele a felek, Nagy Botond büntetõivel 1-re zárkóztak fel a magyar srácok. Az utolsó percben Reizer szedett vissza egy hihetetlen fontos támadó pattanót, szabálytalankodtak ellene s nem remegett meg a keze, büntetõi után már vezetett a DEAC, s végül drámai küzdelemben megnyerte a meccset.

Debrecen: Nagy B. 26/6, Asztalos 11, Nagy Á., Bács 4, Reiner 12. Cs: Gál, Nagy Benedek 5/3, Kiss, Balogh 4, Tankó 2, Mezei.

Dr. Nagy Ágoston: - Csapdázó védekezéssel próbáltunk labdákat szerezni, de ezt átjátszották. Távolról sem mentek a dobások, és a portugálok vegyes védekezése is megzavart minket, de a végén  a betörésekbõl és a büntetõkkel sikerült nyerni.