Egyetemi hírek
Laboratóriumból múzeumba
2011. február 2., forrás: unideb.hu

Az amerikai gyártmányú neutrongenerátort 1985-ben kapta az intézet a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtől. Az olajtartályban elhelyezett nagyfeszültségű elektródával rendelkező gyorsító a folyamatos üzem mellett neutrongáz-fizikai kutatások végzésére volt alkalmas. A műszer, bár már 10-15 éve használaton kívül áll, ma is működőképes - tudta meg az unideb.hu Cserpák Ferenctől, a Kísérleti Fizika Tanszék tanszékvezető helyettesétől.

A kutatások kezdete Szalay Sándor professzor nevéhez fűződik. 1937-ben, hazatérve Cambridge-ben eltöltött ösztöndíjáról, honosította meg a magfizikai kutatásokat és az oktatást az országban elsőként Debrecenben, az akkori Tisza István Tudományegyetem Orvoskari Fizikai Intézetében.

Az 1954-ben létesített Atommagkutató Intézetben gyorsítók épültek, köztük neutronok előállítására alkalmas berendezések. Kísérletek folytak radioaktív alfa-neutron forrásokkal is, amelyeket részben házilag készítettek. Olyan izotópot állítottak elő, melynek béta-bomlása során sikerült lefényképezni az anti-neutrínó visszalökő hatását. Ezzel a híres kísérlettel szemléltette Szalay Sándor és Csikai Gyula a részecske létezését. 1967-ben Csikai professzor vette át a Kísérleti Fizikai Tanszék vezetését, ahol megteremtette az alap- és alkalmazott neutronfizikai kutatásokat.

A neutronfizikához szorosan kapcsolódó gamma-spektrometriai mérési tapasztalatok tették lehetővé, hogy a Kísérleti Fizikai Tanszék munkatársai több mint 25 éve folyamatosan részt vesznek a reaktor primerköri csöveiben, illetve a gőzfejlesztőkben lezajló korróziós folyamatok vizsgálatában. Ennek a szoros együttműködésnek is köszönhető, hogy a január 20-án elszállított eszköz az Erőmű múzeumába kerülhet.

A Paksi Atomerőmű Zrt. az Üzemtörténeti Gyűjteménye kapcsán országos gyűjtőköri lehetőségre kért és kapott engedélyt. Ennek köszönhetően országos szakmúzeumi besorolást nyert a megnyitásra váró közel 2000 nm-es alapterületű Atomenergetikai Múzeum.

- Az új múzeumi státusz biztosítja számunkra az atomenergetika magyarországi megjelenésével és elterjedésével kapcsolatban álló intézmények és ipari üzemek együttműködésével az írott és tárgyi emlékek gyűjtését, feldolgozását, nyilvánosság elé tárását, különös tekintettel a technikatörténeti emlékekre - mondta Mittler István kommunikációs igazgató.

Jelenleg tart a kiállítandó műtárgyak gyűjtése, a tárlat előkészítése, amely várhatóan ezév őszén nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt.



A szerző további cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férőhely, korszerűbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttműködés a MÁV-csoporttal Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófőnök – egyetemi díjeső volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezők száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGÁLTATÁSOK
Bejelentkezés
A hét legolvasottabb cikkei
Keresés
A rovat legolvasottabb cikkei
A hónap legolvasottabb cikkei