Az errõl szóló megállapodást október 12-én írták alá a város, az egyetem, az orvostudományi centrum, az atommagkutató intézet és a befektetõ cég vezetõi.
A protonsugárzás rendkívüli pontossággal bír és jellemzõje, hogy a lehetõ legnagyobb dózist a daganatos területen adja le, minimális sugárzásnak kitéve a környezõ ép szöveteket, így csökkenthetõ a másodlagos tumorok kialakulása. A protonokat azonban csak a ciklotronnak nevezett részecske-gyorsítókban lehet a kezeléshez szükséges sebességre felgyorsítani. Ciklotron berendezésbõl viszont viszonylag kevés van Európa-szerte.
Debrecen városa és a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) közel egy éve folytat tárgyalásokat a Debreceni Protonterápiás Központ megvalósítása érdekében. A DEOEC komoly tapasztalatokkal bír a daganatos betegek kezelése terén, és a sugárterápián túl az itt üzemelõ gammakés az egyik legmodernebb eszköze az alkalmazott terápiáknak. A megbeszélések során a város képviselõi és a DEOEC szakemberei megtekintették a Prágai Protonterápiás Központot, mely látogatás meggyõzte a város és az egyetem képviselõit arról, hogy a cseh partner jelentõs teljesítménnyel és tapasztalattal bír az együttmûködés által érintett területen.
A debreceni központ nemcsak a gyógyítás, hanem a tudomány szolgálatában is állna. A létesítmény a proton- és hadronterápia alap- és alkalmazott kutatási programjainak megvalósítására is lehetõséget biztosítana. Ez a törekvés teszi szükségessé az ATOMKI részvételét az együttmûködésben. Projekt megvalósításában a Proton Therapy Czech s.r.o. cég protonterápiás centrumok megvalósítása és üzemeltetése során szerzett tapasztalataival lesz segítségére a cívisvárosnak.
- Mivel Prágában és Bécsben is mûködni fog protonterápiás központ, ahová a környezõ területek betegei is el tudnak menni, ezért célszerû, hogy Debrecenbe, és ne a fõvárosba vigyük a magyar létesítményt, ahová Romániából és Ukrajnából is átjárhatnak majd a rászorulók - fogalmazott Kósa Lajos polgármester a szerzõdés aláírásakor. - Emellett az is fontos szempont, hogy nálunk megvannak a szükséges feltételek, a fejlett orvosi centrum és fizikai-mérnöki háttér, valamit logisztikailag is ideális Debrecen.
Paragh György, a DEOEC centrumelnöke így fogalmazott: - Az Auguszta-projekt fontos elemeként megvizsgáltuk, hogy a környéken milyen magas az onkológiai betegségben szenvedõk aránya. Sajnos azt tapasztaltuk, hogy a régióban vezetõ halálok a daganatos megbetegedés (2010-ben az országban 86 ezer esetet diagnosztizáltak, ebbõl a régióban 11 ezret) így hasznára lehet a centrumnak ez a központ.
- Célunk az, hogy ne gyógyítsuk, hanem meggyógyítsuk a betegeket – emelte ki Václav Lastovka, a Proton Therapy Czech s.r.o. ügyvezetõje.
A központ kiépítése, beüzemelése körülbelül 30 milliárd forintba kerül, és várhatóan 3 év múlva állhat a hazai orvos- és fizikatudomány szolgálatába.