A jövõ mobiltelefonos ügyfélszolgálatának kifejlesztésén dolgozott az elmúlt három évben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának 10 fõs kutatócsoportja.
A Pethõ Attila vezette team munkájának köszönhetõen talán már a közeljövõben mobiltelefonról érhetik el az ügyfelek az önkormányzatok adatbázisait. A program 89 millió forintos pályázati forrásból valósult meg.
Az elmúlt években egyre nagyobb népszerûségnek örvendenek az interneten elérhetõ szolgáltatások (szórakoztató tartalmak, zene) a mobil kommunikációban. Ez a megoldás sikeresen átültethetõ a kormányzati, önkormányzati adatvagyon hozzáféréséhez mobil eszközökön keresztül. A projekt konkrét célja olyan elõremutató, biztonságos mobil és on-line szolgáltatás kifejlesztése volt, amely lehetõvé teszi különbözõ helyi és regionális szervezetek adatvagyonának hasznosítását. A program fejlesztése során a Debreceni Egyetem Informatikai Karának kutatócsoportja az e-kormányzati tartalomszolgáltatás mobiltelefonos megoldásaival, biztonsági kérdéseivel foglalkozott.
A mobil megoldások létjogosultságát megalapozza egyrészt, hogy nagyságrendekkel többen vannak azok, akik rendelkeznek mobiltelefonnal, vagyis az új szolgáltatás igénybevételéhet szükséges „mobilterminállal”, mint azok, akiknek állandó internet hozzáférése van. Ezért a tartalomipar fejlesztése jelentheti a közeljövõben azt a húzóágazatot, amely az információs, tájékozódási és ügyintézési igények kielégítésével érhet el jelentõs piaci sikereket. A fejlesztésekkel olyan szolgáltatások alakíthatóak ki, amelyek a térségi, vagy helyi szervezetek adatvagyonain (földhivatalok, önkormányzatok nyilvántartásai) alapulhatnak.
- Az önkormányzati adatvagyon jelenleg holt vagyon, hozzáférhetõvé, elérhetõvé kell tenni ahhoz, hogy hasznosítható legyen - fogalmazta meg a fejlesztés célját Pethõ Attila. Az egyetemi kutatócsoport vezetõje szerint a hasznosítás technikailag máris lehetséges, de jelenleg még hiányzik a törvényi szabályozás és az önkormányzati adatbázis elõkészítése, hozzáférhetõvé tétele. A kutatási-fejlesztési eredményeinket a graduális és a PhD képzésbe is beépítjük. A projekt résztvevõi közül többen szereztek PhD címet, illetve habilitáltak.
Az on-line szolgáltatások alkalmazása a helyi közigazgatásban a korábbinál jóval hatékonyabb, eredményesebb, gyorsabb és pontosabb ügyintézést tesz majd lehetõvé. Felhasználói lehetnek magánszemélyek, társhatóságok, kis- és középvállalkozások, civil szervezetek egyaránt.