Ebben a tanévben 9405, az elõzõ tanévhez képest 8,5 %-kal több hallgató kezdi meg tanulmányait a Debreceni Egyetemen. Az intézmény hallgatóinak összlétszáma immár megközelíti a 35 ezret.
- A tanévnyitó, amely egyetemünk kiemelkedõ ünnepi eseménye, alkalmat ad arra, hogy számvetést készítsünk az elmúlt idõszakról, valamint átgondoljuk az elõttünk álló feladatokat és megfogalmazzuk azokat a célokat, amelyek elérése jövõnk zálogát jelenti – mondta beszédében Fábián István. A Debreceni Egyetem rektora felidézte a történelmi tradíciókat: a Református Kollégium 1538-as alapítását, a Debreceni Királyi Tudományegyetem 1912-es létrejöttét, a 10 éves integrációt, amelyet mérföldkõnek nevezett az egyetem életében.
- Az intézmény az elnyert alapkutatási pályázatok számát, összegét, valamint a megjelent tudományos közlemények számát és minõségét tekintve is a magyar felsõoktatás élvonalához tartozik. Ezt a teljesítményt ismeri el az idén elnyert Kutatóegyetem minõsítés. A többi kutató-elitegyetemmel közös kötelességünk, hogy a minõségelvet képviseljük a magyar felsõoktatásban, síkraszállva a magas színvonalú oktatást és kutatást elismerõ és garantáló támogatási rendszer mellett – hangsúlyozta Fábián István.
Az ünnepélyes tanévnyitót megtisztelte jelenlétével Réthelyi Miklós miniszter.
- A Debreceni Egyetem az ország legrégebbi folyamatosan ugyanabban a városban mûködõ felsõoktatási intézménye. Debrecen városa már évszázadokkal ezelõtt felismerte, hogy az oktatás az egyik lehetséges út a város, az ország és a nemzet felemelkedéséhez. Ezt az elvet - itt ma is - példaértékûen követik, és az egyetem és a város együttmûködésének köszönhetõen olyan régióközpont épül, amelynek egyik tartópillére az oktatás, és amelyben érték a tudás – fogalmazott ünnepi beszédében a Nemzeti Erõforrás Minisztérium vezetõje.
A leendõ hallgatók eskütétele után Kósa Lajos, Debrecen polgármestere köszöntötte az ünnepség résztvevõit. Beszédében kiemelte, milyen fontos szerepet játszik a város életében az egyetemi diákság, akik egy olyan egyetem polgáraivá váltak, amelynek tudományos eredményei biztosítják azt a minõségi diplomát, amivel itthon és külföldön is keresett szakemberekké válhatnak.
Az ünnepségen a 15 kar egy-egy hallgatója vehette át leckekönyvét – társai nevében jelképesen - dékánjától, majd átadták az egyetem jubileumi diplomáit is azoknak, akik 50, 60, 65 évvel ezelõtt fejezték be tanulmányaikat.
Az Egyetem jubileumi aranydiplomáját Borsos János, Damjanovich Sándor és Szegedi Gyula, a jubileumi vasdiplomát Boleratzky Lóránd és Kozma András, a jubileumi gyémántdiplomát pedig Szász Gábor vehette át. A jubilánsok nevében Szász Gábor professzor mondott köszönetet.
- Az egyetem egy rendkívül gazdag kincsesház, amelynek legértékesebb alkotója a tudás, amelybõl az ott eltöltött idõben letörtünk és elvittünk magunkkal egy darabot. E szerzemény értékét az elõdök szellemi adománya határozta meg, melynek fényességét az élet csiszolta tovább. A Debreceni Egyetem nemzetközi mércével mérve is a tudás rendezett vára, melynek õrei és fejlesztõi az egyetem mindenkori professzorai, akiknek feladata a megfáradtak helyébe lépõ, az élet igényeinek megfelelõ felkészültségû szakemberek biztosítása.
A nemzeti erõforrás miniszter hosszú évtizedeken át végzett kimagasló oktató és tudományos tevékenysége elismeréseként Magyar Felsõoktatásért Emlékplakett kitüntetést adományozott
:: Losonczi László egyetemi tanárnak, az Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Kar oktatójának,
:: Solymosi László egyetemi tanárnak, a Bölcsészettudományi Kar oktatójának,
:: Kovácsné Bakosi Éva fõiskolai tanárnak, a Gyermeknevelési és Felnõttképzési Kar dékánjának,
:: Kalapos Istvánnak, a Egészségügyi Kar fõiskolai tanárának,
:: Silye Magdolna egyetemi docensnek, a Mezõgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar oktatójának,
:: Gálné Miklós Ida egyetemi docensnek, a Természettudományi és Technológiai Kar oktatójának.
A nemzeti erõforrás miniszter Miniszteri Elismerõ oklevél kitüntetésben részesítette Komlósi István egyetemi docenst, a Mezõgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánhelyettesét.
Arany Katedra Emlékplakett-et vehetett átIllés Gáborné, a Debreceni Egyetem Gyakorló Óvoda vezetõje.
Pedagógus Szolgálati Emlékérem kitüntetésben részesült
:: Grasselliné Nagy Adél, a Debreceni Egyetem Arany János Gyakorló Általános Iskola nyugalmazott igazgatója.
:: Jakab Ferencné, a Debreceni Egyetem Arany János Gyakorló Általános Iskola igazgatóhelyettese.
A Debreceni Egyetem rektora az Egyetem Kiváló Sportolója Oklevelet adományozta Risztov Éva, az Állam- és Jogtudományi Kar igazgatásszervezõ szakos hallgatója részére.
Körösparti Péter a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke Pro Auditoribus Universitatis Debreceniensis Díjat adományozott Paragh György egyetemi tanárnak, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnökének. Ádány Róza egyetemi tanár ugyancsak a Debreceni Egyetem Hallgatóiért Díjban részesült.
Az ünnepség az Európai Unió himnuszával, az Örömódával zárult.