180 milliós pályázati forrásból jelentős elektronikus kiadványfejlesztést valósított meg az elmúlt két évben a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára.
„iDEa” fantázianéven reprezentatív portál készül az egyetem közelgő 2012-es centenáriumára, amely a múlt értékeinek bemutatása mellett lehetőséget teremt az oktatási, kutatási egységekben született tudományos eredmények népszerűsítésére, valamint on-line közösségi teret biztosít a felnövekvő tudósgeneráció, a tudományos diákköri hallgatók és a doktori képzésben résztvevők számára. Az eredményeket december 16-án 11 konferencia keretében ismertették a könyvtár vezetői.
- A Debreceni Egyetem jövő évi centenáriumára reprezentatív portál készül, amely egyrészt a volt rektorainak, jeles személyiségeinek állít emléket munkásságuk, a hozzájuk kapcsolódó fényképek, festmények, szobrok, egyéb emlékek összegyűjtésével, másrészt áttekintést ad az elmúlt 100 évről a szervezeti egységekhez, épületekhez kapcsolódó dokumentumok, valamint az egyetem campusain található műalkotások, események virtuális kiállításával - mondta Virágos Márta főigazgató.
- Napjainkban egyre nagyobb az igény a kutatóműhelyekben létrehozott eredmények terjesztésére, népszerűsítésére, ezért a portál külön hangsúlyt fektet az ismeretterjesztő jellegű tartalmak megjelenítésére: a Mindentudás Egyeteme előadások, Kutatók éjszakája, az egyetemi honlapok közérdeklődésre számot tartó információi is elérhetőek lesznek - emelte ki Karácsony Gyöngyi főigazgató-helyettes. A portál középpontjában a Debreceni Egyetem kutatói és az általuk elért tudományos eredmények, folyamatban levő kutatások bemutatása áll. A Publikációs Adatbázisában a tudástérkép, a legfrissebb cikkek, kiadványok is megjelennek majd, emellett elérhető lesz számos elektronikus folyóirat is.
A portál emellett az egyetem felnövekvő tudósgenerációinak, azaz a TDK hallgatók, valamint a doktori képzésben résztvevők virtuális tere is lesz egyben, amely alkalmazkodik a fiatal kutatók felhasználói szokásaihoz, így elsődleges célja egy online közösségi tér, kommunikációs terep biztosítása a rendelkezésre álló web2.0 eszközök, fórumok segítségével.