Egyetemi hrek
Kutatók napja, estéje, éjszakája
2010. szeptember 28., forrás: unideb.hu

- Közel három milliárd forintos európai uniós forrásból fejleszt az egyetem a kutatóegyetemi programnak köszönhetõen – mondta el a projekt nyitórendezvényén Dr. Fábián István rektor. A molekuláris medicina (alprojektvezetõ: Dr. Nagy László), molekulatudomány (alprojektvezetõ: Dr. Joó Ferenc), egészség- és környezettudomány (alprojektvezetõ: Dr. Gergely Pál), nyelvtechnológia és bioetika (alprojektvezetõ: Dr. Kertész András), fizikai, számítás- és anyagtudomány (alprojektvezetõ: Dr. Trócsányi Zoltán) területeken indult el a kutatóegyetemi projekt, melyben 118 kutatócsoport dolgozik. 550 millió forint értékû mûszerbeszerzés segíti az intézményt abban, hogy eredményessé tegye a kutatásokat a fókuszterületeken. - Az országban is egyedülálló, csúcskategóriás mûszerekkel végzett kutatások társadalmi hasznosság szempontjából is jelentõsek lesznek, hiszen a tudományos eredmények számos ipari terület, így a gyógyszer- és vegyipar, a biotechnológia és egészségipar, az informatikai és környezetipar fejlõdéséhez is hozzájárulhatnak - mondta el Dr. Fésüs László prorektor, a projekt szakmai vezetõje.

Délután a Kutatók éjszakája címû rendezvényen a közel 5000 látogató is betekinthetett a tudományos élet kulisszatitkaiba. A rendezvény nem titkolt célja, hogy közérthetõen mutassa be a tudományos eredményeket, módszereket, ezzel népszerûsítve azokat. A szórakoztatáson túl pedig minél több fiatalt meggyõzve arról: érdemes a tudományos pályát választani.

A legnagyobb tömeget ebben az évben is a látványos kémiai kísérletek vonzották: az érdeklõdõk egy része a lépcsõkre szorulva leste a szagos, hangos és színes akciókat. Buglyó Péter egyetemi docens mellett Juhász László egyetemi adjunktus és Nagy Gergõ Zoltán vicces és lelkes kommentárjai fokozták az egyébként is kiváló hangulatot.

Az Agrár- és Gazdálkodástudományi Centrumba ellátogatók citromfû- és zsályateát kortyolhattak, rukkolás céklasalátát és csalános sajtot kóstolhattak, majd a növényi összetevõket megtekinthették a centrum bemutató kertjében. Takácsné Dr. Hájos Mária egyetemi docens és Dudás László tudományos segédmunkatárs rendíthetetlenül járták az ültetvényeket, a fõleg középkorú érdeklõdõk pedig kitartóan nézegettek, szagolgatták a fûszer- és gyógynövényeket, hallgatták a kutatók tanácsait és intelmeit a növényekkel kapcsolatban.

A Kassai úti campus sem maradt üres ezen a délutánon: az Társadalomtudományi Épület elõadójában több mint száz érdeklõdõ követte komolyan a tárgyalást. A jogászhallgatók beöltözve, minden formai és tartalmi követelményt betartva tartották a próbapert. Az eset mindennapi volt és a hallgatókhoz közel álló: mi történik akkor, ha a kollégium udvarán pihenõ diákokra ráesik egy olyan fának az ága, amely nem is ott, hanem a szomszédban nõ. Az esetre vonatkozó törvények ismeretében érveltek „ügyészek”, „ügyvédek” és „tanúk”, hallgatta õket a „bíró”.

Orvos- és mérnöktudomány találkozik a Mûszaki Karon, a Biomechanikai laborban. Az Orvos- és Egészségtudományi Centrum és a Mûszaki Kar közös kutatásai nyomán a háromdimenziós nyomtató képes csigolyát, bordákat, csípõízületeket és egyéb dolgokat nyomtatni. Egy ilyen modell kézbevétele, szimulációja segíti az operáló orvost késõbb, hogy megtervezze a mûtétet, kitalálja a beavatkozás menetét. Manó Sándor tudományos segédmunkatársat körbevették felnõttek és gyermekek, a 3 D-s nyomtató nagyon izgalmas volt a résztvevõk számára.

A tavalyinál még népszerûbb volt a tésztahíd-építõk programja, ahol Sipos Richárd mérnökhallgató irányításával hét tésztahidat építettek. Spisák István oktató lelkesen mutatta, hogy nem csak a „profik” alkottak, hanem olyanok is, akik kicsiben ûzték a tésztaépítést. Az átható ragasztószag nem véletlenül terjengett az épületben: közel 150 fõ ment el a programra, és sokan két órától éjszakáig vagdosták a makarónit és formáztak belõlük hidakat.

Az Orvos- és Egészségtudományi Centrum programjai az Élettudományi Központban, illetve az Elmélet tömbben zajlottak. Lehetett hallani a genetikáról, a skorpiómérgekrõl és az MR-készülékekrõl.

Az egyetem téri campuson még este 10 órakor is népesek voltak a folyosók: a robotverseny és a hamisított tárgyak kiállítása nagy érdeklõdésre tartott számot. Szintén átlépték az elõzetesen tervezett létszámot a könyvtárba látogatók: az éjszakai túrára közel kétszeres volt a túljelentkezés. A könyvkötészeten Szilágyi Péterné avatta be kicsiket és nagyokat ennek a ma már ritka mesterségnek a titkaiba, mutogatva régi és mai gépeket, szerkezeteket. Azok, akik hajlandóak voltak ezen az estén barangolni egyet a Fõépület alagsorában, lúdtollas tollat és jegyzettömböt is hazavihettek emlékül. A különbözõ raktári szintek után egy nagyon kiváltságos helyre érkeztek a résztvevõk: lehetõség nyílt régi, egyedi, különleges könyvek megtekintésére. Láttunk 600 éves könyveket, minikiadványokat és a vizsolyi Biblia egy példányát.

Akik az idén nem jutottak el minden programra, amelyre szerettek volna, megnyugodhatnak: a hírek szerint jövõre is lesz Kutatók éjszakája, a Debreceni Egyetem pedig újra kitárja a kapuit az érdeklõdõk elõtt.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei