A budapesti, a debreceni és a pécsi orvost képzõ karok hallgatói is elhatárolódnak a „rezidenstörvény” visszavonásáért indított népszavazási kezdeményezéstõl.
Várhatóan a jövõ hét végén nyújthatják be a népszavazási kezdeményezést az Országos Választási Bizottsághoz a szegedi orvostanhallgatók.
„Célszerûbb lenne” azonban, ha még az aláírásgyûjtés elindulása elõtt rendezni lehetne a fiatal orvosok helyzetét – fogalmazott Török Márk, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi hallgatói önkormányzatának elnöke a kezdeményezésrõl tartott sajtótájékoztatón.
Mokán Péter, az SZTE Általános Orvostudományi Kara hallgatói önkormányzatának elnöke kijelentette: „a fiatal orvosokat külföldre ûzõ, jogaikat diszkriminatívan sértõ” 122/2009-es kormányrendelet, a „rezidenstörvény” visszavonása mellett szükség van a fiatal orvosok jogkörének és státuszának rendezésére is. Az alapellátásban fontos szerepet betöltõ mintegy kétezer rezidens gyógyító jogköre jelenleg jelentõsen korlátozott, ez komoly gátja a fiatal orvosok szakmai fejlõdésének, és veszélyezteti a gyógyító tevékenység folyamatosságát. (forrás: MTI)
A Magyar Rezidens Szövetség, valamint a budapesti, debreceni és pécsi orvost képzõ karok Hallgatói Önkormányzatai elhatárolódnak a népszavazási kezdeményezéstõl és a szakorvosjelöltek hallgatóként kezelésétõl – írják közös sajtónyilatkozatukban.
Mind a népszavazás, mind a hallgatói státusz kezdeményezése annyira abszurd, mint amennyire az, hogy szakmai kérdésekben Török Márk, a szegedi EHÖK bölcsész vezetõje kívánja képviselni a fiatal orvosok érdekeit.
A szegedi HÖK kijelentései megdöbbentõek. Sem a népszavazás kezdeményezését, sem a betegellátást végzõ szakorvosjelöltek hallgatói státuszának bevezetését nem tartjuk elfogadhatónak. A cél ugyan lehet közös, de elérésére ezek az eszközök nem megfelelõek. A rezidensképzés ügyében népszavazás kiírása nem életszerû. A rezidensek dolgozó fiatal orvosok, és nem hallgatók. Felméréseink szerint a szakorvosjelöltek átlagosan heti 60-70 órát dolgoznak a kórházakban, az egészségügyi ellátás frontvonalán.
A kellõ egyeztetést és szakmai felkészültséget nélkülözõ indítványokat komolytalannak tartjuk, elõterjesztésüket az MRSZ és a 3 HÖK sem korábban nem támogatták, sem a jövõben nem fogják támogatni – olvasható a közleményben.