Félidejéhez érkezett a 2007. július 1-jével kezdõdött rektori ciklus, ezért vállalkozott a számvetésre az egyetem vezetõsége: Fésüs László rektor, Debreczeni Attila, Jávor András és Szilvássy Zoltán rektorhelyettesek, Mag Zoltán gazdasági fõigazgató és Körösparti Péter EHÖK elnök.
A közösen megvont mérlegbõl kitûnik, hogy az egyetem dinamikus fejlõdése 2008-ban is folytatódott. Ezt bizonyítja, hogy egyre inkább elõtérbe kerülnek – az extenzív fejlõdés számszerû adatai mellett – a minõségi követelmények és mércék, az egységes gyakorlat, valamint az egész egyetemen átívelõ fokozott igényesség.
Oktatás: 59 alapszak, 52 mesterszak, 4 osztatlan képzés
2008-ban a Debreceni Egyetem hallgatói összlétszáma meghaladta a 33.000-et. A 15 kar mindegyike fenntartotta, vagy jelentõsen növelte hallgatói létszámát, képzési potenciáját. Jelenleg 59 alapszakkal és 52 akkreditált mesterszakkal rendelkezik az egyetem, a 4 osztatlan képzés mellett. A választékot hatékonyan egészíti ki a 78 szakirányú továbbképzési szak és a 13 felsõfokú szakképzés. A 2008-as felvételi adatok soha nem látott számú hallgató felvételét jelentették: összesen 7540-en nyertek felvételt a Debreceni Egyetemre. Rekord számú az angol nyelvû képzésre felvett 419 fõ is, velük együtt meghaladja a 2000 fõt a nem magyar állampolgárként itt tanuló külföldi diákok száma.
Júniusban 3068 diplomát adott ki a Debreceni Egyetem és év végéig, a képzésük során megszerzett nyelvtudásnak is köszönhetõen, további csaknem ezren szerezték meg a szükséges nyelvvizsgát, és kapták meg diplomájukat. Mindössze 100 körül van azok száma, akik még a sikeres nyelvvizsgára várnak a diploma átvételéhez.
2009-ben kiemelt feladata az egyetemnek a mesterképzésekre történõ beiskolázás. A következõ tanévet 2500-3000 körüli mesterképzésre felvett hallgatóval szeretnék elkezdeni, és nemcsak a Debreceni Egyetem alapképzési szakain végzettekre, hanem a régió fõiskoláin, egyetemein és az ország bármely területén végzettekre számítanak ezen képzések terén. Növelni fogják az angol nyelvû képzések számát: terveik szerint ebben az évben több mint 15 mesterképzéses szakot indítanak el angol nyelven. Természetesen nagy erõfeszítést tesznek annak érdekében is, hogy már az aktuális tanév végére megkapják a megszerzett nyelvvizsgájuk alapján diplomájukat a hallgatók.
Kutatás: Stratégiai pont a tehetségek és a kutatási tevékenység támogatása
Az elmúlt év kiemelt feladata volt a Debreceni Egyetemen a teljes kutatási rendszer áttekintése. A középiskoláknak többek között az akkreditált tehetségponttal jelentkezve jelezték azt a szándékot, hogy várják a legtehetségesebb diákokat. Az alap- és mesterképzésben megjelenõ új tehetséggondozási rendszer nagyon korán kiemeli a legjobb teljesítményre képeseket, hogy azokat a tudományos diákkörökben, szakkollégiumokban és más módon is segítse. Ezek a hallgatók teljesítményük alapján kapnak majd kiemelt ösztöndíjat.
Elkészült az új doktori szabályzat, melynek célja, hogy a 22 doktori iskola tevékenysége egyre egységesebb, követelményük és igényességük kiegyensúlyozott legyen. A Debreceni Egyetem 184 Ph.D. fokozatot elnyert fiatal kollégát avatott fel ünnepi tanácsülésein. A 2007. év volt az elsõ olyan év, amelynek teljes publikációs anyagát közzétették az egyetem honlapján. Ez több mint 1800, kutatók, oktatók által publikált közleményt jelent, melyek alapvetõen az egyetem tulajdonát képezik. Elkészült a Kutatásetikai Kódex, amely a kutatási tevékenység minden részletét áttekintve szabja meg az etikai elvárásokat.
