A Budapest-Bamako Rali 620 résztvevõje elindult Budapestrõl, hogy Szlovénián, Olaszországon, Franciaországon, Spanyolországon, Marokkón, Mauritánián és Malin keresztül, közel tízezer kilométer megtételével eljusson a nyugat-afrikai Mali fõvárosába, Bamakóba. A hosszú út nemcsak a versenyzõk vezetési tudását teszi próbára, hanem számos egészségügyi veszélyt is rejt. Az afrikai országok - így Marokkó, Mauritánia és Mali is - az európai normáktól eltérõ egészségügyi és higiénés viszonyokkal rendelkeznek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint mindhárom országba érdemes hepatitisz A és B, valamint hastífusz elleni védõoltást felvenni a turistáknak, sõt a mauritániai határ átlépésekor kötelezõ a sárgaláz elleni oltás felvételét igazoló dokumentumot bemutatni. Ezen kívül a moszkitókkal fertõzött oázisokban elõfordulhat a malária is, amely ellen gyógyszerrel védekezhetnek a versenyzõk.
"A bamakósok már itthon készülnek a nagy útra, a legtöbben felvették az ajánlott és a kötelezõ oltásokat. Az elsõ adagokat a versenyzõk többnyire itthon kapják meg, ugyanakkor az ismétlõ oltásokat általában mi adjuk be a versenyen a résztvevõknek" - fogalmazott a rali résztvevõinek egészségügyi felkészülésérõl Késmárky András, a Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentõcsoportjának képviseletében. A mentõcsoport felkészült a legfontosabb orvosi, sebészeti, kardiológiai beavatkozásokra. A versenyzõket - ha szükséges - két orvos és négy mentõs látja el, akik két teljesen felszerelt mentõautóval kísérik a futamot.
A Bamako-rali nemcsak az autók és motorok versenye, hanem nagyszabású jótékonysági akció is. A Hungary For Africa gyûjtõakció keretében a bamakósok egy kamionnyi ruhát, játékot, gyógyszert és szerszámot juttatnak el a világ egyik legszegényebb országába. Ezentúl a résztvevõk egyénileg is visznek adományokat. Például egy amerikai-magyar páros saját fejlesztésû, napenergiával hajtott víztisztító berendezést visz kis afrikai településekre, míg a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Fõiskola diákjai tolókocsikat szállítanak Bamakóba mozgássérült árváknak.
A Debreceni Egyetem Különleges Orvos és Mentõcsoportja sem megy üres kézzel: két millió forint értékû orvosi berendezést visz magával, amelyet a bamakói gyermekkórház kap majd meg.