Schmitt Pál köztársasági elnök és Réthelyi Miklós nemzeti erõforrás miniszter megbízásából Halász János parlamenti államtitkár adta át a kitüntetéseket Budapesten, a Néprajzi Múzeum aulájában rendezett ünnepségen.
Beosztásában huzamos idõn át végzett kiemelkedõ munkássága elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést vehette át Imre László akadémikus, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára. Imre László szakterülete a 19-20. századi magyar irodalom. 1984-ben a tudomány kandidátusa címet szerzett. 1997 óta a Magyar Tudományos Akadémia doktora, 2007-ben az MTA levelezõ tagjává választotta. Munkásságát eddig – többek közt Szentgyörgyi Albert- és Csokonai-díjjal ismerték el, 2006-ban elnyerte a Charles Simonyi-ösztöndíjat is.
A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetéssel jutalmazták Nemes Zoltánt, a Debreceni Egyetem egyetemi tanárának munkásságát. Nemes Zoltán professzor 1968 óta a Debreceni Egyetem (illetve jogelõdje, a Debreceni Orvostudományi Egyetem) Pathológiai Intézetének munkatársa, volt igazgatója. Szakterülete a lágyrész tumorok vizsgálata, kutatásairól több publikációja is megjelent. Jelenleg egyetemi tanárként oktatja a jövõ orvosgenerációját. A magas állami elismerést több mint négy évtizedes munkásságával érdemelte ki.
Debrecen képviselõtestülete október 23. alkalmából a hagyomány szerint a város azon polgárait köszönti, akik kimagasló értékeket hoztak létre a tudomány, a mûvészet, a környezetvédelem és idegenforgalom, az egészségügy, a szociális tevékenység, a sport vagy az építészet területén. A Csokonai-, Hatvani- és Hajós Alfréd-díjakat az ünnepi közgyûlésen adták át.
A természettudományok terén végzett kiemelkedõ tevékenységéért Hatvani-díjat vehetett át Gergely Pál akadémikus, egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Általános Orvostudományi Kara Orvosi Vegytani Intézet igazgatója, centrumelnök-helyettes. Kutatói tevékenysége elsõsorban a fehérjéknek a sejtfolyamatok szabályozásában játszott szerepének vizsgálatához kötõdik. A professzor a magyar biokémia meghatározó személyisége. Sokat tett a külföldi hallgatók angol nyelvû képzésének megszervezéséért. Számos rangos díj, kitüntetés birtokosa, 2008-ban Széchenyi-díjjal tüntették ki. 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia levelezõ tagja, az MTA 2010-ben választotta rendes tagjává.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének 54., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 21. évfordulója tiszteletére rendezett megemlékezés-sorozat részeként 2010. október 23-án koszorúzást tartottak az egyetemi templom (Egyetem tér 1.) elõtti ’56-os emlékmûnél, ahol az Ady Endre Gimnázium diákjai „Nem szabad feledni” címmel adtak elõ mûsort.
A Debreceni Egyetem nevében Jávor András oktatási rektorhelyettes és Körösparti Péter, a Hallgatói Önkormányzat elnöke helyezett el koszorút az emlékmûnél.