Az elkövetkező két évben csaknem 900 millió forinttal segítheti pályázati forrásból a tehetséggondozó műhelyek munkáját a Debreceni Egyetem.
Az elnyert összeg legnagyobb részét a 25 doktori iskola használhatja fel, de mintegy 60 millió jut a tudományos diákkörök és több mint 40 millió a szakkollégiumok támogatására is. Lehetőség lesz képzési, valamint kutatási programok kidolgozására, tanulmányutak, konferenciák szervezésére, publikációkra doktorandusz és - az egyetem történetében első alkalommal - doktorjelölti ösztöndíjak odaítélésére is.
Az Európai Unió pályázatán 24 hazai felsőoktatási intézmény nyert támogatást, köztük a legmagasabb összeget, 889 millió forintot a Debreceni Egyetem.
- Ebből a forrásból lehetőség nyílik a tudományos utánpótlás fejlesztésére, hiszen az egyetem 25 doktori iskolája, tudományos diákkörei, szakkollégiumai, vagyis szinte valamennyi tehetséggondozó műhely a támogatás haszonélvezője lesz az elkövetkező két évben - mondta Páles Zsolt tudományos rektorhelyettes, a projekt szakmai vezetője a szeptember 23-i nyitórendezvényen.
- A program indítása nem véletlenül kapcsolódik az ugyancsak szeptember 23-i Kutatók éjszakája rendezvényeihez, hiszen fontos számunkra, hogy bemutatkozhassanak az egyetem tudományos életének szereplői - fogalmazott Fábián István rektor.
A tervek szerint a 2011. július 1 - 2013. június 30-a közötti időszakban több mint 600 publikáció jelenhet meg és a hazai és nemzetközi előadásokon csaknem 2000 prezentációt tart a programban résztvevő 1500 hallgató és doktorandusz, akik munkáját mintegy 600 egyetemi oktató segíti.
A pályázati forrás arra is lehetőséget biztosít, hogy a szakkollégiumok, tudományos diákkörök munkájában résztvevő hallgatók mellett ösztöndíjban részesüljenek a doktoranduszok és doktorjelöltek is. Utóbbi kategóriában már le is zárult a pályázatok első fordulója: 71 jelölt nyerte el a havi 120 ezer forintos, legfeljebb 12 hónapra adható juttatást, amely hozzásegíti őket disszertációjuk befejezéséhez.
A Debreceni Egyetem tudományos képzési műhelyeinek támogatása program nyitórendezvényén (2011. szeptember 23. 11.00 óra Főépület, Aula) előadások hangzottak el a tervezett programokról, emellett bemutatkoztak a szakkollégiumok és tudományos diákkörök, valamint rövid ismertető hangzott el az ugyancsak szeptember 23-i Kutatók éjszakája rendezvényről is, amelyen immár ötödik alkalommal vesz részt a Debreceni Egyetem.