2009-ben fokozottabb igényesség jelenik meg a doktori fokozatok odaítélésében, a publikációs tevékenységben, a nemzetközi elvárások teljesítésében. Természetesen jelentõs súlya van a kutatás-támogatási rendszerekben való aktív részvételnek, hogy megfelelõ anyagi háttere legyen a kutatómunkának. 2009-ben megkísérlik növelni az egyébként 2008-ban elnyert 767 milliós OTKA, az 1 milliárd 828 milliós NKTH kutatási támogatási összeget.
Stratégia és pályázatok: Hangsúlyos gyógyszeripari, agrár- és informatikai K+F+I tevékenység
A Debreceni Egyetem rendszeressé tette a szisztematikus stratégiai felkészülést a megnyíló új pályázati és együttmûködési lehetõségek feltárására és elmélyítésére. Külön súllyal szerepel ebben a gyógyszeripari, az informatikai és az agrár kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenység. A Regionális Egyetemi Tudásközpont lezárta négyéves tevékenységét, és számít arra, hogy a következõ idõszakban is hasonló formában folytathatja munkáját.
Több mint 10 milliárd forintot tesz ki az a támogatás, amelyet az egyetem különbözõ operatív programokban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtõl eddig nyert el. Kiemelkedik ezek közül a mûszaki és természettudományos képzés fejlesztésére kiírt 5 milliárdos támogatás, mely az Informatikai Kar új épületének felépítését, az orvosképzési Elméleti Intézet felújítását, a mérnökképzés fejlesztését, valamint az agrár-szaktanácsadási rendszer kiépítéséhez szükséges infrastruktúrák létrehozását teszi lehetõvé.
Ezen túlmenõen azonban sikeres pályázatok emelhetõk ki kifejezetten a versenyszférához kapcsolódó gazdaságfejlesztési operatív program tekintetében, az egyetem többségi vagy résztulajdonában lévõ cégein keresztül. A Regionális Operatív Programban is sikereket értek el az új források bevonásával. Számos jelentõs pályázat áll elbírálás alatt: az év végén az MTI adta hírül, hogy a TIOP Egészségügyi Pólus programban támogatási elõterjesztéssel kerül a kormány elé a DE OEC belsõ klinikai épületeinek, diagnosztikus központjának fejlesztése. Számítanak a város által – az egyetem közremûködésével – benyújtott, a botanikus kertbõl természettudományos bemutató központot kialakító pályázat sikerére is.
2009-ben különösen nagy jelentõséget tulajdonítanak a klaszter tevékenység kibontakozásának. Kiemelkedik ezek közül is a Pharmapolis Innovatív Gyógyszeripari Klaszter, amelyet az Egyetem, a HBM-i Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a város közösen létrehozott cége nyújtott be országos akkreditálásra, építve a résztvevõ csaknem harminc kis- és középvállalatra, illetve kiemelten a Richter Gedeon Részvénytársaság elkötelezett debreceni fejlesztésére. Ez utóbbi egyik fontos megnyilvánulása a nagy tekintélyû gyógyszergyár 2008-ban megkötött stratégiai együttmûködési szerzõdése az egyetemmel.
Gazdálkodó egyetem: kiegyensúlyozott és korszerû mûködés, stabil költségvetés
A Debreceni Egyetem az ország egyik legkiegyensúlyozottabb, legstabilabb költségvetéssel rendelkezõ intézménye, 2008-ban is folyamatosan jelentõs likviditási tartalékkal rendelkezett az intézmény. A Debreceni Egyetem költségvetési bevételi fõszáma eléri a 70 milliárd forintot, az összalkalmazotti létszám pedig közel 6500 fõ.
2008-ban új fejezet kezdõdött a Debreceni Egyetem gazdálkodó egyetemként történõ megjelenítésében. Szélesedett és tudatosan fejlesztésre került az a cégportfolió, amelybe jelenleg 30 gazdasági társaság tartozik, ezekbõl 13 egyetemi többségi tulajdonú. A Debreceni Campus Nonprofit Közhasznú Kft. megvásárolta a Friss Rádiót mûködtetõ Kft.-t.
2009 nehéz gazdálkodási körülményei jelentõs kihívást jelentenek az egyetemnek még úgy is, hogy kiegyensúlyozott gazdálkodási helyzettel indul neki az évnek. Az intézménynek el kell érnie, hogy az itt dolgozók jövedelme a megszorítások ellenére se csökkenjen, biztosítani tudja a pályázatokhoz a saját erõt, illetve elõfinanszírozni tudja azokat a fejlesztési programokat, amelyek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vagy az Európai Unió forrásaiból származnak. Felvetõdik a cégek holding szerkezetbe tömörítése. Új gazdasági kezdeményezések indultak el a tágabb régió felé; ennek konkrét példái a Kazincbarcikai Kórház mûködtetésére létrehozott egyetemi kft., a Mátraházai Gyógyintézet mûködtetésének küszöbön álló átvétele, az Újfehértói Gyümölcstermesztési Kutató és Szaktanácsadó Kht. átvétele, az informatika területén az egyetem körüli cégvilág tudatos fejlesztése. A felsõoktatási törvény legfrissebb módosítása jelentõsen növeli az egyetem vagyongazdálkodási mozgásterét. Ezek új kihívások az egyetem mûködtetési és irányítási rendszere számára is.
Diákélet: intenzív jelenlét a hallgatók részérõl
A DE Hallgatói Önkormányzata és az egyetem vezetése között kiemelkedõen jó együttmûködés alakult ki, az egyetemi EHÖK elnöke a rektori vezetõi értekezletek rendszeres résztvevõje. A hallgatói javaslatok jelentõs része megvalósul, vagy beépítésre kerül az intézmény terveibe. Az EHÖK nemzetközi aktivitása jelentõsen növekedett, 2008-ban Japánban és Angliában tanulmányozták az egyetemi ifjúsági életet, szervezõdéseket. Közös erõfeszítést tesz az egyetem vezetésével az EHÖK arra, hogy tovább növekedjen a hétvégi sport- és közös szórakozási programok száma. Nagyobb figyelem fordul a Vizsgakódex széles körû betartására és alkalmazására, a tartalmas hallgatói napok szervezésére. 2008-ban a már meglévõ sportösztöndíj mellé mûvészeti ösztöndíjat alapított az egyetem, amely nagyszámú hallgatónak segít mûvészi tehetségének kibontakoztatásában.
Új kezdeményezés: A Debreceni Egyetem Napja
Új kezdeményezésként a Debreceni Egyetem február elsõ szombatját a Debreceni Egyetem napjaként tölti meg tartalmas szakmai, kulturális programokkal. 2009-ben országos és nemzetközi jelentõségû programokra kerül sor.
- Konszenzus konferenciát szerveznek a természettudományos oktatás nehézségeinek feltárására, a sokféle javaslat közötti egyeztetések megvalósítására.
- A környezõ országok magyar nyelven felsõoktatást végzõ intézményeinek fórumára kerül sor, melynek célja a tapasztalatok kicserélése, az együttmûködések erõsítése a Debreceni Egyetemmel.
- Interpólus gyógyszeripari együttmûködési konferenciára kerül sor Szeged-Pécs-Debrecen összefüggésében, hogy bekapcsolódjon a másik két város is a Debrecenben folyó új gyógyszeripari fejlesztések, klaszter tevékenység hatékonyságának, nemzetközi súlyának növelésébe.
- Az Egyesült Államokban zajló jelentõs változások okán szervezett fórumon áttekintésre kerül a DE és az USA intézményei, szervezetei közötti együttmûködés, amelynek keretében – az USA Nagykövetség részvételével – az Egyesült Államokba szervezett tanulmányutak és ösztöndíjak bemutatása mellett új kezdeményezésként az USA ösztöndíjasok baráti társaságának szervezõdése is elkezdõdik.
- A napot az egyetem hagyományos bálja zárja, amelynek bevételét a doktorképzés támogatására fordítják.