A Nagyváradi és a Debreceni Egyetem a „Joint Complementary Development of Hungarian-Romanian Doctoral Study Programs címû pályázata 155.163 eurót nyert a magyar-román határmenti együttmûködés 2009-es kiírásában.
A debreceni és nagyváradi egyetemek földrajzi intézetei vettek részt abban az egyéves programban, ami a két felsõoktatási intézmény doktoranduszainak földtudományok területén megvalósuló közös képzését és kutatási tapasztalatszerzését segítette elõ: a két egyetem oktatóinak részvételével közös kurzusokat tartottak a szakemberek a fiatal tudósoknak, akik a települések közötti távolságot a pályázati támogatásból beszerzett video-konferencia berendezés segítségével szüntették meg, emellett a hallgatók kérdõíves felmérést is végeztek.
- A Nagyváradról a magyar oldalra áttelepültek körében végzett kérdõíves felmérés eredményei szerint az új lakóhely kiválasztásában a kedvezõ ár játszotta a legfontosabb szerepet, és az áttelepülõk döntõ része elégedett volt a helyi lakosság fogadókészségével. A tervek szerint hasonló típusú felmérés megy végbe a Nagyváradról a romániai településekre kitelepülõk körében, és az adatok összehasonlítása újabb eredményeket hozhat - tájékoztatott Kozma Gábor projektvezetõ, a Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék vezetõje.
A projekt keretében - 2 millió forint értékben - angol nyelvû szakkönyvek beszerzésével jelentõsen gazdagodott a Debreceni Egyetem Földrajztudományi Intézetének Könyvtára, amely így - tudományterületét tekintve - az ország egyik legjobban felszerelt könyvtárává vált.
A program sikerét bizonyítja, hogy a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttmûködési Program újabb pályázati felhívásában a két egyetem, kiegészülve a Temesvári Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel újabb pályázatot nyert a földtudományi doktori iskolák együttmûködésének támogatására.