A keresztféléves elsõhelyes jelentkezéseket is beszámítva idén összesen 11180 fõ választotta az egyetemet továbbtanulásának helyszínéül. Idén különösen népszerûnek bizonyultak az osztatlan szakok, köztük az orvos- fogorvos-, gyógyszerész- és jogászképzések.
Az elsõhelyes jelentkezések tekintetében a mesterképzésre felvételizõk száma több mint 50%-kal emelkedett, így a Debreceni Egyetem a mesterképzés területén országosan a második legnépszerûbb felsõoktatási intézménynek bizonyult. A hazai átlagot meghaladó érdeklõdés eredményeként 58 meghirdetett mesterszakon indulhat el a képzés az egyetemen.
Fejlõdést mutat a tanárképzési mesterszak: 19 szakirányon csaknem 280 fõ jelentkezett elsõ helyen. Különösen figyelemre méltó az angol, a német, a magyar, a történelem, a biológia, a földrajz és a matematika szak iránti érdeklõdés, ugyanakkor a kelleténél alacsonyabb az orosz, a pedagógia, az ábrázoló geometria, a fizika, a kémia, a környezettan tanári szakokra jelentkezõk száma.
„2010-ben 62 alapszakra, 61 mesterszakra, 14 felsõfokú szakképzésre és 4 osztatlan képzésre lehetett jelentkezni, de természetesen nem állunk le a fejlesztéssel: a közeljövõben további alap-, mesterszakok indítása várható. Különösen sokat várunk az andragógia szaktól, a digitális bölcsészettõl, az alapszakok pedig a nemzetközi gazdálkodás ismereteivel bõvülhetnek, de a felsõfokú szakképzések között is népszerûvé válhatnak a kommunikációs és logisztikai szakképzések” – hangsúlyozta Jávor András oktatási rektorhelyettes az április 15-i sajtótájékoztatón.
Az elmúlt évekhez képest javultak a természettudományos képzés pozíciói is az egyetemen, hiszen idén már 20%-kal többen jelentkeztek elsõ helyen a nappali, államilag támogatott természettudományos képzésekre. A pozíció-javulások közül kiemelkedõ eredményt mutat a fizika, a környezettan és a matematika növekedési rátája. Egy év alatt pedig 55%-kal emelkedett az elsõ helyen a nappali tagozatú, támogatott természettudományos mesterszakokra jelentkezõk száma.
„Különösen azért tekinthetõk kiváló eredménynek ezek a számok, mert országosan éppen csak annyian jelentkeztek természettudományos szakra, mint amennyi mesterhely rendelkezésre állt a képzési területen” – tette hozzá Fésüs László rektor.