A Debotkert projekt európai uniós támogatással 195 millió forintos fejlesztést tesz lehetővé. Három év alatt a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fűtési rendszerének korszerűsítése, 8 hektár terület öntözőrendszerének kiépítése, valamint komplex környezetvédelmi és élőhely-rekonstrukciós munkálatok valósulnak meg.
Az ősszel elkezdődött természetvédelmi fejlesztések közül sikeresen megvalósult a kertet behálózó öntözőrendszer kiépítése, és immár teljes egészében megújult kerítés védi a Botanikus Kertet. Bizonyos speciális területeket, így a védett növények szaporító helyeit, a hazai pozsgásnövények és a télálló kaktuszok védelmét belső kerítések óvják a rongálóktól, a kertben kóborló vadállatoktól.
Idén tavasszal indultak meg a fűtéskorszerűsítési munkálatok is, amelyek várhatóan ősszel fejeződnek majd be, biztosítva a Pálma-, Kaktusz- és Orchideaházban elhelyezett speciális gyűjtemény klimatikus viszonyait.
A növényvilágot érintő természetvédelmi munkák folyamatosan zajlanak. Az élőhely-rekonstrukció közel 30 védett és fokozottan védett fajt érint, valamint körülbelül 120 természetes faj szaporítását jelenti, amelyeket a kertbe, és eredeti élőhelyükre telepítenek.
A tervezett változások messzemenően segítik majd az egyetemen folyó oktatást és kutatást, a látogatók pedig teljes pompájában ismerhetik meg a növényvilág sokféleségét. Mindezeken túl a környezettudatos szemléletmód kialakítását és ezen belül a természetvédelmi érzékenység fejlesztését egyaránt szolgálja a 2012-re megújuló Botanikus Kert rekonstrukcióját magában foglaló pályázat.
A kertben zajló munka nem akadályozta meg, hogy a KLE Baráti Köre idén is megrendezze, immár negyedik alkalommal a hagyományos kerítéstárlatot. Május 12-én Mónus Ferenc és Ványi Róbert, a Debreceni Egyetem fiatal munkatársainak fotóiból nyílt kiállítás a Botanikus Kert kerítésén.
- A 2007-ben indult sorozatot először aktuális évfordulók kapcsán rendeztük, így emlékezve a Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály alkotta Magyar Fűvészkönyv megjelenésének 200., majd a Botanikus Kert és a Növénytani Tanszék fennállásának 80. évfordulójára – mondta a megnyitón Lenkey Béla, a Baráti Kör elnöke. A kiállításon Ványi Róbert tanársegéd Tunéziában készült fotóival mutatkozott be, Mónus Ferenc biológus, a Sportigazgatóság projektmenedzsere pedig a Campus élővilágát – állatokat, növényeket örökítette meg.
A KLTE Baráti Köre már tervezi a következő tárlatot, amely a magyarországi botanikus kerteket és természetvédelmi területeket mutatja be a Botanikus Kert kerítésén.