Egyetemi hrek
Húszezer magyar ceruza Velencében
2010. szeptember 1., forrás: unideb.hu

A Debreceni Egyetem Mûszaki Karának két oktatója tervezte az idei Velencei Építészeti Biennálé Magyar Pavilonját, ahol augusztus 26-án nyílt kiállítás.

Az építészet legõsibb eleme, a rajz a központi témája Ferencz Marcel, az Építészmérnöki Kar volt tanszékvezetõje és Wesselényi-Garay Andor adjunktus BorderLINE Architecture elnevezésû projektjének, amely 20 ezer ceruzát felhasználó installációval, filmekkel és kiállítással szerepel a 12. Velencei Építészeti Biennálén.

„A Magyar Pavilonban megjelenõ installáció egy köz(ös) tér, a rajzolás idézete. Noha építészeti kiállításról van szó, feltett szándékunk volt, hogy ebben a térben ne csak szakmabelieket, hanem a lehetõ legszélesebb körben – kortól és nemtõl függetlenül – mindenkit képviseljünk, akik rajzolnak – fogalmaztak az alkotók. A lehetõ legtöbb ember megszólítására törekedtünk úgy, hogy valamilyen szimbolikus formában mindannyian megjelenjenek az installációban. Ezt a szimbólumot a kinek-kinek fiókjában heverõ, már nem használt, elfaragott és talán rég el is feledett színes vagy grafit faceruzákban találtuk meg.”

Az installációhoz 20 ezer ceruzát és 90 kilométernyi, 700 kilogramm súlyú fonalat használtak fel. A falakra vetített filmeket, rajzokat így szinte vonalerdõn keresztül lehet látni. (A Magyar Pavilon apszisában elhelyezett faceruzák egy országos méretû, iskolák bevonásával szervezett akció eredményeként gyûltek össze.)

A pavilont adott útvonalon kell bejárni, aminek fontos dramaturgiai szerepe van. Az elsõ térrészlet a hangolás, a második - a hosszú folyosó - a perspektíva, illetve az ebbõl nyíló, kézi rajzokat kiállító, napfényes, világos térrészek a leképezés terei. A harmadik térszegmens pedig - ami egyben a pavilonba készült, építészek kézi rajzhoz való viszonyát elemzõ dokumentumfilm bemutatási helye is - az értelmezés fekete-fehér tere, amelybõl egyedül a megszámolhatatlan mennyiségû színes ceruza válik ki.

Az idei Velencei Biennálé kurátori pályázatát még 2009-ben nyerte el Wesselényi-Garay Andor és Ferencz Marcel BorderLINE címû projektje, amely a szabadkézi rajz és az építészeti ábrázolás szépségét mutatja be.

A kiállítás augusztus november 21-ig látható a 12. Velencei Építészeti Biennále részeként.

***

A Velencei Biennále (La Biennale di Venezia) az olaszországi Velence városában rendezett sokoldalú mûvészeti fesztivál, a világ egyik legelismertebb, legrangosabb kulturális eseménye. Hetven ország alkotói vesznek részt a mûvészeti, politikai és társadalmi seregszemlén, melyet 1895-ben az akkori modern képzõmûvészet elismertetésének céljával rendeztek meg elsõ alkalommal. Évente ma már mintegy 320 000 fõnyi nézõ látogat el a Biennále területére, melynek centruma a Castello negyedben fekvõ, csak a bemutatók idején nyitva tartó ún. Biennále-kertek (Giardini di Castello), ahol a képzõmûvészeti és az építészeti bemutatótermek kapnak helyet.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei