Mire képes a XXI. század robot-technikája? Aktív-e az interaktív tábla? Épülhet-e szalmából lakóház? Mit tud a szélcsatorna? Milyen utat járnak be a gyógyszerek a lombiktól a patikák polcáig? Ezekre és még nagyon sok érdekes kérdésre kaphattak választ mindazok, akik ellátogattak a Debreceni Egyetemre a Kutatók éjszakáján.
Országszerte 26 város 55 helyszínén több mint ezer program várta az érdeklõdõket. A látogatószám rekordot döntött, a tudományos fiesta eseményeire több mint ötvenezren látogattak el.
- A Debreceni Egyetemen a tavalyi 40 helyett idén 70 elõadással, látványos bemutatóval készültünk, amelynek 9 helyszín adott otthont. A programokra is jóval többen, ötezren látogattak el - tájékoztatott Varga Zsolt, a Tudományos Igazgatóság vezetõje.
- A rendezvény célja nem változott az évek alatt, feladatunk továbbra is az, hogy közérthetõen mutassuk be a tudományos eredményeket, módszereket, ezzel népszerûsítve azokat. Mindezzel - a szórakoztatáson túl - minél több fiatalt meggyõzve arról: érdemes a tudományos pályát választani - mondta Páles Zsolt tudományos rektorhelyettes.
A legnépszerûbb programok idén is a látványos kémiai kísérletek voltak, amelyekre zsúfolásig megteltek az elõadótermek. De sok látogatót vonzottak a csillagászati bemutatók, a robotok, az elmaradhatatlan tésztahíd-építés és a szélcsatorna kísérletek is.
A gazdag kínálat talán a bõség zavarát is okozhatta, de aki lemaradt valamelyik érdekes programról, azzal vigasztalódhat, hogy jövõre is lesz Kutatók éjszakája, amelynek szervezése - ahogy a szervezõk fogalmaztak - már a rendezvényt követõ napon elkezdõdött.