Az amerikai gyártmányú neutrongenerátort 1985-ben kapta az intézet a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtõl. Az olajtartályban elhelyezett nagyfeszültségû elektródával rendelkezõ gyorsító a folyamatos üzem mellett neutrongáz-fizikai kutatások végzésére volt alkalmas. A mûszer, bár már 10-15 éve használaton kívül áll, ma is mûködõképes - tudta meg az unideb.hu Cserpák Ferenctõl, a Kísérleti Fizika Tanszék tanszékvezetõ helyettesétõl.
A kutatások kezdete Szalay Sándor professzor nevéhez fûzõdik. 1937-ben, hazatérve Cambridge-ben eltöltött ösztöndíjáról, honosította meg a magfizikai kutatásokat és az oktatást az országban elsõként Debrecenben, az akkori Tisza István Tudományegyetem Orvoskari Fizikai Intézetében.
Az 1954-ben létesített Atommagkutató Intézetben gyorsítók épültek, köztük neutronok elõállítására alkalmas berendezések. Kísérletek folytak radioaktív alfa-neutron forrásokkal is, amelyeket részben házilag készítettek. Olyan izotópot állítottak elõ, melynek béta-bomlása során sikerült lefényképezni az anti-neutrínó visszalökõ hatását. Ezzel a híres kísérlettel szemléltette Szalay Sándor és Csikai Gyula a részecske létezését. 1967-ben Csikai professzor vette át a Kísérleti Fizikai Tanszék vezetését, ahol megteremtette az alap- és alkalmazott neutronfizikai kutatásokat.
A neutronfizikához szorosan kapcsolódó gamma-spektrometriai mérési tapasztalatok tették lehetõvé, hogy a Kísérleti Fizikai Tanszék munkatársai több mint 25 éve folyamatosan részt vesznek a reaktor primerköri csöveiben, illetve a gõzfejlesztõkben lezajló korróziós folyamatok vizsgálatában. Ennek a szoros együttmûködésnek is köszönhetõ, hogy a január 20-án elszállított eszköz az Erõmû múzeumába kerülhet.
A Paksi Atomerõmû Zrt. az Üzemtörténeti Gyûjteménye kapcsán országos gyûjtõköri lehetõségre kért és kapott engedélyt. Ennek köszönhetõen országos szakmúzeumi besorolást nyert a megnyitásra váró közel 2000 nm-es alapterületû Atomenergetikai Múzeum.
- Az új múzeumi státusz biztosítja számunkra az atomenergetika magyarországi megjelenésével és elterjedésével kapcsolatban álló intézmények és ipari üzemek együttmûködésével az írott és tárgyi emlékek gyûjtését, feldolgozását, nyilvánosság elé tárását, különös tekintettel a technikatörténeti emlékekre - mondta Mittler István kommunikációs igazgató.
Jelenleg tart a kiállítandó mûtárgyak gyûjtése, a tárlat elõkészítése, amely várhatóan ezév õszén nyitja meg kapuit a nagyközönség elõtt.