A törvény a felsõoktatási intézmények számára kötelezõ feladatként határozza meg a fogyatékossággal élõ hallgatók támogatását. A Debreceni Egyetem több éve komplex szolgáltatásokat nyújt hallgatói számára.
Az elmúlt években folyamatosan nõtt a fogyatékkal élõ hallgatók száma: míg a 2005-2006-os tanévben 51-en szorultak segítségre, ez a szám a jelenlegi tanévben 150-re emelkedett.
- A meglévõ szolgáltatások mellett igyekszünk kollégáimmal a hallgatói igényekhez igazodva újabb és újabb szolgáltatásokat kialakítani. Természetesen tudjuk, hogy még az út elején vagyunk, és még sokat kell tennünk azért, hogy a fogyatékossággal élõk otthon érezhessék magukat az egyetemen – mondta Berényi András fogyatékosügyi koordinátor.
Az esélyegyenlõség biztosítására a Szenátus létrehozta a Fogyatékossággal Élõ Hallgatók Ügyeinek Bizottságát, melynek elnöki teendõit a koordinátor végzi, akinek munkáját kari koordinátorok támogatják. Munkájuk igen sokrétû, hiszen a vizsgákon - a fogyatékosság típusához, mértékéhez igazodva - biztosítani kell a segédeszközöket, a hosszabb felkészülési idõt és a vizsgatípus (szóbeli, írásbeli) felcserélhetõségét speciális igényû hallgatók számára, indokolt esetben mentesíteni kell egyes tantárgyak, tantárgyrészek más módon való teljesítését is.
Az egyetemmel kötött együttmûködési szerzõdés keretében a Lelkierõ Egyesület fenntartásában mûködik a Támpont Támogató Szolgálat, melynek irodájában lehetõség van tanulást segítõ technikai eszközök (laptop, pendrive, akkutöltõ, diktafon) kölcsönzésére, fénymásolásra, nyomtatásra, scannelésre és spirálozásra is. Emellett a szolgálat feladata a hallgatók számára több szolgáltatás: szociális ügyintézés, pszichológiai, mentálhigiénés konzultáció, szabadidõs tevékenységek szervezése és szállítási feladatok biztosítása is.
A segítségnyújtás mindig személyre szabottan, tervszerûen, a kívánt területre fókuszálva, egyéni gondozási terv alapján történik, a meglévõ, pozitív képességekre építve fejlesztik a sérült funkciókat. A fogyatékosságuk miatt önálló jegyzetelésre nem, vagy csak akadályoztatva képes hallgatók számára alapvetõen fontos a jegyzetelõ szolgáltatás biztosítása. Az országban elõször a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlõségéért Közalapítvány támogatásával a Debreceni Egyetemen szervezték meg a szolgáltatást.
A fogyatékossággal élõ hallgatók után az egyetem kiegészítõ támogatást kap, melynek összege 120.000Ft/fõ/év. A támogatási keretet a hallgatók tanulmányainak segítésére, a tárgyi feltételek javítására kell fel használni.
A közeljövõ terveiben szerepel az egyetemi és kari honlapok (Neptun) infokommunikációs akadálymentesítése és az elõadótermek feliratozása Braille írással, emellett megoldandó feladat a Nagyerdei Étterem megközelítése kerekesszékkel.
A fogyatékos hallgatók számára nyújtott szolgáltatásokról bõvebb információ a www.lelkiero.unideb.hu oldalon olvasható.