Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Köztársaság nemzeti ünnepén, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából Kossuth-díjat adományozott Matuz István tanszékvezetõ egyetemi tanárnak.
Matuz István 1975 óta a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Fõiskola debreceni tagozatának professzora. 1978-tól külföldön is oktat, így tanított többek közt Párizsban, Brüsszelben, Liege-ben, Gentben, Amszterdamban, Thessalonikiben,, Sao Pauloban, Madridban, Münchenben, Frankfurtban, Londonban és Helsinkiben is. 1998-tól az Aveiroi Egyetem (Portugália) vendégprofesszora. Õ volt az elsõ, aki bevezette a fuvolajátékban a folyamatos légzést és a permutáción alapuló ujjrendet. A Magyar Rádió és Televízió, valamint különbözõ külföldi lemeztársaságok részére is készített felvételeket. Koncertezett Európában, az Amerikai Egyesült Államokban és Japánban is.
Munkásságával több alkalommal kiérdemelte az Artisjus Díjat, 1980-ban Liszt Ferenc-díjjal, 1985-ben Lajtha László-éremmel ismerték el, 1986-ban Érdemes Mûvész címet kapott, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével jutalmazták, 2005-ben pedig Kiváló Mûvész kitüntetõ címben részesült.
Matuz István Sólyom László köztársasági elnöktõl vehette át a Kossuth-díjat március 15-e alkalmából a Parlament Kupolacsarnokában rendezett ünnepségen, Budapesten.