A Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrum Gyógyszerésztudományi Karának Gyógyszertechnológiai Tanszéke és a Tudományegyetemi Karok Alkalmazott Kémiai Tanszéke összefogásban az Aradi Vasile Goldis Nyugati Egyetemmel 383.000 euró értékben nyert támogatást a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által irányított Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Programban, amely kiemelten támogatja – többek között - a közös kutatási-fejlesztési tevékenységet.
A szakemberek a Sylibum marianum gyógynövény aktív májvédő hatását vizsgálják és egy új gyógyszerforma kidolgozását is elkezdhetik.
A közös, 6 hónapos előkészítés során a partnerek tudományos adatokat gyűjtöttek, feltérképezték a határon átnyúló együttműködés lehetőségeit, valamint meghatározták az elvégzendő kutatási feladatok irányát. A mostani támogatási időszak 18 hónap, 2010. szeptembertől 2012. februárig tart.
A projekt szakmai része több fázisban zajlik: az első szakaszban Arad környékén gyűjtik be a gyógynövényt, majd meghatározzák az abban található aktív hatóanyagokat. Ezt követi a molekuláris kapszulázás és a felszívódás vizsgálata, majd a kutatás utolsó fázisában különféle kísérleti modelleken vizsgálják a hatóanyagok májvédő hatását az új gyógyszerforma kifejlesztésének érdekében.
A projekt 2010. október 15-én a debreceni nyitókonferenciával indult, mintegy 55 debreceni és aradi oktató-kutató valamint PhD-hallgató részvételével.
A kutatásokról, eredményekről a későbbiekben a www.sylimarin-huro.med.unideb.hu honlapon olvasható bővebb információ.
A határon átnyúló együttműködés számos közös kapcsolódási pontot jelent a Debreceni Egyetem és az Aradi Vasile Goldis Egyetem között, amelynek hosszú távú célja a hallgatói kapcsolatok fejlesztése, valamint a tudományos együttműködés megerősítése.