Egyetemi hrek
Karrierkövetés az egyetemen
2010. december 13., forrás: unideb.hu

A Debreceni Egyetem sikeres pályázata eredményeként indította útjára a Diplomás Pályakövetõ Rendszert (DPR), amely lehetõséget ad az egyetemi oktatás szervezeti feltételeinek, tartalmának és módszereinek minõségközpontú továbbfejlesztésére. A rendszer segítségével az egyetem még inkább össze tudja hangolni képzéseit a munkaerõ-piaci igényekkel, hiszen nyomon követhetõvé válik a hallgatók karrierútja is.

- A nemzetközi egyetemeken már évek óta tudják, hogy a hallgatók életpályájának követése nem ér véget a végzéssel – mondta Páles Zsolt tudományos rektorhelyettes a december 10-én rendezett konferencia megnyitóján. A mostani, elsõ rendezvény célja az országos és helyi tapasztalatok megvitatása.

A diplomás pályakövetés egyidõs az európai egyetemek történetével, hisz az egyetemek mindig is kíváncsiak voltak arra, mi történt végzett diákjaikkal. A felsõoktatás számára a munkaerõ-piaci kihívások tették fontossá a diplomás pályakövetés rendszerének a kiépítését, ennek keretében hozták létre az alumni-szervezeteket és a karrierirodákat. A nyugat-európai és a tengerentúli országokban már a 70-es és 80-as években kialakultak a szervezeti keretek, a magyar felsõoktatásban az ezredforduló táján vált általánossá az igény a frissdiplomások pályakövetésére, valamint a munkáltatók véleményének a megismerésére.

A hazai diplomás pályakövetés elsõ komoly felmérése a 70-es években történt. Egy újabb átfogó, országos vizsgálatra csaknem negyed századot kellett várni: a Fiatal Diplomások Munkaerõ-piaci Életpálya-vizsgálata (FIDÉV) 2006-ban a frissdiplomások elhelyezkedési lehetõségeit, státuszát, jövedelmi viszonyait elemezte. Ezt követõen az MTA, az FTT és a Doktoranduszok Országos Szövetsége szervezésében PhD-karrierkutatást is végeztek, a Márton Áron Szakkollégium pedig a Magyarországon végzett határon túli fiatalok életpályáját vizsgálta. Az Országos Felsõoktatási Információs Központ 2006-ban az intézményi vezetõk és az oktatók körében folytatott interjús és kérdõíves kutatást. Az átfogó, több ezer aktív hallgatót és végzett frissdiplomást érintõ, a nemzetközi és a hazai tapasztalatokat figyelembe vevõ kutatássorozatot az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. szervezte 2009-10-ben azzal a céllal, hogy a kutatási eredmények tapasztalatai alapján módszertani támogatást nyújtson a Diplomás Pályakövetõ Rendszert bevezetõ egyetemeknek és fõiskoláknak, amelyek összehasonlítható eredményeiket az Educatio Kft., közvetetten a felsõoktatás-irányítás rendelkezésére bocsátják.

A Debreceni Egyetemen is komoly elõzményei voltak a DPR-vizsgálatoknak. Az átfogóbb, egyetemi szintû, a végzett hallgatókra és a munkáltatókra irányuló mérések 2004-ben a Minõségbiztosítási Igazgatóság által folytatott felmérések voltak, melynek eredményei az akkreditációs folyamatokba is beépültek. A karokon folyó hasonló vizsgálatok közül az Állam-és Jogtudományi Kar 2001-tõl indított mérései emelhetõk ki.

A Debreceni Egyetem sikeres TÁMOP pályázata eredményeként a DPR-tevékenység a minõségbiztosítás és fejlesztés szervezeti rendszerére épül. Szakmai vezetõje a Debreceni Egyetem minõségbiztosítási rektori megbízottja. Tagjai az egyetemen mûködõ három centrum és a karok minõségbiztosítási felelõsei, akik részben a célok megfogalmazásában, részben a program operatív megvalósításában vesznek részt. A napi munkát a DPR Iroda szervezi és koordinálja a projekt szakmai vezetõje és kutatásvezetõje irányításával.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei