- A politikus, aki kétszer volt hazánk miniszterelnöke, és nevéhez fûzõdik a Debreceni Egyetem megalapítása, számos szállal kötõdik a városhoz - mondta megnyitójában Gaál István. A Tudományegyetemi Karok elnöke hangsúlyozta: bár Tisza István személyiségét, pályafutását mai napig sok vita övezi, de tagadhatatlan, hogy kiemelkedõ vezetõ egyénisége volt hazánknak.
1911-ben döntõ szerepe volt abban, hogy az országgyûlés elé került a debreceni egyetem alapításának javaslata. Az 1912. július 7-i döntés értelmében megkezdõdhetett a városban az intézmény létrehozása. Mivel mindebben jelentõs szerepet játszott, így nem véletlen, hogy 1921-ben az egyetem az 1918-ban merénylet áldozatává vált Tisza István nevét vette fel és viselte egészen 1949-ig.
Az évforduló kapcsán április 28-án Debrecenben rendezett konferencia része a Tisza István Baráti Társaság által szervezett Emlékév programjainak.
- Szimbolikusan és tudományos téren is szeretnénk maradandót alkotni - fogalmazott köszöntõjében Maruzsa Zoltán. A Tisza István Baráti Társaság elnöke az Emlékév kapcsán elmondta: április 22-én Budapesten a Jászai Mari téren lerakták az õsszel felállítandó Tisza István-szobor alapkövét. A szoborállítás várhatóan októberben lesz.
A debreceni konferencia május 5-én Budapesten folytatódik, ahol a mostani 10 után újabb 20 elõadás hangzik majd el, részben nemzetközi résztvevõktõl. A két tudományos tanácskozás prezentációiból a tervek szerint még idén tanulmánykötet jelenik meg.
Az április 28-i rendezvény gróf Tisza István szobrának koszorúzásával zárult Debrecenben.