Egyhetes rendezvénysorozattal ünnepli február 21–25. között az integráció tíz éves jubileumát a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára.
A könyvtár története ennél sokkal hosszabb időre, több mint kilenc évtizedre nyúlik vissza: 1918-ban nyílt meg egy belvárosi épületben, majd 1932-ben került mai helyére. Állománya mostanra eléri a 6 milliót, hiszen kötelespéldány-gyűjtőként valamennyi hazai nyomda termékét megkapja. Az intézmény életében jelentős mérföldkő volt 1976, ekkor kapott nemzeti jelleget és így ma a második nemzeti könyvtár az Országos Széchényi Könyvtár mellett.
Változást hozott a 2000. év is: január 1-jén megalakult az öt egyetemet és három főiskolát integráló Debreceni Egyetem, húszezres hallgatói létszámmal. Az egyetemek egyesülését 2001-ben követték az intézmények könyvtárai, létrehozva az egységes szervezetű, gazdálkodású és irányítású Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárát, amely egyetemi feladatai mellett országos és regionális funkciókkal, széleskörű nemzetközi kapcsolatrendszerrel szolgálja az egyetemen folyó oktatást, kutatást, gyógyítást és művészeti alkotómunkát.
Az integrációval egy időben elkészült a könyvtár hosszú távú fejlesztési terve, amely alapján a 21. századi felsőoktatás szolgáltató egységeként és a modern könyvtári informatikai eszközöket felhasználva a DEENK kölcsönző könyvtárból tartalomszolgáltató könyvtárrá alakult.
- Az elmúlt tíz évben megnyílt a Társadalomtudományi Könyvtár a Kassai úti Campuson, és megépült a Kenézy Élettudományi Könyvtár is, elkészült az egységes számítógépes adatbázis, amely 24 órában nyújt hozzáférést a szolgáltatásokhoz. A könyvtár gondozza a Debreceni Egyetem elektronikus archívumát, valamint a publikációs adatbázist, és folyamatos a könyvtári anyag digitalizálása is.
A február 21-i nyitónapon kiállítás nyílik az egyetem Díszudvarán, ahol az elmúlt évtized legemlékezetesebb pillanatait megörökítő fotógyűjteményt, gasztronómiai plakát kiállítást, valamint a könyvtár informatikai fejlődését bemutató anyagot láthat a közönség. A mostani, egyhetes rendezvénysorozat betekintést nyújt az elmúlt tíz esztendő eredményei mellett a következő évek terveiről is. A programot kiállítások, előadások, rendhagyó könyvtárlátogatások, bemutatók színesítik a Központi Könyvtár mellett valamennyi egységben.
A rendezvény a megbocsátás jegyében zajlik: a feledékeny olvasók egy héten át büntetlenül vihetik vissza az otthon felejtett könyvtári könyveket.